ترامپ با متعهد ماندن به برجام، رهبری آمریکا در جهان را تداوم بخشد
ترامپ با متعهد ماندن به برجام، رهبری آمریکا در جهان را تداوم بخشد

«جنیفر ساکی» سخنگوی اسبق وزارت خارجه آمریکا که مدتی مدیر ارتباطات کاخ سفید در دولت باراک اوباما هم بوده، به مناسبت دو سالگی برجام، یادداشت منتشر کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،سخنگوی اسبق وزارت خارجه در دوره باراک اوباما،‌ تداوم رهبری آمریکا در جهان را به «تداوم تعهد این کشور نسبت به برجام منوط دانسته است.

بخش‌هایی از یادداشت او در سی‌ان‌ان را بخوانید:

«روز جمعه(امروز) دومین سالگرد انعقاد توافق هسته‌ای ایران و یادآور این است که آمریکا می‌تواند از طریق دیپلماسی و تعامل به آن برسد؛ وقتی که رئیس‌جمهور، وزیر خارجه، دفاع و انرژی دسته جمعی با کارکنان داخلی و کارکنان سرویس خارجی(وزارت خارجه) با هم کار کنند.

من وقتی مذاکرات شروع شد در وزارت خارجه بودم و وقتی که مذاکرات در نهایت به نتیجه رسید و ماه‌های پس از آن، در کاخ سفید بودم. واشنگتن روی یک درگیری عمدتا حزبی بر سر جزئیات نهایی توافق متمرکز بود. اگرچه اعضای هر دو حزب درباره اینکه ایران به تعهداتش پایبند بماند،‌ تردید داشتند و نبردی تلخ از سوی گروه‌های لابی پر نفوذ به منظور کشتن توافق از طریق اعمال تحریمهای تازه به راه انداخته شد. این اقدامات، ‌چندین تجربه‌ نزدیک به مرگ را در پی داشت.

اتفاقات زیادی طی دو سال اخیر افتاده که آمریکاییها و متحدان و شرکایمان را امن‌تر کرده است. ایران قلب و هسته راکتور آب سنگینش را در آورده، ‌تعداد سانتریفیوژهایش را شدیدا کاهش داده و به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسیهای سخت و فراگیر را داده است. جامعه بین‌المللی دید و رویت بهتر و گسترده‌‎تری برای نظارت جهت تداوم برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران دارد.

هیچ کس نگفته که توافق ایران،‌بی نقص است. به ندرت پیش می‌آید که مذاکرات دیپلماتیک با حس بی عیب و نقص بودن از سوی طرف‌های حاضر در آن پایان یابد. دیپلماسی شامل دادن امتیازاتی هست که همه طرفها را به سمت هدف نهایی مان پیش ببرد. در موضوع توافق ایران، ما تمایل به دریافت امتیازات بیشتر از سوی ایرانی‌ها درباره توسعه و تولید موشک بالستیک و دیگر اقداماتشان داشتیم اما برای اینکه شرکای  ائتلافی‌مان(در مذاکرات برجام) را حفظ کنیم، ما مجبور بودیم که متمرکز و دقیق باقی بمانیم.

این کار ما جواب داد. توافق به طرز فعالی در حال بهبود وضعیت امنیت بین‌المللی است چون ایران در حال رعایت کردن مفاد آن است. انتظار آن است که دولت ترامپ این موضوع را تایید کند که ایران در حال رعایت کردن توافق است.

شرکای مذاکره‌ای بین‌المللی ما نشان داده‌اند که آنها متعهد به پیش رفتن توافق و ایستادن پای ان هستند. بله راحت است که تصور این موضوع را کرد که توافق ایران مسیر توافق پاریس یا سال‌ها کار با کوبا را برود البته درباره ایران هزینه‌های شدیدتر و فوری‌تر به همراه خواهد داشت.

در حالی که ما با کشور تهاجمی مجهز به سلاح‌های هسته‌ای در کره شمالی مواجه هستیم، دقیقا می‌دانیم که عواقب ناپدید شدن تلاش‌های دیپلماتیک چه هستند. هیچ دولتی(در آمریکا) نباید دعوت به این جدی ترین تهدید(تهدید سلاحهای هسته‌ای) برای آمریکاییها و متحدان و شرکایمان بکند.  حمایت سفت و سخت از برجام،‌بهترین راه برای دفع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه است.

مسائل سیاسی نباید در این موضوع یا سیاست خارجی مان تصمیم ساز باشد. برجام برای تیم ترامپ در یکی از تکان‌دهنده‌ترین چالش‌های بین‌المللی که ما(دولت اوباما) با آن مواجه بودیم، مسیر روشنی رو به جلویی را فراهم می‌کند.

در دومین سالگرد برجام، بیایید رو به جلو نگاه کنیم. علاوه بر بهبود ملموس و کیفی امنیت جهانی حاصل از توافق، برجام فرصت‌هایی را هم ایجاد می‌کند. به طور خاص، برجام فرصتهایی برای رهبری آمریکا در جهان در زمانی که ما در تلاش برای جنگ با تروریسم و جستجوی راه رو به جلو در سوریه بدون حضور یک تهدید احتمالی حرکت ایران به سمت سلاحهای هسته‌ای یا اطمینان یافتن از مسابقات تسلیحاتی در خاورمیانه هستیم، ایجاد می‌کند. این همان نقطه‌ای است که رهبران هر دو حزب گفته‌اند خواهان کار برای تداوم رهبری جهان هستند. متعهد باقی ماندن به توافق ایران، نحوه و روشی است که ما با آن این کار را می‌کنیم».

انتهای پیام/