خلاصه ای از توتال و هر آنچیزی که باید دانست
خلاصه ای از توتال و هر آنچیزی که باید دانست

نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی روز دوشنبه با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و «پاتریک پویانه» مدیرعامل توتال امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، نخستین #قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی روز دوشنبه با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و «پاتریک پویانه» مدیرعامل توتال امضا شد.

مدیرعامل توتال در این مراسم گفته بود اگر تغییری در نحوه #تعامل آمریکا با ایران اتفاق بیفتد،‌ آنها مجبور به اطاعت هستند و #نمی‌توانند به تعهداتشان در پارس جنوبی پایبند بمانند

پیش از این توتال در تحریم های سال ۹۰-۹۱ هم کارش را در پارس جنوبی نیمه کاره رها کرده و رفته بود و امروز هم تاکید می کند که اگر باز هم کدخدا اشاره کند کار را نیمه کاره رها خواهیم کرد.

پیش از این توتال در تحریم های سال ۹۰-۹۱ هم کارش را در پارس جنوبی نیمه کاره رها کرده و رفته بود و امروز هم تاکید می شود که اگر باز هم #کدخدا اشاره کند کار را نیمه کاره #رها_خواهند_کرد

۲۰ ساله بودن قرارداد و روش مدیریتی و اختیارات آن دو ویژگی است که پاتریک پویان مدیرعامل شرکت توتال فرانسه از آن با نام #جذاب نام برده است

منطقه مورد نظر قرارداد, حوزه گازی “پارس جنوبی” است که این منطقه در مرز مشترک آبی ایران و قطر در خلیج فارس واقع شده است

مدت قرارداد از زمان امضای آن ۲۰ سال می‌باشد که قابلیت تمدید تا ۲۵ سال هم دارد.

بهره‌برداری از تاسیسات احداثی در مدت قرارداد تحت نظارت شرکت ملی نفت ایران با طرف قرارداد می‌باشد.

 سهم ها در این قرارداد
سهم شرکت توتال ۵۰/۱ درصد
سهم شرکت‌های CNPC چین ۳۰ درصد
سهم پتروپارس ایران ۱۹/۹ درصد

دولت برای کشوری فرش قرمز پهن کرده که این فرش از خون‌های آلوده‌ای که چند سال پیش فرانسوی‌ها به ایران فرستادند قرمز است و سنگ‌اندازی این کشور در مذاکرات هسته‌ای هم تا آنجا پیش رفت که رفتار آنها به نقش «پلیس بد» در بازی پلیس خوب-پلیس بد تعبیر شد.

هم وزیر صنعت به بیگانگان اطمینان می‌دهد که خیالتان راحت، نگران محرمانگی این قرارداد نباشید!

خبرگزاری فارس درباره بخش دیگری از سابقه سیاه توتال آورده است که، این شرکت با پرداخت رشوه به مقامات ایرانی موفق شده است که پروژه توسعه فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی در دولت اصلاحات و در اواسط دهه هفتاد بدست بیاورد. این موضوع رسانه‌ای شده است و حتی این شرکت فرانسوی ضمن پذیرش این اتهام، به پرداخت جریمه ۴۰۰ میلیون دلاری محکوم شده است.

مدیر عامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به نگاه زنگنه به استفاده از شرکت‌های خارجی در توسعه صنعت نفت ایران هم گفت که نگاه زنگنه در توسعه صنعت نفت بیشتر به بیرون و استفاده از توان شرکت‌های خارجی است و نگاهی به استفاده از توان شرکت‌های داخلی ندارد.

مدیریت مالی توتال فرانسه روز گذشته با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرد: هم اکنون این شرکت فرانسوی به طور متوسط روزانه حدود ١۵٠ تا ٢٠٠ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می‌کند که بخش عمده‌ای از این نفت خام در بین پالایشگاه های اروپایی توزیع و عرضه می‌شود.

نیویورک تایمز طی گزارشی تحلیل کرد با توجه به گنجینه عظیم نفت و گاز ایران، مدیر عامل توتال به ریسک‌های موجود در این بازار به دید فرصت مهم می‌نگرد و گویا قمار حساب شده‌ای در قرارداد با ایران کرده است که منافع آن بر مضراتش می چربد.