استفاده شخصی از اموال دولتی توسط کارمندان شهرداری و ادارات لنگرود + فیلم و عکس
استفاده شخصی از اموال دولتی توسط کارمندان شهرداری و ادارات لنگرود + فیلم و عکس

این روزها شاهد استفاده غیرقانونی و شخصی برخی مدیران و مسئولان ادارات شهرستان لنگرود از اموال دولتی و بیت‌المال هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر، امروزه اموال عمومی و دولتی از مصادیق بارز بیت‌المال به شمار می‌آیند، بنابراین وقتی گفته می‌شود بیت‌المال، یعنی اموالی که به همه اقشار جامعه تعلّق داشته و همگان در حفظ و نگهداری آن مسئول‌اند، همان‌گونه که در آن حق نیز دارند. به‌عبارت‌دیگر بیت‌المال به مالی گفته می‌شود که مالک خصوصی نداشته و همگان در استفاده از آن سهیم هستند.

 

این روزها شاهد استفاده غیرقانونی و شخصی برخی مدیران و مسئولان ادارات شهرستان لنگرود از اموال دولتی و بیت‌المال هستیم.

 

با توجه به اینکه این موضوع در اذهان عامه مردم خوش جلوه نمی‌کند و باعث اعتراض آن‌ها شده است ولی متأسفانه به‌صورت یک فرهنگ درآمده است که هرکس مسئول یک‌نهاد شد، می‌تواند به اشکال مختلف در اموال آن تصرف نماید.

 

در سال‌های گذشته نیز اخباری توسط لنگرخبر در خصوص استفاده کارکنان دولت از بیت‌المال در خروجی این پایگاه خبری منتشر شد ولی ظاهراً کسی به این موضوعات برای پیگیری این امر توجه نکرده است.

 

مهمانی و گشت‌وگذار با خودرو دولتی، استفاده از خودرو دولتی به‌عنوان سرویس مدرسه، اسباب‌کشی و … ازجمله سرویس‌دهی جدید بیت‌المال به کارکنان دولت است.

 

در ساعات غیر اداری نیز اگر در خوش‌بینانه‌ترین حالت بپنداریم که سرنشینان این خودروها در حال انجام مأموریت هستند، اما نمی‏توان پذیرفت در روزهای تعطیل برخی مدیران و یا کارمندان ادارات با استفاده از تعطیلی دستگاه خود و نیز غفلت نهادهای ناظر شهرستان، با استفاده شخصی از اموال دولتی به کار شخصی خود بپردازد و کسی نیز آن‌ها را بازخواست نکند.

 

هرگونه استفاده شخصی از خودروهای با پلاک دولتی ممنوع بوده و در صورت مشاهده تردد در خارج از ساعات اداری و بدون برگ مأموریت، نیروی انتظامی موظف به توقیف خودرو است.

 

بعضی از کارکنان ادارات از این وضعیت سوءاستفاده می‏کنند و با خودخواهی اموال دولت را مصادره به مطلوب می‏کنند و از آن بهره‌برداری شخصی می‏نمایند، بنابراین باید با کارکنان و مدیران اداراتی که از قانون سوءاستفاده کرده و موجب خدشه‌دار شدن حیثیت دستگاه‏ها را فراهم می‏آورند به‌شدت برخورد شود.

 

این برای چندمین بار است که پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر در خصوص استفاده شخصی از خودروهای دولتی توسط مدیران و مسئولان دولتی اقدام به تهیه گزارش و رساندن این موضوع به گوش مسئولان مربوطه می‌نماید ولی مدیران مربوطه و به‌ویژه دستگاه‌های نظارتی شهرستان تاکنون توجه نکرده و انگار برای آن‌ها این موضوع که یکی از خواسته‌های مردم است مهم نیست و مانع از این اقدام آن‌ها نشده‌اند.

 

تصویر و فیلم زیر نمونه کوچکی از استفاده از خودرو دولتی توسط کارمندیکی از ادارات و کارمند شهرداری لنگرود می باشد.