موج تازه گرانی کالاهای اساسی به بهانه افزایش دستمزد ۹۶ کارگران
موج تازه گرانی کالاهای اساسی به بهانه افزایش دستمزد ۹۶ کارگران

همزمان با آغاز سال ۹۶ و به بهانه افزایش حقوق کارگران، قیمت برخی کالاهای مصرفی و اساسی مردم افزایش یافته یا تقاضای افزایش برای آنها وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، ابتدایی‌ترین روز های سال جاری همراه با افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی و غیراساسی مصرفی مردم شده است.

درباره دلیل این افزایش قیمت می‌توان دلایل مختلفی را نام برد ،اما یکی از مهم‌ترین دلایل این افزایش قیمت به بالا رفتن دستمزده ها در سال جاری گره خورده است بهطوریکه بسیاری از اصناف و اتحادیه ها  دلیل این افزایش قیمت یا تقاضا برای افزایش قیمت محصولات خود را بالا رفتن هزینه‌های تولید در سال ۹۶ازجمله دستمزده هامی‌دانند.
بنابراین گزارش، نرخ حبوبات در ابتدایی‌ترین روی‌های سال جاری افزایش قیمت را تجربه کرد بهطوریکه قیمت هر کیلوگرم لوبیای چیتی به ۱۳هزار تومان و لپه به ۱۲هزارو۸۰۰ تومان رسید درحالی‌که نرخ این حبوبات در اسفندماه حدود ۱۱هزارو۵۰۰ تومان و در آذرماه سال گذشته به ترتیب ۸هزار و ۷۰۰و۹هزارو۵۰۰ تومان بود.

قیمت گوشت قرمز نیز کماکان روند نرخ  بالایی خورد را حفظ کرده است و در سال جاری نیز هر کیلوگرم گوشت گوسفندی شقه بدون دنبه در خردهفروشی‌ها۳۸هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت مرغ باوجودافزایش قیمتی که در تعطیلات نورزی به دلیل تعطیلی موقیت کشتارگاه‌ها داشت و به نزدیک ۹هزار تومان رسیده بود اکنون به قیمت تعادلی و حدود ۷هزارو۳۰۰ تومان رسیده، هرچند هنوز از قدرت خرید طبقه ضعیف جامعه خارج است.

 هر شانه تخممرغ۳۰ عددی نیز کماکان بالا است و به قیمت ۱۲هزار تومان تا ۱۳هزار تومان و به بستهبندی شده این محصول حدود ۱۴هزارو۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

بنابراین گزارش قیمت میوه نیز هنوز تب افزایش قیمت شب عید خود را تا حدودی حفظ کرده است و قیمت‌ها برای مصرفکننده به نسبی بالا است بهطوریکه پرتقال جنوب و وارداتی به ترتیب ۸هزار تومان و ۸هزارو۵۰۰تومان و تامسون شمال کشور ۴هزارو۵۰۰ تومان تا ۵هزار تومان به فروش می‌رسد. پرتقال درجه ۲ نیز هزارو۵۰۰تومان تا ۲هزار۵۰۰ تومان در بازار مصرف قیمت دارد.

انواع سیب نیز ۴هزار تومان تا ۶هزار تومان و کیوی ۴ هزار تومان تا ۶هزار تومان و لیموترش سنگی ۶ تا ۷هزار تومان به فروش می‌رسد.

انتهای پیام/