ازدواج دانشجویی و نکات مهم آن
ازدواج دانشجویی و نکات مهم آن

می توان ازدواج دانشجویی را چنین تعریف کرد: « ازدواجی که در آن زوج یا زوجین هر دو دانشجو هستند، مراسم ازدواج در ساده ترین شکل ممکن و به دور از تجملات رایج برگزار می شود و زوجین دارای میانگین سنی پایینی هستند. »

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر به نقل از سایت عروس، ازدواج و تشکیل خانواده از آغاز آفرینش بشر، سنگ بنای هر اجتماعی محسوب می شود. ازدواج پیمان مقدسی است که در سایه ی آن، انسان ها تربیت شده و در مسیر کمال حرکت می کنند.

ازدواج دانشجویی چیست؟

می توان ازدواج دانشجویی را چنین تعریف کرد: « ازدواجی که در آن زوج یا زوجین هر دو دانشجو هستند، مراسم ازدواج در ساده ترین شکل ممکن و به دور از تجملات رایج برگزار می شود و زوجین دارای میانگین سنی پایینی هستند. »

نکته های مهم در خصوص ازدواج دانشجویی

ازدواج در سنین پایین

تشویق و ترغیب به ازدواج در سنین پایین، باید منوط به وجود مجموعه ای از  شرایط و ویژگی ها باشد؛ تا ازدواج ها در سال های نخست به بن بست منتهی نشوند.

شرایط فرهنگی و اقتصادی

شرایط جامعه چه از نظر فرهنگی، چه از نظر اقتصادی در تسریع امر ازدواج موثر است. تغییر هر یک از این شرایط محیطی هم به طبع باعث تغییر در نگرش ها و رویکردها در خصوص موضوع ازدواج می شود.

شرایط زمانی و محیطی

شرایط زمانی و محیطی در جوامع امروزی، در تمام تصمیم گیری های مهم سایه گسترده اند و نمی توان بدون در نظر گرفتن این شرایط، برای یک موضوع مهم اجتماعی مانند ازدواج، راهکاری ارائه کرد.

تاکید دین به ازدواج در سنین پایین

در منابع اسلامی، به ازدواج در سنین پایین اشاره و در پاره ای از موارد تاکید شده است. تاکید اصلی دین در این باره جلوگیری از به گناه افتادن جوانان و  بروز آسیب های اجتماعی است.

افزایش اعتماد به نفس

از نظر روانشناسی، ازدواج اعتماد به نفس را در افراد تقویت می کند و باعث افزایش روحیه ی شادابی و نشاط در فرد می گردد. مسولیت پذیری، یک انسان متاهل، بیشتر معنا پیدا می کند .

شناخت نسبی

ازدواج در محیط دانشگاه، به دلیل اینکه دو طرف زمان زیادی را در کنار هم بوده اند و به شناخت نسبی از هم دست یافته اند، می تواند یک ازدواج سازنده تلقی شود.

پرهیز از اشرافی گری

ساده زیستی و تاکید بر معنویات، دوری از اشرافی گری و پرهیز از ریخت و پاش های سایر ازدواج های مرسوم در تالار های لوکس، از ویژگی های قابل تحسین در این نوع ازدواج ها است.

افق دید نزدیک

به دلیل افق دیدی که دانشگاه و در کل محیط های آموزشی به افراد می دهند، می توان این انتظار را داشت که در چنین ازدواج هایی، دو طرف درباره ی ادامه ی تحصیل و انتخاب شغل زوجه، دچار درگیری و مشکلات حاد نشوند.

جلوگیری از بحران

اگر رواج ازدواجی با سبک و سیاق دانشجویی، تلاش دارد با ایجاد فضایی بسیار مثبت از بحران های غیر ضروری روانی، اجتماعی جلوگیری کند؛ اقدامی پسندیده است.

راهکاری برای کاهش طلاق

اگر بخواهیم به این منش ازدواجی، به عنوان راهکاری ارزنده برای کاهش آمار طلاق، افزایش سلامت خانواده، کاهش آسیب های شبکه های مجازی، بنگریم؛ باید به این راهکار شک کرد.

نظر محقق دینی

بررسی شرایط سنی طرفین، مقطع تحصیلی زوجین، بلوغ عقلی و رشد توانایی های مالی، می توانند مصداق تعریف ما از  ازدواج دانشجویی باشند. نمی توان به صرف دانشجو بودن، ازدواج دانشجویی را رد یا قبول کرد.

نظر روانشناس

اگر قرار است فردی را به سمت زندگی مشترک تشویق کنیم، بهتر است قبل از او مسیر پیشنهادی را بررسی کرده و آمادگی های لازم و هشدارهای به موقع را برای تداوم زندگی، در جاده خوشبختی با ضمانت بیشتری اجرایی سازیم.

نکتهی نهایی: جمع بندی برعهده ی شما

اما باید دید که آیا جامعه شرایط و لوازم تسریع این مهم را فراهم کرده است یا خیر؟ آیا خانواده، مدرسه و دانشگاه توانسته اند نسلی را تربیت کنند که در عنفوان جوانی توانایی پذیرش مسولیت های یک زندگی مشترک را داشته باشند یا خیر؟ شنا چه نظری دارید؟

برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت عروس سر بزنید.

منبع:سایت عروس(https://www.aroos.co)