همه رفتارهای ترامپ دربرابر بانوی اول فرانسه

به نظر می‌رسد سریال سوتی‌ها و رفتارهای غریب ترامپ پایانی ندارد! کم‌تر از یک هفته از حواشی اجلاس مونیخ و رفتارهای عجیب ترامپ می‌گذرد که این بار پاریس شاهد کارهای غریب رئیس جمهور تازه‌کار ایالات متحده است!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، دونالد ترامپ در جریان دیدار رسمی از فرانسه خطاب به خانم بریژیت، همسر ۶۴ ساله امانوئل ماکرون گفت: «ظاهر جسم شما بسیار زیباست!!» او این سخنان را در حضور رئیس جمهور فرانسه خطاب به بانوی اول این کشور بیان کرد! ترامپ در این زمینه به همین یک بار اکتفا نکرد! او یک بار دیگر در حین گفت و گو با ماکرون، به سمت بریژیت برگشته و با تکان دادن سر خود به علامت تمجید و تأیید می‌گوید: «زیبا [هستی]! زیبا [هستی]!»

این دومین رفتار عجیب ترامپ در قبال همسر رئیس جمهور فرانسه بود! نخستین بار در جریان نخستین دیدار در کاخ ورسای، زمانی که رؤسای جمهور دو کشور با همسران یکدیگر مصافحه می‌کنند، ترامپ به شکل کاملا غیرعادی و بی‌سابقه‌ای دستان بریژیت را به سمت بالا می‌کشد؛ به طوری که پیرزن ۶۴ ساله فرانسوی از وی فاصله می‌گیرد!
واکنش شبکه‌های اجتماعی
رفتارهای عجیب ترامپ در برابر بانوی اول فرانسه، بازتاب بسیار گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته است. عموم کاربران شبکه‌های اجتماعی، این رفتارها را به سخره گرفته‌اند؛ اما در این میان تعدادی از نخبگان نیز واکنش نشان داده‌اند.
الکس برگ از پژوهشگران حوزه زنان و جامعه در توییتر خود نوشت: «این رفتار ترامپ دقیقا روی مرز میان دو تیپ از مردان قرار دارد؛ مردانی که نسبت به هنجارهای اجتماعی تقید زیادی ندارند و مردانی که آستانه تحریک‌پذیری جنسی بسیار پایینی دارند! به راستی ترامپ را باید در کدام گروه دسته‌بندی کرد؟!»
جنیفر سی‌بل نیوسام، کارگردان و هنرپیشه هالیوود، مستقیما ترامپ را مخاطب قرار داد: «آقای ترامپ، یک زن دوست ندارد نظرات نامناسب شما در مورد جسم خود را بشنود. این رفتار غیرقابل قبول و منزجر کننده است.»
اهداف سیاسی احتمالی؟
رفتار عجیب ترامپ دستمایه شماتت یا تمسخر در شبکه‌های اجتماعی شده است. با این حال یکی از احتمالات مطرح، عامدانه و سیاسی بودن اقدامات رئیس جمهور ایالات متحده است! در این زمینه، مکان‌هایی که ترامپ این رفتارهای عجیب را از خود نشان می‌دهد قابل توجه است!
امانوئل ماکرون، رییس جهور فرانسه برنامه استقبال از ترامپ را به صورتی تنظیم کرده بود تا به نوعی قدرت فرانسه را نمایش دهد. در همین راستا، قرار شد رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه همراه با همسرانشان از مجموعه باغ موزه «لزنولید» بازدید کنند. ساختمان باغ موزه لزنولید طی سال‌های ۱۶۷۱ تا ۱۶۷۸ به دستور لوئی چهاردهم ساخته شد. به عبارتی دیگر، این بنای باشکوه تقریبا صد سال پیش از تأسیس دولت آمریکا ساخته شده است!
در این باغ موزه تعدادی از افسران برجسته دوران امپراطوری کبیر فرانسه مانند «ناپلئون بناپارت»، «توماس رابرت بوژو» (فاتح الجزایر)، «روژه دولیل» (سازنده سرود ملی فرانسه)، «فردیناند فوش» (فرمانده عالی متفقین در جنگ جهانی اول)، «پیر روک» (بنیانگذار نیروی هوایی فرانسه) مدفون هستند.
به نظر می‌رسد ترامپ احساس کرده ماکرون با گنجاندن بازدید رسمی از این باغ موزه، تاریخ دیرین فرانسه را با تاریخ نه‌چندان بلند آمریکا مقایسه و به نوعی ترامپ را تحقیر کرده است. در واکنش، ترامپ به روش خود سعی کرده تلافی کند!!
دومین رفتار عجیب وی نیز در حاشیه دیدار رسمی در کاخ ورسای انجام شده است! کاخ ورسای محل امضای معاهده پاریس است که بر پایه آن، ایالات متحده به صورت رسمی از استعمار انگلستان خارج شده و دولت مستقل تشکیل داد.
برای درک بهتر این نکته، باید به تفاوت قابل توجه همسران رؤسای جمهور فرانسه و آمریکا توجه کرد. ملانیا ترامپ، همسر رئیس جمهور آمریکا یک مانکن مشهور و سوپرمدل اهل اسلوونی مهاجر به آمریکا است که مهم‌ترین حضور وی در رسانه‌ها، نقش بستن عکس‌های وی بر روی مجلات مد و سبک زندگی و زنان با پوشش‌های خاص است! حتی در جریان رقابت‌های انتخاباتی و حتی بعد از پیروزی ترامپ، رفتار و پوشش ملانیا یکی از سوژه‌های داغ رسانه‌های جهان است!
اما «بریژیت تروینو» همسر رئیس جمهور جدید فرانسه در نقطه مقابل این ویژگی قرار دارد. بریژیت از همسر خود ۲۴ سال بزرگ‌تر است و در واقع معلم زبان فرانسه ماکرون در دوران تحصیل مدرسه بوده است! او پیش از ازدواج با ماکرون، از همسر قبلی خود سه فرزند داشته است و کوچک‌ترین فرزند وی، تنها ۹ سال با ماکرون فاصله سنی دارد! دو فرزند دیگر وی به ترتیب همسن و دو سال بزرگ‌تر از رئیس جمهور فرانسه هستند!!