کسانی که رأی نیاوردند مانند سال ۸۸ شیرینی انتخابات را تلخ نکردند
کسانی که رأی نیاوردند مانند سال ۸۸ شیرینی انتخابات را تلخ نکردند

محسنی‌اژه‌ای گفت: مردم با حضور فوق‌العاده خود در انتخابات بر عزت و امنیت کشور افزودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محسنی اژه‌ای در یکصدوسیزدهمین نشست خبری خود ضمن تبریک به‌مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و تسلیت به‌مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) اظهار کرد: در روز یکشنبه گذشته برایم امکان فراهم نشد که جلسه بگذارم و هفته آینده هم تعطیل است و ممکن است هفته‌های آینده هم به تعطیلی بینجامد و فاصله زیاد می‌شد به همین خاطر تصمیم گرفتیم امروز جلسه بگذاریم.

وی درباره انتخابات گفت: خوشبختانه در فرصت مقرر شورای نگهبان صحت انتخابات را تأیید کرد و از طریق وزارت کشور اعلام شد که خدا را از این بابت شاکریم. از مردم بزرگوار و عزیزمان بسیار سپاسگزارم که با حضور در پای صندوق‌های رأی به ندای رهبر انقلاب لبیک گفتند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: مردم با حضور فوق‌العاده و خوب بر عزت و اقتدار و امنیت کشور افزودند. همچنین از همه دست‌اندرکاران انتخابات ممنونم که زحمت‌های زیادی کشیدند.

محسنی‌اژه‌ای گفت: از نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی که امنیت خوبی را ایجاد کردند تا انتخابات در آرامش انجام شود بسیار سپاسگزارم. از صدا و سیما بسیار سپاسگزارم که با اطلاع رسانی خوب و صحیح و خدمت‌رسانی یکسان به همه نامزدها نقش مهمی در انتخابات ایفا کرد. همچنین از نامزدهایی که رأی نیاوردند نیز تقدیر و تشکر می‌کنم که پس از تأیید انتخابات رفتار شایسته‌ای نشان دادند، به‌خلاف سال ۸۸ که طرفداران برخی نامزدها شیرینی انتخابات را تلخ کردند.

وی افزود: در قوه قضاییه هم ستاد پیشگیری از انتخابات تشکیل شد که در جلوگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی بسیار مؤثر بود و اگر هشدارها و تذکرات این ستاد نبود امروز با پرونده‌های زیادی مواجه بودیم. دادگستری یکی از مراجعی است که باید پاسخ استعلام‌ها را بدهد در این دوره قوه قضاییه مجموعاً ۱۹۸ هزار استعلام را پاسخ داد که از این تعداد ۱۹۷ هزار و ۱۵۷ عدد مربوط به شورا و مابقی میان‌دوره‌ای مجلس و ریاست جمهوری بود.

معاون اول قوه‌قضاییه گفت: پرونده‌هایی که تاکنون تشکیل شده چند دسته است؛ یک دسته مربوط به ستادهای نامزدها، یک دسته هواداران نامزدها و برخی نیز مربوط به خود نامزدها است که مطالبی را گفتند و شکایت شده است. برخی پرونده‌ها نیز مربوط به مجریان و ناظران است که شکایت شده است. همچنین در رابطه با برخی مسئولان دولتی گزارشاتی رسیده و شکایت‌هایی واصل شده است. اخلال در نظم و امنیت، تبلیغ له یا علیه برخی نامزدها، تصرف غیرمجاز و استفاده از امکانات دولتی از جمله موارد مطرح‌شده در این گزارش‌ها است.