۲۵ لوح فشرده از آواهای بومی استان گیلان منتشر می‌شود
۲۵ لوح فشرده از آواهای بومی استان گیلان منتشر می‌شود

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان گفت: هزار و ۶۰۰ دقیقه از آواهای گیلان در ۲۵ لوح فشرده آماده انتشار است که تمامی این آواها توسط پژوهشگران ما در مناطق گیلان و بخش‌هایی از مناطق در نواحی مازندران که دارای فرهنگ گیلانی است تهیه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محمد پورحلم در نشست خبری با اصحاب رسانه در رشت اظهار داشت: یکی از وظایف اصلی رسانه‌ها مطالبه کردن حق مردم و جامعه از مسئولان مربوطه است.

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان با اشاره به هفته هنر انقلاب اسلامی که مصادف است با سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی گفت: هدف اصلی حوزه هنری کار کردن در عرصه هنر انقلاب اسلامی است و تمامی کارهای این بخش باید مربوط به این عرصه باشد.

پورحلم با تاکید بر اینکه مرجع سازی محصولات از اولویت‌های حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است بیان داشت: علت این کار این است تا محصولات ما به‌عنوان مرجع در اختیار پژوهشگران، مردم و هنر دوستان قرار گیرد.

وی تهیه آواها و نواهای نواحی مختلف گیلان را از مرجع سازی‌های حوزه هنری دانست و گفت: هزار و ۶۰۰ دقیقه از آواهای گیلان در ۲۵ لوح فشرده آماده انتشار است که تمامی این آواها توسط پژوهشگران ما در مناطق گیلان و بخش‌هایی از مناطق در نواحی مازندران که دارای فرهنگ گیلانی است تهیه شده است.

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان از انتشار ۲ مجموعه عکس انقلاب خبر داد و افزود: در بحث کتاب‌های انقلاب و دفاع مقدس بسیاری از کارها به‌علت عدم سواد کافی در نویسنده ضعیف نگارش شده است و حوزه هنری امسال سعی در انتشار کتاب‌های قوی در این حوزه دارد.

وی رونمایی از ۴۰ عنوان کتاب، لوح فشرده و پرتره هنرمندانی مانند کیومرث صابری، بیژن نجدی، غلامرضا رحمدل و سید محمد عباسی کهن را یکی از اقدامات مهم حوزه هنری گیلان در هفته هنر انقلاب اسلامی دانست و گفت: این برنامه در سالن الغدیر استانداری با حضور استاندار گیلان برگزار می‌شود.

پورحلم تصریح کرد: دیدار با خانواده شهدا یا جانبازان هنرمند، نشست داستانی با موضوع انقلاب اسلامی و حضور در صدا و سیمای مرکز گیلان از دیگر اقدامات حوزه هنری گیلان در هفته انقلاب اسلامی است.

مسئول واحد نمایشی حوزه هنری گیلان نیز در این جلسه اظهار داشت: تولید کتاب‌های نمایشی در استان گیلان به سختی انجام می‌شود.

محمد پورجعفری با بیان اینکه آموزش تئاتر در مساجد بسیار به جامعه هنری کمک می کند گفت: به همین منظور در هفته هنر انقلاب اسلامی، دفتر بچه‌های مسجد را در یکی از مساجد شهر رشت افتتاح می‌کنیم.

وی اجرای نمایش بچه‌های مسجد در مساجد، شبیه خوانی و اجرای نمایش خیابانی در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت را از اقدامات واحد نمایشی حوزه هنری گیلان در هفته انقلاب اسلامی خواند و افزود: شبیه خوانی که انجام می‌شود به‌صورت طنز است زیرا شبیه خوانی علاوه بر جنبه غمگین جنبه طنز و شاد نیز دارد.

انتهای پیام/