بیکاری بهار به ۱۲٫۶ درصد افزایش یافت/ رشد ۱٫۵ درصدی جوانان بیکار
بیکاری بهار به ۱۲٫۶ درصد افزایش یافت/ رشد ۱٫۵ درصدی جوانان بیکار

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری بهار امسال را ۱۲٫۶ درصد اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰٫۴ درصد افزایش دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، مرکز آمار ایران اعلام کرد:‌ بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲٫۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند.

روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار ۱۳۹۵، ۰٫۴ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۵، ۰٫۱درصد افزایش داشته است.

در بهار ۱۳۹۶، ۴۰٫۶ رصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۵) ۱٫۱ درصد و نسبت به فصل قبل (زمستان ۱۳۹۵)،۱٫۷ درصد افزایش داشته است.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۶٫۴ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۳۹۶ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۵) ۱٫۵ درصد و نسبت به فصل قبل (زمستان ۱۳۹۵)، ۰٫۹ درصد افزایش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۶، ۱۰٫۲ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۰٫۹ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۶، بخش خدمات با ۴۹٫۸ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱٫۵ درصد و کشاورزی با ۱۸٫۷ درصد قرار دارند.

انتهای پیام/