یارانه صنعت چای کشور به خارج پرداخت می شود / ۶۰۰ هزار تن چای در انبارها خاک می خورد
یارانه صنعت چای کشور به خارج پرداخت می شود / ۶۰۰ هزار تن چای در انبارها خاک می خورد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از ورود چای قاچاق به کشور گفت: دولت یارانه چای را به جای به کشاورزان به کشورهای خارجی پرداخت میکند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، ذبیح الله نیکفر در گفتگو با خبرنگار ۸دی از وضعیت صنعت چای و مافیای مربوط به آن انتقاد کرد و اظهار داشت: حدود ۶۰۰ هزار تن تولید چای خشک سال قبل در انبارهای ما موجود است در حالی که نیاز ما به چای حدود ۱۴۰۰ هزار تن در سال است.

وی با بیان اینکه ساماندهی چای مستلزم تصمیمات صحیح و به جا می باشد، افزود: آیا در برابر این همه تولید داخل ما نمی توانیم برنامه ریزی کنیم تا از چای ارگانیک داخلی استفاده کنیم؟

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: این نشان دهنده این است که دولت سوبسید و یارانه چای را به جای پرداختن به کشاورز به کشور های خارجی پرداخت می کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از وضعیت صادرات و واردات محصول چای گله مند شد و اظهار کرد: ما اگر چای را صادر کنیم به قیمت یک دلار صادر می کنیم در حالی که در همین زمان با ۵ هزار در حال واردات آن هستیم.

نیکفر با تاکید بر اینکه برای ساماندهی چای ابتدا باید جلوی قاچاق این محصول به کشور را گرفت، متذکر شد: اگر قرار است که ما تولید چای داشته باشیم تا اشتغال ایجاد شود لازم است جلوی قاچاق چای را بگیریم و یا واردات بی رویه آن را کنترل کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اگر قرار است رونقی در اشتغال و تولید رقم بخورد ابتدا باید جلوی واردات بی رویه و بدون برنامه ریزی کالاهای قاچاق در کشور گرفته شود.

نماینده لاهیجان و سیاهکل شرایط کنونی برنج را نیز مشابه چای توصیف کرد و بیان داشت: در خصوص برنج هم شرایط نامناسب است و با تغییر تعرفه های واردات این محصول دستخوش نگرانی هایی هم در حوزه کشاورزان و هم برای سطح تولیدات شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه باید منویات رهبری در تولید و ارکان مربوط به آن مورد توجه قرار گیرد، افزود: اگر قرار است تعرفه واردات برنج تغییر کند باید منافع برنجکاران و سطع تولیدات و میزان آن در نظر گرفته شود.