جدیدترین واکنش رسانه‌های خارجی به انتخابات ایران
جدیدترین واکنش رسانه‌های خارجی به انتخابات ایران

رسانه‌های جهان در گزارش‌های خود به موضوعات مختلف از جمله موضوع افزایش شور انتخاباتی در ایران تا نگرانی طرف‌های خارجی در خصوص نتایج انتخابات پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، رسانه‌های جهان در گزارش‌های متعدد به موضوع انتخابات ایران و اولین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری پرداختند.

عزم رقبا برای رویارویی سیاسی با روحانی

پایگاه خبری ــ تحلیلی “میدل ایست مانیتور” انگلیس در گزارشی به انتخابات ایران پرداخت و نوشت: مردم ایران در ماه مه تصمیم خواهند گرفت که چه‌کسی رئیس جمهور این کشور باشد. در خلال رقابت‌های انتخاباتی، آقای حسن روحانی، رئیس جمهور عملگرای کنونی، به‌دنبال پیروزی دوباره در برابر رقبایی است که عزم خود را برای رویارویی سیاسی با او جزم کرده‌اند.

این گزارش در ادامه به معرفی سه نامزد اصلی که شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات پرداخت. میدل ایست مانیتور محمد باقر قالیباف، سید ابراهیم رئیسی و حسن روحانی را سه نامزد مطرح این انتخابات بیان کرد.

نشریه آمریکایی “فوربس” نیز در گزارشی درباره انتخابات ایران سید ابراهیم رئیسی را «روحانی صاحب نفوذ» توصیف کرد که می‌رود جان تازه‌ای را در کالبد انتخابات در ایران بدمد.

نقش تعیین‌کننده مناظره‌ها در انتخابات

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به ارزیابی اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخت و نوشت: شش داوطلب رقابت‌های ریاست جمهوری که صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان تأیید شده است، روز جمعه در نخستین دور از سه دور مناظره تلویزیونی شرکت کردند. مناظره بین نامزدهای ریاست جمهوری در ایران بسیار پرطرفدار است و توجه شمار زیادی از مردم این کشور را به خود جلب می‌کند و در مناظره‌های اخیر ریاست جمهوری نکاتی بسیار به‌یادماندنی مطرح شده است. در همین مناظره‌هاست که معلوم می‌شود چه‌کسی از این مناظره‌ها بیرون آمده و از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات برخوردار است.

منبع عکس: میزان

این روزنامه آمریکایی افزود: روحانی به‌همراه معاون اول خود اسحاق جهانگیری، علیه قالیباف، شهردار تهران حالت تهاجمی گرفت… شهردار تهران در مناظره روز جمعه نشان داد که مناظره کننده‌ای بسیار تواناست و دولت روحانی را به زندگی نکردن میان مردم متهم کرد.

قالیباف سخنوری توانمند و با زیر و بم سیاست در ایران آشناست

واشنگتن‌پست به مقایسه نامزدهای حاضر در مناظره جمعه گذشته پرداخت و نوشت: قالیباف در مقایسه با رئیسی چهره سیاسی شناخته‌شده‌تر و فن‌سالاری است که سال‌ها در دستگاه دولتی خدمت کرده است. به‌گفته اکبری همین ویژگی‌ها باعث شده است تا وی پایگاه مردمی داشته باشد. قالیباف سخنوری توانمند و ماهر است و با زیر و بم سیاست در کشور به‌خوبی آشناست و به‌گفته رضا اکبری، از مدیران مؤسسه گزارش جنگ و صلح در واشنگتن، این خصوصیات وی را به رقیبی قدرتمند در مبارزات انتخاباتی تبدیل کرده است.

جهانگیری انصراف ندهد، روحانی به خطر می‌افتد

این روزنامه در ادامه اسحاق جهانگیری را به‌عنوان نامزد پوششی برای آقای روحانی معرفی کرد و نوشت: عملکرد جهانگیری در این مناظره در رسانه‌های اجتماعی با استقبال روبه‌رو شد… اما به‌گفته تحلیلگران، انتظار می‌رود که جهانگیری به‌نفع رئیس خود یعنی آقای روحانی از مبارزه انتخاباتی کنار رود.

واشنگتن ‌پست ادامه داد: اگر جهانگیری انصراف ندهد موقعیت روحانی به خطر خواهد افتاد چون آراء اصلاح طلبان و میانه‌روها بین این دو نامزد تقسیم خواهد شد.

رویارویی جهانگیری و روحانی با قالیباف

نشریه “الشرق الاوسط” چاپ لندن در گزارش خود نوشت: مسائل اجتماعی بر نخستین مناظره تلویزیونی بین شش نامزد رقیب در انتخابات ریاست جمهوری ایران سایه انداخت. این مناظره که روز جمعه به‌مدت سه ساعت برگزار شد به رویارویی خالص بین حسن روحانی رئیس جمهور کنونی و معاونش اسحاق جهانگیری از یک سو، و محمد باقر قالیباف نامزد محافظه‌کار و شهردار تهران از سوی دیگر تبدیل شد.

این روزنامه نوشت: در مناظره نامزدها، مهم‌ترین تهدیدهای اجتماعی در ایران از جمله بیکاری، اعتیاد، حاشیه‌نشینی، و بحران مسکن بررسی شد و هر نامزد دیدگاه خود را برای حل این مشکلات بیان کرد.

الشرق الاوسط ادامه داد: میرسلیم از دولت به‌علت فقدان شفافیت انتقاد و کارمندان دولت را به رشوه‌گیری به‌منظور درز دادن اطلاعاتی که برخی طرف‌ها از آن بهره برداری می‌کنند متهم کرد.

افزایش شور انتخاباتی در ایران

روزنامه “لوموند” فرانسه درباره مناظره اول نوشت: سه هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران در نوزدهم ماه می، سرانجام نخستین مناظره تلویزیونی بین شش نامزد توانست نوعی شگفتی بیافریند و در زمان بدبینی، شور مبارزات انتخاباتی را افزایش دهد.

نارضایتی اقتصادی ایرانی‌ها پیروزی روحانی را دچار مشکل کرده است

لوموند با اشاره به شرایط اقتصادی ایران نوشت: با وجود توافق بر سر مسئله هسته‌ای تهران که در ژوئیه ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ امضاء شد و لغو جزئی تحریم‌ها، بسیاری از ایرانی‌ها از روند آهسته رونق اقتصادی شکایت دارند، این امر طرح انتخاب مجدد حسن روحانی را دچار مشکل ساخته است.

این روزنامه فرانسوی درباره مناظره نوشت: گرچه بنا بر بسیاری از تحلیل‌‌ها به نظر می‌رسد ابراهیم رئیسی نماینده جناح مخالف رئیس جمهور روحانی باشد، اما دادستان سابق خویشتنداری را ترجیح داد و وارد مشاجره‌ها نشد و ضمن حفظ آرامش خود گاه‌گاهی به شوخی‌ها لبخند می‌زد. اگرچه وی از حق مسکن برای فقرا و وام بانکی برای ازدواج دفاع کرد، اما از هر گونه انتقاد تند و مستقیم به دولت بسیار زیرکانه اجتناب کرد. محمد باقر قالیباف به‌خلاف رئیسی تمام تلاش خود را به کار گرفت تا «سوء مدیریت» رئیس جمهور، دروغ‌هایش و وابستگی وی به گروهی که او «۴درصدی‌ها» می‌نامید، یعنی ثروتمندانی که از همه درآمدها استفاده می‌کنند و وام‌های مهم بانکی را بدون مانع به دست می‌آورند، زیر سؤال ببرد.

لوموند ادامه داد: زمانی که شهردار تهران از حسن روحانی که به‌گفته وی وعده داده بود ۴ میلیون شغل ایجاد کند، انتقاد کرد، اسحاق جهانگیری بحث را به محاکمه سیاسی شهردار و جناح وی تبدیل کرد.

وعده برای سبقت در رقابت

روزنامه “در اشتاندارد” اتریش در گزارشی تحت عنوان «کاندیداها ستاره‌های آسمان را وعده می‌دهند» نوشت: شش نامزدی که از سوی شورای نگهبان اجازه شرکت در این رقابت‌ها را یافتند، سعی دارند هر کدام با وعده‌های خود از دیگران سبقت بگیرند؛ یکی از آنها قصد دارد شش میلیون شغل جدید ایجاد کرده، دیگری وعده افزایش مبلغ کمک‌هزینه خانواده‌ها را داده و سومی نیز می‌گوید چشم‌انداز کاملاً جدیدی را برای جامعه ایران در یک صد روز به وجود خواهد آورد.

این گزارش می‌افزاید: حسن روحانی که مخالفان وی همواره انتقاد می‌کنند توافق هسته‌ای هیچ نتیجه و ثمره ملموسی نداشته، تلاش می‌کند تا مردم را به نادرستی این ادعاها متقاعد کند که اکنون روند بهبود وضعیت آغاز شده و وی در مسیر درست قرار دارد.

نگرانی اروپا تأثیر بدعهدی برجامی آمریکا بر انتخابات

“رویترز” نیز در گزارشی می‌نویسد: اتحادیه اروپا که نگران اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران است، قصد دارد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، پایبندی خود به توافق هسته‌ای را نشان دهد.

این گزارش افزود: میگوئل آریاس کانته کمیسر انرژی اتحادیه اروپا اخیراً در صدر هیئتی شامل بیش از ۵۰ شرکت اروپایی در یک همایش تجاری در تهران شرکت کرده است. این تازه‌ترین تلاش اتحادیه اروپا برای برقراری روابط تجاری جدید با تهران با گذشت ۱۶ ماه از اجرای توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی است.

بر اساس این گزارش، دیپلمات‌های اروپایی نگران این مسئله هستند که سیاست تقابل‌جویانه ترامپ موجب تقویت اصولگرایان در ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری شود.

وبگاه تحلیلی “امریکن‌تینکر” در مطلبی درباره مناظره روز جمعه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کشورمان نوشت، فارغ از اینکه چه‌کسی پیروز این میدان خواهد شد، با چالش‌هایی در عرصه اقتصادی ایران مواجه خواهد شد. چالش‌هایی که به‌نوشته این وبگاه تحلیلی عبارتند از:

  • بحران نظام بانکداری که بسیاری از افراد آن را مهمترین چالش اقتصادی ایران می‌دانند.
  • بدهی سنگین دولت که به‌گفته علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران دولت بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار بدهکاری دارد.
  • رکود طولانی‌مدت اقتصادی همراه با نرخ بیکاری بالا و میلیون‌ها نفر بیکار و فاقد شغل.
  • تصمیم نهاد بین‌المللی نظارت بر فعالیت‌های ضدپول‌شویی (FATF) که شامل محدودیت‌هایی بر تبادلات مالی بانک‌هایی است که با ایران مبادله پولی و مالی دارند.
  • ناکامی ایران در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، طبق گزارش آنکتاد، طی چهار سال گذشته، میزان جذب سالانه سرمایه‌گذاری خارجی تنها حدود ۳ میلیارد دلار بوده است.
  • حجم عظیم یارانه‌های پرداختی به بیش از ۷۰ میلیون ایرانی.
  • بحران زیست‌محیطی، خصوصاً کمبود فاجعه‌بار منابع آبی.

عملکرد ضعیف روحانی در مناظره اول

“بلومبرگ” در تحلیلی از مناظره جمعه گذشته نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت که قالیباف در این مناظره توانست به‌عنوان مهمترین حریف روحانی ظاهر شود. وی درباره سخنان و اظهارات رئیس جمهوری مبنی بر بهبود محیط کسب و کار تشکیک کرد و عنوان کرد که روحانی نتوانسته همان‌گونه که وعده داده بود، فرصت‌های شغلی برای مردم ایجاد کند.

به‌نوشته بلومبرگ، روحانی در هنگام دفاع از عملکرد خود، به‌خلاف چهار سال پیش نتوانست به‌خوبی زمان خود را مدیریت کند و پاسخ‌های درخوری بدهد.

نشریه “نویه زوریشر سایتونگ” سوئیس در گزارشی تحت عنوان «چه‌کسی رئیس جمهور آینده جمهوری اسلامی خواهد شد؟» نوشت: در حالی که روحانی در جلوگیری از تورم و کاهش ارزش پول کشور موفق شده، اما افزایش قیمت‌ها و نرخ بالای بیکاری ترازنامه دولت او را تحت تأثیر قرار می‌دهد… اعتماد به روحانی کاهش یافته است.

این نشریه می‌افزاید: محمد باقر قالیباف، شهردار تهران برنامه‌های بسیار بزرگی دارد. با هدیه‌های مالی به بیکاران و وعده‌های چشمگیر مانند ایجاد پنج میلیون شغل در یک زمان بسیار کوتاه، این محافظه‌کار ۵٩ساله می‌خواهد به‌ویژه آرای فقرا را جلب کند.

انتهای پیام/