اواخر سال گذشته بود که تراژدی حق بیمه درمان کارگران مطرح و تبدیل به سوژه داغ برای مسئولان و به‌ویژه رسانه ها شده بود که با ورود رئیس جمهوری قرار بود که به پایان برسد، اما با گذشته سه ماه از سال جدید برخی از مسئولان معقتد هستند که سازمان تامین اجتماعی هنوز سهم درمان، ۹ بیست و هفتم حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کند و باید منابع مالی آن شفاف سازی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، سازمان تامین اجتماعی در سال گذشته به صورت آشکار و پنهان بین ٢۵ تا ٢٧ درصد باکسری بودجه روبه‌رو شده و این به آن معنی است که سازمان تامین اجتماعی برای انجام تعهدات قانونی خود با مشکل جدی مواجه خواهد بود که تاخیر در پرداخت افزایش حقوق مستمری بگیران، تاخیر در پرداخت چند ماهه اسناد مربوط به حوزهدرمان و دریافت وام‌های کلان از بانک‌های مختلف کشور جهت تامین هزینه‌های طرح تحول سلامت و پرداخت به بیمارستان‌ها و مراکز دولتی، به تاخیر انداختن پرداخت حقوق مستمری بگیران و انجام این تعهدات به آخرین روزهای هر ماه وادار کردن شرکت و پرداخت آن به سازمان تامین اجتماعی تحت عنوان سود شرکت‌ها از جمله اقدامات این سازمان جهت به تاخیر انداختن این تعهدات به خاطر کسری بودجه است.

حق بیمه درمان کارگران چیست؟

بر اساس قانون تامین اجتماعی، سهم درمان، ۹ بیست و هفتم حقوق و دستمزد کارگران است که ۷ بیست و هفتم آن مربوط به هزینه‌های جاری و ۲۲ بیست و هفتم مربوط به زمان مستمری‌بگیری است.

مکانیسم تامین اجتماعی و بازنشستگی با حداقل حقوقی که فرد بتواند با آبرو زندگی کند هنوز تعریف درستی ندارد و بسیاری از افراد تا مرز ازکارافتادگی و مرگ مجبور به تامین معاش خود از طریق کار سنگین هستند.

حال این سولات مطرح است که در حال حاضر حدود  ۹۰ درصد از کارگران مظلومی که برخی افراد، سنگ آنها را بر سینه می زنند، از بیمارستان‌های دانشگاهی وزارت بهداشت خدمات مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند اما پول آنها دست تامین اجتماعی  است و آیا این منابع، در حوزه درمان کارگران هزینه می شود؟ همچنین تامین اجتماعی از سهم نه بیست و هفتم درمان کارگران که حداقل ۱۸ هزار میلیارد تومان می شود، چقدر را در این حوزه هزینه کرده است؟

محمد حسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است سازمان تامین اجتماعی ۱۰ هزار تخت خود مالکی دارد که ۳۶ درصد از منابع خود را برای آنها هزینه می‌کند در حالی که ۷۵ درصد از خرید خدمت را از بخش خصوصی و دولتی انجام  می‌دهد و خرید خدمت از جیب کارگران برای آنها صد در صد گران تر تمام می‌شود.

به گفته قربانی،  بر اساس آمار رسمی تامین اجتماعی، سهم درمان کارگران از محل درآمدهای این سازمان حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان است در حالی‌که این سازمان فقط دو هزار میلیارد تومان از بدهی خود به مراکز درمانی دولتی و خصوصی را پرداخت کرده است اما این ۱۸۸ هزار میلیارد تومان الزاما باید برای افرادی هزینه می‌شد که دفترچه تامین اجتماعی دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت:هزینه ۲۰ تا۴۰ درصدی حق بیمه کارگران در جایی غیر از بهداشت و درمان

در این رابطه نظر شماری از مسئولان جویا شدیم که حتی ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت معتقد است بین ۲۰ تا ۴۰ درصد سهم ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران که باید برای درمان آنان هزینه شود، در جاهایی غیر از بهداشت و درمان کارگران  هزینه می شود.

حریرچی با اشاره به اینکه سهم ۹ بیست و هفتم حق بیمه دریافتی این سازمان که باید برای بهداشت و درمان کارگران هزینه شود نیز برای درمان و سلامت کارگران هزینه نمی شود وسازمان تامین اجتماعی در طول سالیان گذشته این سهم را برای سلامت بیمه شدگانش هزینه نکرده است، گفت:  مسئولان سازمان تامین اجتماعی باید پاسخگو باشند، طبق ادعای سازمان تامین اجتماعی قرار بوده، هفت درصد درآمد کارگران به عنوان حق بیمه پرداخت شود اما ۵۰۰ درصد بیمه شدگان این سازمان  افراد و کارگرانی هستند که حداقل حقوق را می گیرند، در حالی که سهم شش درصدی حق بیمه، سازمان بیمه خدمات سلامت از کارمندان دریافت می شود.

اما مسئله مهمتر این است که سهم ۹ بیست و هفتم از حق بیمه هفت درصدی که ما در وزارت بهداشت معتقدیم باید ۹ درصد شود، در جاهایی غیر از بهداشت و درمان کارگران هزینه می شود. مثلا در سرمایه گذاری های سازمان تامین اجتماعی یا برای  پرداخت مستمری به بازنشستگان.

معاون سابق درمان سازمان تامین اجتماعی:سازمان تامین اجتماعی حتی بیش از مبلغ حق بیمه در مباحث درمانی هزینه کرده است

محمد علی همتی معاون سابق درمان سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این سوال که حق بیمه کجا هزینه شده است، می‌گوید ۹۹ بیست و هفتم حق درمان بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در سه سال گذشته هزینه شده و حتی بیش از این مبلغ در مباحث درمانی تامین اجتماعی هزینه شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت:مسائل مطرح شده با واقعیت‌ها همخوانی ندارد

با وجود این اظهار نظر ایرج حریرچی دی ماه سال گذشته در گفت‌وگویی مطرح کرد ما از سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات می‌خواهیم که در این ارتباط ورود کنند و گزارش آن را به مردم ارائه بدهند.

قائم مقام وزیر بهداشت با اعلام اینکه در سال جاری تنها ۴۰۰ میلیارد تومان از ۴۳۰۰ میلیارد تومان طلب بیمارستان‌های وزارت  بهداشت از تامین اجتماعی پرداخت شده است، افزود: اگر بررسی‌ها و گزارش‌های سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نشان دهد تمامی ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران بابت درمان هزینه شده است، ما عذرخواهی می‌کنیم.

حریرچی ادامه داد: ما معتقدیم که آنچه عنوان می‌شود، با واقعیت‌ها همخوانی ندارد و از همین رو، از سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات می‌خواهیم به این غائله خاتمه دهند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: باید مشخص شود حق بیمه درمان کارگران درچه مسیری صرف می‌شود/سازمان تامین اجتماعی به واحدهای تحت پوشش بدهی خود را پرداخت نمی‌کند

حتی علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است منابع درمان تامین اجتماعی یعنی نه بیست و هفتم باید  شفاف و قابل احصاء باشد تا متولی امر سلامت بتواند با مدیریت منابع برنامه‌ریزی و ارائه خدمت کند و این به معنای دخل و تصرف در بودجه تامین اجتماعی نیست، در واقع مساله تجمیع بیمه‌ها نیز به معنای دخالت در حوزه مدیریت سازمان تامین اجتماعی یا دست اندازی به حقوق کارگران نیست.

وی تاکید کرد: به طورحتم نه بیست و هفتم حق بیمه درمان کارگران در حوزه سلامت باید نشان‌دار شود، یعنی باید مشخص شود که این میزان در چه مسیری صرف می‌شود. سازمان تامین اجتماعی به واحدهای تحت پوشش خود حقوق و دستمزد کارکنان را پرداخت می‌کند، این درحالی است که به واحدهای تحت پوشش وزارت بهداشت و درمان بدهی خود را پرداخت  نمی‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:وجود شبهاتی در هزینه کرد منابع درمان کارگران

سید مرتضی خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفت‌وگویی با تاکید بر شفاف سازی در نحوه هزینه‌کرد حق  بیمه درمان کارگران تامین اجتماعی گفت:  شبهاتی در باره هزینه کرد منابع درمان کارگران درتامین اجتماعی وجود دارد و وجود شبهه به معنای این نیست که مسائل با واقعیت ها همخوانی ندارد یعنی در این خصوص شبهات به آن معنی نیست که منابع حق درمان درجای دیگری هزینه می شود اما این شبهه وجود دارد و درخواست تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی نیز به معنای شفافیت است.

خاتمی با تاکید براینکه درخواست شفاف سازی در هزینه کرد منابع درمان کارگران به معنای حاشیه سازی و ایجاد یک مشکل برای دستگاه خاص نیست، تصریح کرد: مسئولان وزارت تعاون و سازمان تامین اجتماعی بارها در جریان بررسی تجمیع بیمه‌ها  تاکید کردند که وزارت بهداشت به دنبال دست‌اندازی به منابع کارگران است از این رو به طور متقابل هم می‌توان چنین شبهه ای را درخصوص نحوه هزینه کرد منابع درمان کارگران مطرح کرد.

اظهار نظرهای زیادی در خصوص این موضوع مطرح شده است، به طوری که می توان به حرف های ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت اشاره کرد که سازمان تامین اجتماعی در ۶ ماه نخست سال گذشته ۲۴ هزار میلیارد تومان حق بیمه دریافت کرده که ۸ هزار میلیارد تومان از آن سهم حوزه درمان بوده، اما از بدهی ۴ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومانی خود به وزارت بهداشت، فقط ۳۷۰ میلیارد تومان پرداخت کرده است.

همچنین محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت نیز  گفته است که بیمارستان‌های ملکی سازمان تامین اجتماعی تاخیر در دریافت ندارند ولی ۶۰۰ بیمارستان زیر مجموعه وزارت بهداشت یک سال است طلب خود را دریافت نکرده‌اند، این نشان می  دهد سازمان تامین اجتماعی با کسری بودجه مواجه نیست.

از اعلام مسئولان تا انکار سازمان تامین اجتماعی

با وجود طرح چنین اظهاراتی از سوی مسئولان وزارت بهداشت اما مسئولان وزارت تعاون و سازمان تامین اجتماعی بارها تاکید کردند که سازمان تامین اجتماعی در هیچ شرایطی حق بیمه درمان کارگران را به خارج از سازمان تامین اجتماعی منتقل نکرده و صرف امور دیگری نمی‌کند البته به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی  گاهی ممکن است که حق بیمه درمان کارگران صرف پرداخت مستمری بازنشستگان شود.

ورود ریاست جمهوری به حق بیمه کارگران

تنش میان وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه درباره چگونگی هزینه کرد حق بیمه درمان کارگران پس از مخالفت با تجمیع بیمه‌ها به توافق میان مسئولان دو وزارتخانه ختم نشد، بنابراین رئیس جمهوری با اتخاذ تصمیمی مبنی بر ایجاد یک حساب مجزا برای  واریز حق بیمه درمان کارگران به اختلافات پایان داد.

نمایندگان مجلس از این اقدام رئیس جمهوراستقبال کردند، چرا که معتقد بودند در چگونگی هزینه کرد حق بیمه درمان کارگران  شفاف سازی شود، زیرا مشخص نیست که این حق بیمه کجا و چگونه مصرف می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:سازمان تامین اجتماعی سهم  بیمه کارگران را پرداخت نمی‌کند

حرف های ضد و نقیض مسئولان سبب شد که این موضوع را بهارستان نشینان جویا شویم. رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج درباره بدهی سازمان تامین اجتماعی و اینکه چه آسیبی پیش روست، گفت: متاسفانه دولت ۱۵۰ هزار میلیارد به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است اما منابع مالی سازمان تامین اجتماعی  باید شفاف سازی شود که چرا سهم نه بیست و هفتم از حق بیمه کارگران  پرداخت نمی‌شود و در چه محلی هزینه می شود.

خضری با تاکید بر ضرورت شفافیت در هزینه‌کرد حق بیمه درمان کارگران تامین اجتماعی گفت: به طورحتم باید در نحوه هزینه‌کرد حق بیمه درمان کارگران توسط سازمان تامین اجتماعی از سوی مجلس شفافیت وجود داشته باشد، زیرا اجرای طرح تحول سلامت در حال حاضر به دلیل همین موضوعات و بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی دچار مشکل شده است.

وی با بیان اینکه سرمایه‌های موجود در تامین اجتماعی به جای هزینه کرد در شرکت ها باید در بورس و بانک ها سرمایه‌گذاری شود، گفت: یعنی به جای آنکه سازمان تامین اجتماعی بنگاه داری و شرکت داری کند باید از سرمایه خود در مدیریت امور مالی و مشکلات این سازمان استفاده کند، بنابراین با این رویه هم درآمدزایی تامین اجتماعی در شرایط بهتری صورت می‌گیرد هم  اینکه شفاف سازی در هزینه‌کرد حق بیمه درمان کارگران به شکل بهتری انجام می شود.

۵ ماه از این موضوع و هجمه‌ها می‌گذرد و همچنان شاید این هستیم که علاوه بر این که سازمان تامین اجتماعی سهم بیمه کارگران را پرداخت نمی کند، دولت بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

  • منبع خبر : مرورنیوز