بیماری ‌”تب کریمه کنگو” تاکنون در استان گیلان مشاهده نشده است
بیماری ‌”تب کریمه کنگو” تاکنون در استان گیلان مشاهده نشده است

مدیرکل دامپزشکی استان گیلان‌‌ با اشاره به اینکه بیماری خونریزی‌دهنده “تب کریمه کنگو” تاکنون در استان گیلان مشاهده نشده است، گفت: عامل انتقال بیماری مذکور ویروس بوده و بین دام و انسان مشترک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، سهراب عاقبتی در نشست خبری در رشت با اشاره به اینکه بیماری خونریزی دهنده “تب کریمه کنگو” تاکنون در استان گیلان مشاهده نشده است، اظهار داشت: عامل انتقال بیماری مذکور ویروس بوده و بین دام و انسان مشترک است.

مدیرکل دامپزشکی استان گیلان با بیان اینکه متاسفانه بیماری تب کریمه کنگو در دام، هیچ گونه علایم بالینی قابل تشخیص ندارد خاطرنشان کرد: این بیماری در دام با یک تب مختصر آغاز شده و بعد از یک هفته به‌طور کامل بهبود می‌یابد.

عاقبتی با تاکید بر اینکه به تمامی دامداران گیلانی توصیه می‌شود برای جلوگیری از این بیماری، دام‌ها و جایگاه نگهداری دام خود را با سمومی که در داروخانه‌های دامپزشکی استان گیلان موجود است سمپاشی کنند افزود: با این اقدام کنه‌های موجود در بدن دام از بین می‌رود.

مدیرکل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه یکی از راه‌های انتقال بیماری تب کریمه کنگو از دام به انسان، گزش کنه‌ها آلوده به ویروس است تصریح کرد: تماس با خون، ترشحات دام آلوده و استنشاق هوای آلوده به این بیماری از دیگر راه‌های انتقال ویروس از دام به انسان است.

عاقبتی با بیان اینکه حفاظت فردی در فضاهایی که احتمال وجود کنه زیاد است باید از سوی افراد به‌طور ویژه رعایت شود تاکید کرد: استفاده از دستکش، لباس کار و چکمه برای دامداران و افرادی که با دام‌ها ارتباط مستقیم دارند ضروری است.

وی با اشاره به اینکه باید از له کردن کنه‌های موجود در بدن دام اکیداً خودداری کرد افزود: شهروندان برای تهیه گوشت مصرفی خود به مراکز تحت نظارت دامپزشکی مراجعه کرده و در هنگام خرید به دو ویژگی مهم، مهر دامپزشکی در گوشت و برچسب مشخصات لاشه که شامل تاریخ کشتار، نوع دام و محل استحصال گوشت است توجه ویژه داشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی استان گیلان با تاکید بر اینکه کشتار دام‌ها باید در کشتارگاه‌ها انجام شود بیان داشت: استان گیلان از نخستین استان‌های سطح کشور است که به‌طور کامل کشتارگاه‌های سنتی خود را تعطیل کرده است.

انتهای پیام/