خبر: 80765 / تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۸:۴۸:۴۲
رضا سراج:

آینده دولت روحانی تقریبا “هیچ” خواهد بود

روحانی چنانچه بخواهد خام فروشی و واردات را ادامه بدهد؛ خود را در برابر مطالبات فزاینده آحاد مردم قرار خواهد داد؛ ضمن آنکه منتقدین، اجازه امتیاز دادن مجدد به آمریکا را نیز به روحانی نخواهند داد؛ بنابراین دولت روحانی متاثر از روند بین‌المللی، با عدم موفقیت مواجه می‌شود و آینده دولت وی، تقریبا هیچ خواهد بود. این مهم تا یک سال آینده، کاملا آشکار و محسوس می‌گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، رضا سراج در کانال تلگرامی خود نوشت:

آینده‌نگری دولت روحانی (۱)

برای آینده نگری در باره دولت دوازدهم و ترسیم چشم‌انداز آن، ابتدا باید سه روند بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی را تحلیل و سپس دولت حسن روحانی را در آن جا نمایی کرد.

روند بین‌المللی و دولت روحانی

ایده اصلی و مرکزی روحانی برای توسعه‌گرایی، تعامل با آمریکا بود. از این رو مهم‌ترین روند موثر بر آینده دولت وی، روند بین‌المللی است. در روند بین‌المللی، دولت ترامپ با راهبرد «اجبار و انزوا» علیه ایران، سعی خواهد کرد از طریق تشدید و بازگشت تحریم‌ها و فشار سیاسی، زمینه حک و اصلاح برجام و اخذ امتیازات بیشتر از ایران را با پذیرش برجام‌های ۲،۳،۴ و… فراهم نماید. این وضعیت، ریسک سرمایه گذاری در ایران را همچنان بالا نگاه داشته و جذب سرمایه گذاری برای توسعه مد نظر حلقه «نیاوران/پاستور» را غیر ممکن می‌سازد. دولت روحانی فاقد انگیزه و توانایی لازم برای اقتصاد درون‌زا است. وی همچنین توانایی نقد کردن چک‌های پاس نشده در برجام را نیز ندارد. لذا یا باید با خام فروشی در مقابل واردات بی‌رویه، رکود فعلی (وضع موجود) را تداوم بخشد و یا انتظارات مورد نظر آمریکا برای سرآب بهبود را برآورده سازد.

روحانی چنانچه بخواهد وضع موجود (خام فروشی-واردات) را ادامه بدهد؛ خود را در برابر مطالبات فزاینده آحاد مردم و منتقدین وضع موجود (۱۶+x نرسیدن تعرفه) قرار خواهد داد. ضمن آنکه منتقدین منسجم وضع موجود با سرمایه اجتماعی بالا، اجازه امتیاز دادن مجدد به آمریکا را نیز به روحانی نخواهند داد. بنابراین دولت روحانی متاثر از روند بین‌المللی، با عدم موفقیت مواجه می‌شود و آینده دولت وی، تقریبا هیچ خواهد بود. این مهم تا یک سال آینده، کاملا آشکار و محسوس می‌گردد.

کلیدواژه


نظرات | ۱ نظر

امید
خرداد ۱۲, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۴

همه دولتها در این چهل سال همین کار را کرده اند،نفت خام ،مواد معدنی بدون فن آوری و یکسری محصولات کشاورزی که به علت مصرف بالای آب برای کشورهای دیگر توجیه اقتصادی ندارد و صنایع دستی و…. کل اقلام صادراتی مابود.حالا شما فکر میکنید کشف مهمی کردید؟

قيمت خودرو سكه و طلا ليگ برتر بیمه روستا - 12 اسفند تا یک ماه نشر خبر مكان تبليغات شما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ لنگر خبر” می باشد.
siteview.ir