آیا آیت الله کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد با آمریکا همکاری داشته است؟
آیا آیت الله کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد با آمریکا همکاری داشته است؟

اسناد آمریکا راجع به کودتای ۲۸ مرداد به تازگی انتشار یافته هست. این اسناد ۶۴ سال به صورت طبقه بندی شده است محافظت می شدند، تا اینکه سه روز پیش دولت آمریکا و وزارت خارجه این کشور اسناد کوتای آمریکایی ۲۸ مرداد را منتشر کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، اسناد آمریکا راجع به کودتای ۲۸ مرداد به تازگی انتشار یافته هست. این اسناد ۶۴ سال به صورت طبقه بندی شده است محافظت می شدند، تا اینکه سه روز پیش دولت آمریکا و وزارت خارجه این کشور اسناد کوتای آمریکایی ۲۸ مرداد را منتشر کردند.

وزارت امور خارجه امریکا بعد از ۶۴ سال ٣٧۵ سند تازه از کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ و سرنگونی دولت محمد مصدق منتشر کرده است. این اسناد به وقایع سال های ۱۹۵۴- ۱۹۵١ میلادی می پردازد و حوادث قبل از کودتا، عملیات سرنگون کردن مصدق و نیز وقایع بعد از آن را در بر می گیرد.  سندهای انتشار یافته مشمول بر ۴ محور کلی زیر هستند:

۱_تلاش های ایالات متحده جهت فهمیدن مصدق از فوریه ۱۹۵۱ تا فوریه ۱۹۵۲
۲_بحران سیاسی جولای ۱۹۵۲ کشور عزیزمان ایران و تبعاتش
۳_برنامه ریزی و اجرای عملیات آژاکس در اوت ۱۹۵۳
۴_روزهای بعد از عملیات آژاکس از سپتامبر ۱۹۵۳ تا دسامبر ۱۹۵۴

در یکی از جنجالی ترین سندهای این مجموعه شرکت سیا به آیت الله کاشانی و نیروهای مذهبی اتهام مخالفت با مصدق و طرفداری از موضع رژیم شاه را وارد کرده است.

عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران راجع به اسناد منتشرشده کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ از سوی وزارت خارجه آمریکا مطلبی را منتشر کرد.

آیا آیت الله کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد با آمریکا همکاری داشته است؟ اسناد آمریکا راجع به کودتای ۲۸ مرداد چه می گوید؟ اسناد آمریکا راجع به کودتای ۲۸

در این مطلب آمده است:

«چگونه می توان متبحرانه و غیرمستقیم تجربیات تاریخی مهم و تعیین کننده را کم رنگ و حتی محو ساخت؟ این سؤالی بسیار حیاتی هست. در تاریخ معاصر به وفور می توان ترفندهای حسابگرانه ای را رصد کرد که با دامن زدن به پرسشها فرعی، تضادهای مهم و دشمنی ها به حاشیه رانده شده است هست. جهت نمونه در حالی که کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ یکی از بارزترین دشمنی آمریکا و انگلیس علیه ملت کشور عزیزمان ایران را به نمایش می گذارد، ولی عده ای حساب شده است کوشیدند تا اختلافات بین سه رکن نهضت ملی شدن صنعت نفت(آیت الله کاشانی، دکتر مصدق و شهید نواب صفوی) را به گونه ای بزرگ نمایی کنند که دشمن مهم یعنی همان کودتاکنندگان و ناقضین حقوق اساسی ملت کشور عزیزمان ایران کاملاً به فراموشی سپرده شوند.

در آستانه انتشار بعضی از اسناد گزینش شده است وزارت خارجه آمریکا اطراف کودتای ۲۸ مرداد فیلمی ظاهراً به وسیله بی بی سی انتشار یافته که وانمود می سازد که آیت الله کاشانی بلافاصله بعد از کودتا به اتفاق زاهدی و نمایندگان آمریکا و انگلیس از منزل دکتر مصدق دیدار کرده هست. (یعنی دخالت آیت الله کاشانی در کودتا)

این فیلم که در اینترنت به سرعت انتشار وسیع یافت به علت شتابزدگی در جعل با ایرادات فراوان تاریخی مواجه هست. اولاً فیلم دیدار آیت الله کاشانی از منزل دکتر مصدق مربوط به قبل از کودتاست و تصویرهای به وضوح نشان از به سامان بودن منزل نخست وزیر دارد. درب ها پرده ها و … در حالی که بعد از حمله کودتاچیان به منزل نخست وزیر این محل تبدیل به ویرانه ای شده است بود. مظفر بقایی در این تصویر دیده می شود در صورتی که وی آن روز به جرم شرکت در قتل مدیر شهربانی در زندان بود. به علاوه آیت الله کاشانی در آن روز اصولاً در پایتخت کشور عزیزمان ایران نبود همچنین تصویر زاهدی مربوط به جای دیگری است که به صورت ناشیانه ای در کنار سایر تصویرهای قرار گرفته است.

چرایی انتشار این فیلم سراسر جعلی را باید در همان تکنیک دامن زدن به پرسشها فرعی جهت از کانون توجه دور نگه داشتن پرسشها مهم دانست. آمریکایی ها علی رغم قانون آزادی اسناد تا کنون جهت روشن نشدن بسیاری از واقعیت ها، مانع از انتشار مستندات مربوط به کودتا ۲۸ مرداد شده است بودند. قطعاً انتشار حتی گزینشی این اسناد یک بار دیگر آحاد جامعه ما را متوجه عزم تاریخی آمریکا جهت در هم شکستن اراده ملت کشور عزیزمان ایران به منظور داشتن یک زندگی سرافرازانه خواهد نمود.

از این رو علاوه بر تهیه چنین فیلم جعلی قبل از آزادسازی بعضی اسناد خبرنگار بی بی سی- بهمن کلباسی– بدون آن که سندی را به طور مشخص ارائه دهد در توئیتر خود می نویسد:«چندتا دیگه هم است که نشان از حمایت جدی کاشانی و بخش بزرگی از روحانیت از شاه و مخالفتشان با دکتر مصدق دارد.»

آن چه در این زمینه تأسف بار است اینکه به فاصله اندکی از این جهت دهی آقای عبدالله رمضان زاده سخنگوی قوه مجریه اصلاحات در توئیترش می نویسد: «حال که اسناد همراهی کاشانی با کودتای آمریکایی افشا شده است نام خیابان آیت الله کاشانی را عوض کردن دهید.»

قطعاً هرکدام از رهبران نهضت ملی شدن صنعت نفت خطاهایی داشتند که زمینه کودتا را جهت بیگانه فراهم کرد ولی باید دید چه کسانی و با چه اهدافی این خطاها را حتی به کمک جعلیات بزرگ نمایی می کنند تا با شکل دهی به منازعاتی کاذب مسئله مهم یعنی ناقضین استقلال ملت کشور عزیزمان ایران با مشت آهنین را به فراموشی سپارند.

در چنین فضایی آقای قشنگ کلام می تواند در کانال تلگرامی اش مدعی شود که دشمنی آمریکا مربوط به بعد از انقلاب آن هم به وسیله تندروهاست:«نگاه ایدئولوژیک تندروهای کشور عزیزمان ایران به آمریکا به عالی ترین وجه درستی باور پوپر را به نمایش می گذارد. دشمنی با آمریکا چند ماه بعد از انقلاب به صورت علت محوری دنیا بینی آنان درآمد. صرف نظر از آن که در عالم واقعیت چه رویدادهایی از سال ۵۸ تا کنون به وقوع پیوسته، جملگی آن ها از نظر آمریکا ستیزان همواره درستی ایدئولوژی ارزش را در دشمنی با آمریکا به اثبات رسانیده است.»

آیا آیت الله کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد با آمریکا همکاری داشته است؟ اسناد آمریکا راجع به کودتای ۲۸ مرداد چه می گوید؟ اسناد آمریکا راجع به کودتای ۲۸

در حالی که عمده دشمنی آمریکا با ملت کشور عزیزمان ایران مربوط به دهه های ۲۰ تا ۵۰ است و همه اقشار ملت کشور عزیزمان ایران به خاص بعد از کودتای ۲۸ مرداد علیه سلطه طلبی آن قیام نمودند. امروز در پناه دامن زدن به پرسشها فرعی است که می توانند این واقعیت های مسلم تاریخی را به سهولت جعل کنند و این گونه وانمود سازند که گویا صرفاً بعد از انقلاب، آن هم عده ای محدود، دشمنی با آمریکا را ایدئولوژی خود ساختند.»

واقعیت فیلم ورود آیت الله کاشانی به منزل مصدق بعد از کودتای ۲۸ مرداد چیست؟

 

واقعیت فیلم ورود آیت الله کاشانی به منزل مصدق بعد از کودتای ۲۸ مرداد چیست؟

 

واقعیت فیلم ورود آیت الله کاشانی به منزل مصدق بعد از کودتای ۲۸ مرداد چیست؟