«نرمش قهرمانانه یا ضربه‌فنی!» مسئله این است!
«نرمش قهرمانانه یا ضربه‌فنی!» مسئله این است!

اسناد سمعی و بصری و فرامین و دستورات مکتوب بسیاری وجود داشته که می‌توانست سراج منیر دولت و تیم مذاکره هسته‌ای در مسیر دستیابی به پیروزی بزرگ در عرصه دیپلماسی بین‌المللی باشد و توافق هسته‌ای را به‌عنوان «شکوهمندترین نرمش قهرمانانه معاصر» تاریخ‌ساز کند، اما اینگونه نشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، برخی جملات و واژه‌ها در طول تاریخ آن‌چنان از مفاهیم ارزشمندی رمزگشایی کرده که شاید کمتر ذهن کنکاش‌گر بشری، تصورش را می‌کرد! در سال ۱۳۴۸ ه. ش،  فردی در کسوت یک روحانی در ذیل ترجمه کتاب صلح امام حسن (ع) شیخ راضی آل یاسین، از عنوان «شکوهمندترین نرمش قهرمانانه تاریخ» استفاده کرد که شاید کمتر کسی باور می‌کرد که ایشان بعد از ۴۴ سال یعنی سال ۱۳۹۲ و در قامت ولی امر مسلمین جهان، از آن، به شکل امروزی رمزگشایی نماید تا ثبات و دقت نظر خود در بهره‌گیری از عبرت‌های تاریخی و لزوم استفاده از روش‌های مختلف در روند کار دیپلماتیک را برای کهنه سیاست‌مداران کشور خود، یادآور شود.

البته حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیش‌ازاین نیز با تأکیدهای مؤکد مکرر و به‌طور مشخص در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۷۵ و در جمع مسئولان وزارت خارجه و نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی ایران،‌ با تشریح دقیق فضای دیپلماسی و ضرورت پرهیز از حالت دفاعى در مسائل سیاسى به‌عنوان یکى از ویژگی‌های روحیه انقلابى، فرموده بودند: «نمایندگان سیاسى جمهورى اسلامى ایران در جهان باید تیزتر از شمشیر، نرم‌تر از حریر و سخت‌تر از سنگ و پولاد باشند.»

هرچند از این قبیل توصیه‌ها و هشدارهای ارزشمند سکان‌دار اصلی جمهوری اسلامی ایران در خصوص بدعهدی طرف‌های غربی و لزوم رعایت خطوط قرمز در طول مذاکرات هسته‌ای منجر به توافق‌نامه فرجام برجام! اسناد سمعی و بصری و فرامین و دستورات مکتوب بسیاری وجود داشته که می‌توانست سراج منیر دولت و تیم مذاکره هسته‌ای در مسیر دستیابی به پیروزی بزرگ در عرصه دیپلماسی بین‌المللی باشد و توافق هسته‌ای را به‌عنوان «شکوهمندترین نرمش قهرمانانه معاصر» تاریخ‌ساز کند، اما باید که اعتراف کرد که با تصویب چند روز پیش طرح «اس.۷۲۲» در مجلس سنا آمریکا و نقض اظهر من الشمس برجام! آلزایمرزدگی خودجوش! دست‌اندرکاران اجرایی کشور،  آن‌چنان مشهود گشت که می‌توان ادعا کرد که طرف‌های متخاصم گفتگو را به ضربه‌فنی صنعت هسته‌ای ایران امیدوار کرد، یعنی آن چیزی که در خواب هم متصور نبودند!

به‌هرحال باید گفت که هرچند نقض مکرر روح و متن برجام! یک‌بار دیگر نشان داد که تکیه‌بر بیگانگان و امید به عهد و پایبندی آنان به توافق‌نامه‌های منعقده فی‌مابین بین‌المللی و بقولی گذاشتن همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد جهت نیل به اهداف مختلف داخلی، اشتباه مهلکی است اما امید است تا با عبرت از این تجربه تاریخی مکرر، این بار بر همگان و بخصوص بر نسل‌هایی از انقلاب که کمتر در جریان وقایع سیاسی و تاریخی منتج به پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و … ازجمله ملی شدن صنعت نفت و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و وقایع ۴۲ خرداد و … هستند، ثابت گردد که کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من!

در پایان نیز نباید این موضوع را از قلم جا گذاشت که علیرغم همه کاستی‌های جبری و اختیاری دولتمردان در ارائه نرمش قهرمانانه در قضیه برجام، یقین داریم که با حول و قوه الهی و تکیه‌بر رهبری داهیانه نائب برحق امام زمان «ارواحنا فداه» امام خامنه‌ای مدظله‌العالی و پایمردی نیروهای اصیل انقلابی  و آگاهی روزافزون نسل‌های جدید انقلاب، استکبار جهانی آرزوی ضربه‌فنی صنعت هسته‌ای انقلاب اسلامی را با خود به گور خواهد برد. انشاء الله

انتهای پیام/