خبر: 80815 / تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۲۲:۱۲
زهره حبیبی

سایه ی زباله ها برحاشیه های شهر لنگرود

بعضاً در فضای اطراف شهر می‌بینیم زباله‌ها یکی از بهترین نقش‌ها را در سیمای شهر هم توسط ساکنین وهم مدیران شهری دارند. زباله‌هایی که اگر مدیریت شوند سودآوری اقتصادی و ایجاد اشتغال به جنبه‌هایی مختلف را در پی خواهند داشت.

لنگرخبر/ زهره حبیبی: همواره بحث زباله و پسماند یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های زیست‌محیطی هست. استان گیلان و شهرهای آن باوجود وسعت زیاد طبیعت و فضاهای رهاشده و با حداقل حفاظت و عدم مدیریت صحیح، کماکان در معرض هجوم و مخاطره‌های زیست‌محیطی از انباشت زباله‌های خانگی و…به‌ویژه در سالهای اخیر قرارگرفته است.
شهر لنگرود یکی از شهرهایی است که از این امر مستثنا نبوده و نیست. لنگرود باوجوداینکه به لحاظ موقعیت فرهنگی و اجتماعی خاص (مهاجرت وزندگی روستاییان به این شهر) و قدمت تاریخی که درگذشته و حال داشته است انتظار می‌رفت جایگاه کنونی آن به‌عنوان یک شهر زیبا، توریستی در معنای واقعی خود (جذب توریست‌های غیربومی حتی بین‌المللی) و نیز توسعه‌ی فرهنگی را در خود ببیند تا شاید بستر مناسبی در جهت رونق اقتصادی و فرهنگی شهر در کنار سایر مشاغل از قبیل کشاورزی و صیادی و سایر اصناف را سبب گردد.
اما انگار به نظر می‌رسد لنگرود نمی‌تواند جایگاه یک شهر زیبا، توریستی برمبنای توسعه اقتصادی و فرهنگی برای شهروندانش فراهم نماید چرا؟
چون این شهر به لحاظ زیست‌محیطی اگر نتوانیم اثبات کنیم در جایگاه بحرانی قرار دارد ولی می‌توانیم با نگاهی به پیرامون حاشیه شهر ادعا داشته باشیم که با توجه به انباشت زباله‌های خانگی و…قطعاً در مسیر بحران زیست‌محیطی قرار خواهد گرفت.
حال اگر دراین‌باره تدبیری اندیشیده نشود، نه‌تنها زباله‌های حاشیه شهر خطرساز خواهد بود بلکه انتظار بحران زیستی در درون شهر نیز خواهد رفت.
به‌طور نمونه اگر گذری به محدوده شمال غرب شهر لنگرود داشته باشید طی سال‌های اخیر متوجه بدمنظری، نازیبایی سیمای بصری حاشیه رودخانه و کنار جاده، در مسیر منتهی به سمت پاسگاه به سه روستای صاحب‌نام (بارکوسرا، ارباستان، و نالکیاشر) تلاقی دارد. یا به‌عبارت‌دیگر محدوده آتش‌نشانی خواهید شد.
محلی که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید انباشته است از زباله‌های خشک و… که قطعاً توسط اهالی محدوده (تصور به راین است) در این مسیر رهاشده است. محلی که جزء محدوده حریم شهر لنگرود است.
حال سؤال این است: نقش و وظیفه بالاترین مقام و مسئولین مدیریت شهری لنگرود چیست؟ شورای شهر؟! شهردار؟! نماینده مجلس؟! شورای محلی؟!


آیا در لنگرود برای شهروندان آموزش‌های مدیریت شهری توسط شهرداری و…در نظر گرفته می‌شود؟ آیا مدیران ارشد مدیریت شهری در این شهر چشم‌انداز آتی برای کلیت شهر و شهروندان در نظر گرفته‌اند؟!
شهر در ابتدا توسط شهروندان آن و سپس توسط مدیران شهر مدیریت می‌شود بنابراین باید برای اداره هرچه بهتر آن برنامه داشت… اهداف و چشم‌انداز شهر چیست؟!
بعضاً در فضای اطراف شهر می‌بینیم زباله‌ها یکی از بهترین نقش‌ها را در سیمای شهر هم توسط ساکنین وهم مدیران شهری دارند. زباله‌هایی که اگر مدیریت شوند سودآوری اقتصادی و ایجاد اشتغال به جنبه‌هایی مختلف را در پی خواهند داشت.
مهم‌ترین اثرات منفی پدیده مطرح‌شده: بحران حاد زیست‌محیطی، حضور دام‌های متعدد در محدوده زباله‌ها و تغذیه از آن‌ها، اثرات سوء بصری و…

 

پیشنهاد چیست؟
✅برنامه‌ریزی در جهت ایجاد بسترهای فرهنگی و اجتماعی مناسب و موردنیاز در جامعه شهری از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی جهت بالا بردن سطح دانش و آگاهی مردم و متصدیان، با استفاده از ظرفیت رسانه‌های جمعی، تبلیغات محیطی، مشارکت عمومی شهروندان و نهادهای مدنی تخصصی به‌ویژه شورای محلی.
✅برنامه‌ریزی جهت نظافت و رفت‌وروب، شستشوی مبلمان‌ و سایر المان‌های شهری و به‌طور کل پاکیزه سازی معابر و فضاهای عمومی شهر با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی.
✅برنامه‌ریزی و نظارت بر کاهش تولید پسماند توسط تولیدکنندگان و تهیه‌کنندگان کالاهای مصرفی و مصرف‌کنندگان کالاها (کلیه تولیدکنندگان پسماند) در شهر با استفاده از ظرفیت‌های مشارکت‌های عمومی مردم و همکاری نهادهای مدنی و دولتی ذی‌ربط.
✅برنامه‌ریزی جهت تفکیک پسماند در مبدأ تولید به‌منظور ایجاد ارزش‌افزوده برای پسماند، بهبود کیفیت پسماند ورودی به طرح‌های تولیدی کمپوست و بازگرداندن مواد و انرژی به چرخه تولید و طبیعت با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای علمی.
✅برنامه‌ریزی در جهت جمع‌آوری مطلوب و بهداشتی پسماند از مبادی تولید، حمل سریع و ایمن آن به مراکز پردازش و دفع با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی.
✅برنامه‌ریزی جهت توسعه و بهبود فعالیت کارخانه‌های پردازش پسماند و تولید کمپوست با بهره‌گیری از دستاوردهای علمی و صنعتی داخل و خارج از کشور.
✅بسترسازی، پشتیبانی و برنامه‌ریزی لازم برای جلب سرمایه و مشارکت بخش خصوصی.
✅ سرمایه‌گذاری و مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی در ارتباط با اهداف و فعالیت‌های زیست‌محیطی.

 

زهره حبیبی*مدیر مطالعات شهرداری منطقه دو تهران، ارشد شهرسازی گرایش برنامه‌ریزی شهری

کلیدواژه


نظرات | ۰ نظر

قيمت خودرو سكه و طلا ليگ برتر بیمه روستا - 12 اسفند تا یک ماه نشر خبر مكان تبليغات شما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ لنگر خبر” می باشد.
siteview.ir