هزار نفر در گیلان به ایدز مبتلا هستند

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه هزار نفر در گیلان مبتلا به ایدز هستند، گفت: در گیلان ۲۳۴ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند. به گزارش لنگرنیوز به نقل از ایسنا، دکتر ارسلان داداشی امروز ۲۰ آذرماه در همایش ایدز گیلان که در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان برگزار شد، گفت: در […]

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه هزار نفر در گیلان مبتلا به ایدز هستند، گفت: در گیلان ۲۳۴ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند.

به گزارش لنگرنیوز به نقل از ایسنا، دکتر ارسلان داداشی امروز ۲۰ آذرماه در همایش ایدز گیلان که در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان برگزار شد، گفت: در گیلان ۲۳۴ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند که با ضرب آنها در ۴ می توان تخمین زد که هزار نفر در گیلان ایدز دارند.

 

وی گفت: این ضرب به این دلیل است که برخی از افراد مبتلا به این بیماری از بیماری خود خبر ندارند.

 

وی با بیان اینکه از تعداد بیماران شناسایی شده ۲۳ زن هستند که یک نفر از آنها به دلیل این بیماری فوت شده، اضافه کرد: یکی از مشکلات راههای انتقال این بیماری از طریق روابط جنسی است که این مشکل از سال ۱۳۶۵ تاکنون سیر صعودی را طی می کند.

 

وی گفت: آمار ابتلا به ایدز از طریق جنسی در کشور به ۳۳ درصد رسیده است.

 

دکتر داداشی با بیان اینکه هر یک ساعت ۵۰ نفر از زنان در دنیا به ایدز مبتلا می شوند، خاطرنشان کرد: تا زمانی که نسبت به اطلاع رسانی مسائل جنسی خجالت بکشیم و در مورد آن صحبت نکنیم، آمار ایدز از طریق روابط جنسی در کشور افزایش خواهد یافت.

 

وی تاکید کرد: ما یک کشور مسلمان هستیم و باید بدانیم که نوجوانان و جوانان مان را نسبت به این مسائل آگاه کنیم.

 

وی با بیان اینکه آمار زنان باردار مبتلا به ایدز در گیلان صفر است، تصریح کرد: این برای ما فرصتی است تا با آگاهی دادن به جامعه کاهش ابتلا به این بیماری را شاهد باشیم.

 

داداشی افزود: آموزش به کودکان و نوجوانان در مدارس نسبت به این بیماری از اقداماتی است که نباید در انجام آن سهل انگاری کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: رفتارهای پرخطر در بین نوجوانان رو به افزایش است و اگر امروز کاری نکنیم فردا بسیار دیر خواهد بود.