اجرا طرح تفکیک زباله از مبدا مستلزم اراده همگانی و فرهنگ سازی است

شهردار کلاچای در جلسه طرح تفکیک زباله از مبدا گفت: اجرا و تحقق طرح تفکیک زباله از مبدا مستلزم عزم و اراده همگانی و فرهنگ سازی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حسین بائوج لاهوتی روز پنجشنبه در جلسه طرح تفکیک زباله از مبدا اظهار کرد: اجرای این طرح در شهرکلاچای به لحاظ علمی مطلوب اما منطبق با معیار های رتبه بندی لحاظ شده از سوی محیط زیست ناکافی و راضی کننده نیست.
وی با بیان اینکه اجرا و تحقق طرح تفکیک زباله از مبدا مستلزم عزم و اراده همگانی و فرهنگ سازی است افزود: معتقدم شهرداری کلاچای در این قضیه کارنامه درخشانی در سطح استان هم به لحاظ علمی و آماری از خود ارائه داده و باید تلاش کنیم شرایط را بهتر از وضع موجود به پیش ببریم و بستر لازم در این زمینه وجود دارد.

شهردار کلاچای با یادآوری این مطلب بر اساس آمار و ارقام در استان شهرداری رحیم آباد در این زمینه رتبه نخست را به خود اختصاص داده بیان کرد : برای اساس بررسی های صورت گرفته نشان می دهد شهرداری رحیم آباد به لحاظ سنتی موفق عمل کرده و ما هم باید علاوه بر علمی این شیوه و راهبرد را دنبال کنیم که طبعا کارا و نتیجه بخش است.
بائوج لاهوتی با اشاره به وظایف محوله به محیط زیست در بازدید هفته به هفته از وضعیت زباله در شهرها اضافه کرد : آنچه در این بازدید ها مورد توجه است حجم جمع آوری تناژ زباله هاست نه اینکه چند درصد جمعیت شهر تحت پوشش طرح قرار دارند و باید در این زمینه از همه توان و ظرفیت برای رسیدن به نقطه مطلوب استفاده کنیم.
به گفته وی، روزانه بطور متوسط ۸ تن زباله در شهر کلاچای تولید می شود که در قالب طرح تفکیک ۱۰ درصد آن از نوع زباله خشک است.
شهردار کلاچای در بخش دیگری ازسخنان خود طرح سلامت دریا را در سواحل یک فرصت گرانبها برای توسعه منطقه به لحاظ فرهنگ سازی بهتر در موضوع طرح تفکیک زباله از مبدا ذکر و گفت: طرح آموزشی در سواحل باید در دستور کار قرار گیرد و اینکه می بینیم جمع آوری نمادین از زباله در سواحل انجام می شود موید آن است که ما زمینه فرهنگ سازی زباله خوب عمل نکرده ایم.