انتشار صدها عکس نامناسب از تفنگداران دریایی زن توسط همقطاران مرد
انتشار صدها عکس نامناسب از تفنگداران دریایی زن توسط همقطاران مرد

وزرات دفاع آمریکا در حال تحقیق از صدها تفنگدار دریایی مرد است که هزاران تصویر نامناسب از نیروهای زن این یگان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، وزرات دفاع آمریکا در حال تحقیق از صدها تفنگدار دریایی است که هزاران تصویر نامناسب از نیروهای زن این یگان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند.

از ۳۰ ژانویه، اطلاعات بیش از ۲۰ زن- که بیشتر آن ها هنوز در خدمت نظامی هستند- شامل نام کامل، درجه نظامی و محل خدمت آن ها از میان عکس های منتشر شده، در شبکه های اجتماعی لو رفته است.

در یک مورد، یک سرجوخه زن در کمپ نظامی Lejeune در کارولاینای شمالی توسط همقطار مرد خود تعقیب شد و این مرد از او در حال تعویض لباس مخفیانه عکس گرفت و در فضای مجازی منتشر کرد.

%image_alt%

بیشتر این عکس ها در یک صفحه فیسبوک(به دلیل عدم اشاعه، از ذکر عنوان صفحه معذوریم) به اشتراک گذاشته شد که حدود ۳۰٫۰۰۰ دنبال کننده دارد که بخش عمده آن ها نیروهای تفنگدار دریایی هستند. اما وقیحانه تر از انتشار این عکس ها، نظراتی است که پای این عکس ها گذاشته شده است. این نظرات پر از توهین و تحقیر جنسی و تهدید به تجاوز است.

مقامات ارشد سرفرماندهی تفنگداران دریایی ایالات متحده این رویداد و توزیع دست کم صدها عکس از پرسنل در حال قدمت یا پیشین این نیرو را از طریق صفحات شبکه اجتماعی تایید کرده اند.

این عکس ها همگی از طریق یک درایو گوگل به اشتراک گذاشته شد.

%image_alt%

انتشار این عکس ها در فضای مجازی کم تر از یک ماه پس از آن شروع شد که نخستین واحد پیاده از یگان تفنگداران دریایی به پرسنل زن اجازه عضویت داد. این رسوایی، معضل عمیق سوء استفاده و آزار جنسی زنان را در رده های مختلف نیروهای نظامی آمریکا که پیش از این هم به طور گسترده وجود داشت، دوباره برجسته کرده است. مقامات این یگان تاکید کرده اند که چنین اقداماتی نه تنها به لحاظ اخلاقی بسیار زشت و غیرانسانی است، که تبعات امنیتی هم دارد، چرا که سوژه نظامی که مورد سوء استفاده قرار گرفته، می تواند سوژه حق السکوت یا اخاذی برای کسب اطلاعات حساس هم قرار بگیرد.

این رسوایی اولین بار توسط وبسایت «The War Horse» کشف شد که مدیر آن خود یکی از تفنگداران دریایی پیشین به نام «تامس برنان» است. بلافاصله بعد از کشف موضوع، برنان با ستاد فرماندهی تفنگداران دریایی تماس گرفت و در همان ماه ژانویه ان ها را از ماجرا مطلع کرد. به درخواست ستاد فرماندهی، حدود ۳۰ حساب کاربری مربوط به انتشاردهندگان تصاویر توسط گوگل و فیسبوک مسدود، و تحقیقات رسمی در این مورد از سوی سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی آغاز شد.

%image_alt%

با این حال، روشن است که اقدامات صورت گرفته از سوی مقامات تاکنون نتوانسته جلوی این دست اقدامات را به طور کامل بگیرد. تصاویر سرجوخه زن در کمپ Lejeune در ۱۶۶ فوریه در صفحه فیسبوک فوق الذکرمنتشر شد، یعنی بیش از دو هفته بعد از آن که حساب های کابری مربوطه، توسط فیسبوک و گوگل مسدود شد. به گفته مقامات، کسی که آن عکس ها را از این زن گرفته بود، از خدمت در یگان تعلیق شد.

رونالد ال. گرین، از مقامات ارشد تفنگداران دریایی در پاسخ به سوال وبسایت «وار هورس»، در ایمیلی نوشت: ” ما باید بی رحمانه با خود و یکدیگر صادق باشیم: این رفتار، به همقطاران ما، اعضای خانواده آن ها و دیگر شهروندان آسیب زده است. این یک حمله مستقیم به اخلاقیات و میراث ماست. چنین اعمالی هیچ ربطی به ارزش های بنیادین ما ندارد و به توان ما در انجام وظیفه خلل وارد می کند. “

هنوز به طور دقیق روشن نیست که چه تعداد از افراد در این ماجرا دخالت دارند و چه تعداد عکس در فضای مجازی منتشر شده است. درایو گوگل حاوی این تصاویر که به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته شده بود، از زمان شروع اقدامات قضایی، از دسترس خارج شده است. یک مقام آگاه به روزنامه واشینگتن پست گفت که عامل به اشتراک گذاشتن این درایو به صورت آنلاین، یک تفنگدار دریایی سابق است که هم اکنون برای یک پیمانکار نظامی مرتبط با این یگان کار می کند. گویا قراردادهای این پیمانکار نظامی هم به حالت تعلیق درآمده است.

%image_alt%

تصاویر مربوط به یک پرسنل زن دیگر به نام «مارسیا وویتک»، از صفحه‌ی پرایوت شده اینستاگرام او برداشته و در ۶ ماه گذشته بدون اطلاع و رضایت او بارها در صفحه فیسبوک کذایی بارگذاری شد. او به واشینگتن پست گفت:

” حتی اگر می توانستم هم دیگرهرگز به نیروی تفنگدار دریایی برنمی گشتم. آزارهای جنسی آنلاین، همه خاطرات و تجربیات من از تفنگداران دریایی را نابود کرد. “

وویتک گفت که اولین بار دوستانش عکس های دزدیده شده او را به همراه نظرات زننده زیر آن در صفحه مربوطه به او نشان دادند. به گفته او بیشتر نظرات حاوی فحش های رکیک و تهدید به تجاوز بود.

به گفته او، بسیاری از همکاران زن او چنین رویدادهایی را تجربه کرده اند، ولی از حرف زدن اباء دارند چرا که از تلافی جویی هزاران عضو آن صفحه فیسبوک کذایی می ترسند. او از افشای این رسوایی در وبسایت «وار هورس» ابراز رضایت می کند: ” حالا من و امثال من صدایی پیدا کرده ایم. “

روز یکشنبه، فرمانده نیروی تفنگداران دریایی، ژنرال رابرت بی. نِلِر، بدون اشاره به تحقیقات قضایی که در جریان است، گفت:

” برای همه ما، هدف قرار دادن تفنگداران دریایی، چه به صورت آنلاین و چه هر روش دیگر، نفرت آور و نشانه فقدان احترام است. من از تفنگداران دریایی می خواهم که همه سعی خود را بکنند تا بهترین انسان، بهترین همکار و در یک کلام، بهترین تفنگدار دریایی باشند. “

یکشنبه شب، شماری از اعضای کنگره هم به ماجرا ورود کردند. مثلا نماینده جمهوری خواه واشینگتن، آدام اسمیت، عضو کمیته سرویس های مسلح مجلس تمایندگان، گفت:

” این رفتار با تفنگداران در حال خدمت یا پیشین تحقیرآمیز، خطرناک و کاملا ناپذیرفتنی است. زنان و مردان نظامی که با افتخار داوطلب خدمت به کشور شده اند، نباید با چنین رفتارهای غیرمسوولانه ای مواجه شوند. “