نرخ سوخت چندبار بالا رفت یارانه نقدی زیاد نشد/ دست دولت به سوی مردم یا دست در جیب مردم؟
نرخ سوخت چندبار بالا رفت یارانه نقدی زیاد نشد/ دست دولت به سوی مردم یا دست در جیب مردم؟

پرداخت یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی در طول فعالیت دولت یازدهم ثابت ماند اما درآمدهای دولت از بخش هدفمندی یارانه ها و افزایش تعرفه های مصرفی برق، گاز، آب و بنزین با افزایش چندباره بهای مصرفی حامل های انرژی بیشتر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، “…صدقه گرفتن افتخار نیست صدقه دادن افتخار است؛ ما اگر زندگی مردم را خوب کنیم مردم با افتخار مالیات به دولت می دهند،  نیاز ندارند دست به سوی دولت دراز کنند، من می خواهم کاری کنم دولت به سوی مردم دست دراز کند…” این جملات بخشی از صحبتهای رئیس جمهور در خرداد ۹۲ در گفت‌وگوی ویژه خبری صدا و سیما بود.

این بخش از صحبت های رئیس جمهور در خصوص هدفمندی یارانه ها و واریز یارانه نقدی به حساب مردم بود. یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی که در طول فعالیت دولت یازدهم ثابت ماند اما درآمدهای دولت از بخش هدفمندی یارانه ها و افزایش تعرفه های مصرفی برق، گاز، آب و بنزین بیشتر شد.

* سه بار افزایش بهای برق

در طول فعالیت دولت یازدهم تا امروز، سه بار تعرفه مصرف برق افزایش یافته است. یک بار در اسفند سال ۹۲ افزایش ۲۴ درصدی تعرفه مصرفی برق خانگی تصویب و از ابتدای سال ۹۳ اجرایی شد. بار دیگر در اسفند سال ۹۳ افزایش ۱۰ درصدی تعرفه برق خانگی از ابتدای اسفند ۹۳ اجرا و در قبوض منتشر شده در سال ۹۴ اعمال شد. سومین مرحله افزایش تعرفه های برق نیز با افزایش ۱۰ درصدی تمامی پله های مصرف برق در قبوض، از ابتدای مهرماه ۹۵ اجرایی شد.

با وجود فاصله بین قیمت تمام شده تولید برق با قیمت تکلیفی فروش آن، افزایش درآمدهای دولت از قبوض برق با سه مرحله افزایش تعرفه ها، به کاهش یارانه دولتی در این بخش منجر شده است.

* دو بار افزایش بهای گاز

در طول فعالیت دولت یازدهم تا امروز، تعرفه مصرف گاز دو مرتبه افزایش یافته است. یک بار در فروردین ماه سال ۹۳ شاهد افزایش ۲۰ درصدی تعرفه های مصرف گاز در بخش خانگی بودیم و بار دیگر در خردادماه سال ۹۴ شاهد افزایش ۱۵ درصدی تعرفه های گاز در بخش خانگی بودیم.

در مهرماه سال ۹۵ نیز مصوبه ای در قالب “آیین نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵” صادر شد که طبق آن مصرف گاز در فصول گرم سال با نرخ ثابت ۱۵۰ تومان محاسبه شود که این مصوبه موجب افزایش گازبهای مصرفی افراد کم درآمد و کم مصرف و کاهش گازبهای افراد پرمصرف می شد که برای یک دوره در مهرماه و آبان ماه ۹۵ این مصوبه به اجرا رسید اما از ابتدای سال ۹۶ ملغی شد.

«حمیدرضا عراقی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در تشریح چرایی صدور چنین مصوبه ای گفت: “طبق تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵ محاسبه قیمت پلکانی در ۸ ماهه گرم سال به محاسبه ثابت بهای گاز به میزان ۱۵۰ تومان در هر مترمکعب تبدیل شد که این هم برای تأمین پول یارانه نقدی بوده چرا که شرکت ملی گاز ایران سالانه موظف به دادن ۸ هزار میلیارد تومان پول برای تأمین یارانه نقدی است.”

* دو بار افزایش بهای آب و یک بار افزایش عوارض قبوض آب

قیمت آب یکبار از ابتدای سال ۹۳ با افزایش ۲۰ درصدی همراه شد و باز دیگر از مهرماه ۹۴ افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی در پله های مختلف مصرفی داشت. در آبان ۹۴ نیز به یکباره در قبوض آب صادر شده ۳ پارامتر جدید به بخش عوارض اضافه شد.

* دو بار افزایش بهای بنزین و گازوئیل

اردیبهشت ماه سال ۹۳ بنزین آزاد با رشد ۴۳ درصدی به ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر و بنزین سهمیه‌ای با رشد ۷۵ درصدی به ۷۰۰ تومان در هر لیتر رسید. نرخ گازوئیل سهمیه‌ای هم با ۱۰۰ تومان افزایش از ۱۵۰ تومان به‌ازای هر لیتر به ۲۵۰ تومان و قیمت گازوئیل آزاد نیز با ۱۵۰ تومان افزیش از ۳۵۰ تومان برای هر لیتر به ۵۰۰ تومان رسید. نرخ سوخت بار دیگر در خرداد ماه ۹۴ افزایش یافت و گازوئیل سهمیه ای به نرخ ۳۰۰ تومان در هر لیتر و گازئیل ازاد به نرخ ۶۰۰ تومان در هر لیتر رسید. نرخ بنزین نیز با حذف نرخ های سهمیه ای، با رقم ۱۰۰۰ تومان تک نرخی شد.

علاوه بر این حامل های اصلی انرژی، بهای مصرفی دیگر حامل های انرژی نیز همچون گاز مایع، نفت سفید و … در طول دولت یازدهم با افزایش چندباره همراه بود. این در حالی است که میزان یارانه نقدی در همان مقدار پایانی دولت دهم باقی مانده و دولت به اذعان کارشناسان، از محل افزایش درآمدهای ناشی از افزایش تعرفه های مصرفی حامل های انرژی، کمک چندانی به بخش تولید نکرده است.

انتهای پیام/