محکومیت انتخاباتی ۳ فرماندار اصفهانی/ برگشت ۶ میلیون و ۵۱۰ هزار مترمربع اراضی ملی در استان به بیت‌المال
محکومیت انتخاباتی ۳ فرماندار اصفهانی/ برگشت ۶ میلیون و ۵۱۰ هزار مترمربع اراضی ملی در استان به بیت‌المال

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به تخلفات انتخاباتی در این استان گفت: ۱۶۶ پرونده در استان تشکیل شد که ۱۰ پرونده با صدور حکم از دادگاه بدوی و ۳ نفر از فرمانداران استان به پرداخت جزای نقدی و حبس محکوم شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، احمد خسروی‌وفا ظهر امروز در نشستی خبری خود به مناسبت برنامه‌های هفته قوه قضاییه در استان اصفهان، با اشاره به تخلفات انتخاباتی در استان اصفهان اظهار داشت: ۱۶۶ پرونده در کل استان تشکیل شد که ۱۰۲ پرونده در حال رسیدگی است و برای ۵۰ مورد حکم برائت صادر شده و ۱۰ پرونده با صدور حکم از دادگاه بدوی و ۳ نفر از فرمانداران استان به جزای نقدی و حبس محکوم شدند.

وی افزود: در استان اصفهان برنامه‌های هفته قوه قضاییه به‌صورت رسمی از ۷ تیر آغاز می‌شود که برگزاری ویژه برنامه گرامی‌داشت شهدای هفتم تیر در گلستان شهدا، تجلیل از خانواده شهدای دستگاه قضا، بزرگداشت شهدای هفتم تیر و سخنرانی روسا پیش از خطبه‌هاینماز جمعه و دیدار با زندانیان و ملاقات عمومی از جمله برنامه‌های این هفته در اصفهان است.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به عملکرد دستگاه قضا در استان اصفهان خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۶۸۳ هزار پرونده به دادسراهای کل استان وارد و ۶۸۸ هزار و ۸۴۳ پرونده مختومه شد و ۵ هزار و ۳۲۹ پرونده نتیجه عملکرد مثبت داشته و مدت وقت دهی ۱۰ روز از میانگین ۶۶ روز به ۵۵ روز کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در شورای حل اختلاف استان ۲۰۴ هزار و ۲۲۷ پرونده وارد و ۲۰۴ هزار و ۵۳۵ پرونده مختومه شده است گفت: ۳۴  درصد پرونده‌های وارده به شورا با سازش و مصالحه حل شده و برنامه سازش رشد قابل توجهی نسبت به سال ۹۴ داشته است.

خسروی وفا با بیان اینکه در سال گذشته یکی از اقدامات خوبی که انجام شد کسر پرونده‌های مسن با گذشت ۲ سال از زمان تشکیل آن بود که ۲ هزار پرونده در این مورد کسر شد، افزود: پرونده‌های قبل از خرداد ۹۴‌، ۲ هزار و ۲۱۳ فقره بود که کمک قابل توجهی به کاهش زمان دادرسی می‌کند و همچنین پرونده‌های مربوط به دادگاه انقلاب که بیشتر مربوط به مواد مخدر  بوده، ۱۴۶۳ پرونده ثبت و ۱۴۱۵ پرونده مختومه شده است.

وی اضافه کرد: بر‌اساس آمار ارائه شده از طرف مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت اجتماعی قوه قضاییه‌، در کشور سرقت اتهام رتبه نخست را دارد در حالی‌که در استان اصفهان تا قبل از سال گذشته این مورد رتبه نخست را داشت اما در سال ۹۵ در استان پرونده‌های سرقت رتبه سوم را کسب کرده و رتبه نخست مربوط به پرونده‌های توهین به اشخاص و رتبه دوم مرتبط با پرونده‌های ضرب و حرج عمدی است.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان در پرونده‌های مربوط به نگهداری و مالکیت مواد مخدر رتبه دوازدهم را دارد درحالی‌که این رتبه در کشور نهم است، تصریح کرد: استعمال مواد مخدر در استان اصفهان جزو ۲۰ اتهام نخست نیست و در حوزه پرونده‌های کلاه‌برداری اصفهان رتبه هشتم را دارد.

وی با اشاره به آمار پرونده‌های طلاق در استان بیان کرد: در آمار طلاق توافقی رتبه اصفهان هشتم و در پرونده‌های طلاق به درخواست زوجه رتبه چهاردهم و در پرونده‌های مربوط به مطالبه وجه چک اصفهان رتبه چهارم را دارد.

خسروی وفا با اشاره به اینکه در سال گذشته دادگستری استان اصفهان رتبه نخست بهره‌وری را در کشور کسب کرد، گفت: سال گذشته سامانه ثنا در اصفهان راه‌اندازی شد که در این سامانه ابلاغ الکترونیکی انجام می‌شود و از شهریور سال گذشته در استان ۲۲۳ هزار نفر ثبت‌نام کردند و ۴۱۲ هزار ابلاغ الکترونیکی انجام شده که شهروندان می‌توانند با مراجعه به دادگستری و دفاتر پیشخوان قضایی در این سامانه ثبت‌نام کنند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته در زمینه رسیدگی به پرونده‌های زمین‌خواری و اراضی دولتی آمار کاهش داشته اما ۴۲۹ پرونده وارد و ۴۳۰ نفر متهم و ۶ میلیون ۵۱۰ هزار مترمربع از اراضی ملی و دولتی به بیت‌المال برگشت داده شد، اضافه کرد: در سال ۹۵ جلسات حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران استان اصفهان با همکاری اتاق بازرگانی برگزار و از بیش از بیکاری ۱۰  هزار نفر در کارخانه‌های مادر استان پیشگیری شد.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به پرونده‌های قضایی مهم استان گفت: دستگیری یک باند صحنه‌سازی تصادف برای اخذ دیه، باند سقط‌جنین، باند سرقت مسلحانه از پشت بانک و طلافروشی و بانک  مسکن، تشکیل پرونده مهم پول‌شویی و کلاه‌برداری در استان از مهم‌ترین پرونده‌های قضایی استان در سال گذشته بود.

وی پیرامون پرونده‌های مربوط به تخلفات قضات نیز بیان کرد: در این زمینه ۱۹۰ پرونده با عنوان کلاه‌برداری در دستگاه قضایی استان اصفهان تشکیل شده که ۶۰ نفر بازداشت شدند و در استان اصفهان در سال گذشته دستگیری یا زندانی قاضی نداشتیم.

خسروی وفا در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اعلام رأی قضات برای صدور حکم زندان پیرامون جرائم نقدی غیر عمد مبالغ پایین گفت: این افراد شاکی خصوصی دارند و دادگاه فرد را محکوم به پرداخت طلب می‌کنند که قانون‌گذار بر اساس ماده ۳ محکومیت مالی ناگزیر به این رأی بوده و در حال حاضر ۷۸۰ نفر محکوم مالی در زندان‌های اصفهان به سر می‌برند و جمع کل بدهی آنان ۱۰۰ میلیارد تومان است که برای مبالغ پایین در حد یک یا ۲میلیون تومان، با کمک خیران، گروه‌های سازش و انجمن‌های حمایتی به افراد کمک می‌شود.

انتهای پیام/