واردات آب معدنی فرانسوی با مجوز قانونی/ در فهرست جدید وزارت صنعت منعی برای واردات مواد غذایی نیست

دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی با اشاره به ادامه عرضه آب معدنی وارداتی در کشور، گفت: در فهرست ممنوعیت ۱۱۴ قلم محصول خارجی مشابه تولید داخل، منعی برای واردات آب معدنی یا مواد غذایی لحاظ نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، پیمان فروهر در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه در حال حاضر ممنوعیتی برای واردات آب معدنی به کشور وجود ندارد، اظهار داشت: در فهرستی که اخیراً از ۱۱۴ قلم کالای خارجی مشابه تولید داخل برای ممنوعیت واردات این محصولات تهیه شد، نامی از آب معدنی و یا آشامیدنی برده نشده و ممنوعیتی در این زمینه لحاظ نمی‌شود. همچنین منعی برای واردات آشامیدنی‌ها و محصولات غذایی صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: البته یکی از الزامات پیوستن به سازمان تجارت جهانی، آزاد بودن واردات است و باید برای رقابت‌پذیری تمرین کنیم.

فروهر با اشاره به حضور ۴ شرکت بزرگ خارجی در عرصه بسته‌بندی آب آشامیدنی در ایران، گفت: اخیراً آب معدنی با ۳ برند فرانسوی در کشور توزیع شده که بیشتر در ۲۰ تا ۳۰ سوپر مارکت‌ شمال تهران عرضه شده است؛ البته حجم این آب‌های وارداتی در حد کم و قابل صرف‌نظر کردن است.

وی ادامه داد: قیمت نیم لیتر آب معدنی وارداتی حدود ۳۰ هزار تومان است که مشتریان خاص این نوع آب‌ها در واقع برخی سفارتخانه‌ها و تعدادی افراد خاص جهت استفاده در ضیافت‌ها هستند و مصرف‌کننده دائمی ندارند.

به گفته وی، شرکت‌های عرضه‌کننده این آب معدنی‌های وارداتی هم‌ اکنون در ایران تولید دارند.

دبیر انجمن آبهای معدنی توضیح داد: واردات آب‌های معدنی فرانسوی به صورت قانونی و با مجوز صورت گرفته که در دی و بهمن سال گذشته فرایند واردات انجام شده و در سال جاری توزیع شده‌اند.

فروهر در پایان در مورد وضعیت تولید آب معدنی و آب آشامیدنی در کشور نیز گفت: ۵۰ درصد حجم آب بسته‌بندی تولیدی در کشور به آب معدنی و ۵۰ درصد بقیه نیز به آب آشامیدنی اختصاص دارد.

به گفته وی، برای تولید آب معدنی یکسری الزامات وجود دارد و تولید این محصول در مناطق شهری مجاز نیست، اما در مورد آب‌های آشامیدنی امکان برداشت از سفره‌های زیرزمینی وجود دارد.

انتهای پیام/