شعار خودکفایی گندم روحانی در تبلیغات تا واردات ۳ هزار تن گندم در آستارا!
شعار خودکفایی گندم روحانی در تبلیغات تا واردات ۳ هزار تن گندم در آستارا!

در حالی حسن روحانی از خودکفایی گندم در ایام تبلیغات انتخابات ۹۶ صحبت کرده بود که روز گذشته نخستین محموله گندم وارداتی از کشور روسیه به میزان سه هزار و ۲۰۰ تن در بندر تجاری آستارا توسط بخش خصوصی تخلیه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر، روز گذشته نخستین محموله گندم وارداتی از کشور روسیه به میزان سه هزار و ۲۰۰ تن در بندر تجاری آستارا توسط بخش خصوصی تخلیه شد.

 

«سید محمود میرنبی لی»، رئیس اداره بندر و دریانوردی شهرستان مرزی بندر آستارا نوع گندم وارداتی را از نوع خوراکی عنوان کرد و گفت: گندم‌های خوراکی با رعایت کامل قوانین بهداشتی و بندری در انبار سرپوشیده این بندر تخلیه شدند.

 

واردات گندم به کشور در حالی صورت گرفته است که خودکفایی در تولید گندم یکی از ابزارهای تبلیغاتی دولت در انتخابات ریاست جمهوری بود و شاهد برگزاری جشن خودکفایی گندم در سال گذشته نیز بودیم!

 

حسن روحانی در مراسم جشن شکرگزاری برداشت محصول که در آذرماه ۱۳۹۵ برگزار شد اظهار کرده بود: اکنون به شرایطی رسیده‌ایم که علاوه بر تأمین نیاز داخلی می‌توانیم بخش مازاد نیاز خود را صادر کنیم.

 

وی تأکید داشت: ما درصورتی‌که به خودکفایی در تولید محصولی رسیدیم باید بتوانیم آن را حفظ کنیم.

 

البته به نظر می‌رسد مقامات دولت یازدهم با ارائه گزارشات نادرست به رئیس‌جمهور می‌گویند در تولید گندم خودکفا شدیم چراکه  بر اساس آمار گمرک، دولت یازدهم در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۵ یک‌میلیون و ۳۷۰ هزار تن گندم به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار گندم وارد کرده است.

 

این در حالی است که رکورد واردات گندم در عمر چهارساله دولت یازدهم مربوط به سال ۹۳ با ۷٫۲ میلیون تن بوده است!

 

روحانی همچنین در گفت‌وگوی ویژه خبری در ایام تبلیغات انتخابات ۹۶ با اشاره به خودکفایی درزمینهٔ تولید گندم، خاطرنشان کرد: زمانی ما ۶ میلیون تن گندم وارد می‌کردیم، اما اکنون ۳ میلیون تن صادر می‌کنیم که این نشان از خودکفایی در تولید گندم دارد که به خاطر کار کشاورزان ما بوده است.

 

در همین زمینه عبدالمجید شیخی مشاور وزیر اسبق کشاورزی هم گفته است که ” اطلاع موثق و گزارشات میدانی در اختیاردارم که محموله‌های گندم در حجم وسیعی از بندر امیرآباد وارد کشور شده است و دولت این گندم‌ها را تحت عنوان گندم‌های تولیدشده در داخل در آمار تولید گندم محاسبه کرده است.

 

ماجرا ادعا دولت بر خودکفایی گندم به همین‌جا ختم نمی‌شود معاون وزیر جهاد کشاورزی در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت‌ماه گذشته اعلام کرد که هیچ شکی نسبت به خودکفایی گندم در سال‌های گذشته وارد نیست و کسانی که این مسائل را مطرح می‌کنند تاریخ را فراموش کردند و بهتر است به‌جای طرح ادعاهای غیرعلمی، بی‌پایه به آمارها و ارقامی که در کشور وجود دارد، رجوع کنند.

 

همه این حرف‌وحدیث‌ها در حالی انجام می‌شود که آمارها حکایت از این دارد که مطابق آمار گمرک در ۱۲ ماهه اول سال ۹۵ بیش از یک‌میلیون تن گندم وارد کشور شده است دولتی‌ها مدعی خودکفایی و صادرات ۳ میلیون تن گندم هستند!

 

تمام حرف‌ها و آمارهای ضدونقیض در حالی مطرح می‌شود که بر اساس سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی، ایران باید جایگاه نخست منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را در همه زمینه‌ها ازجمله بخش کشاورزی به دست آورد اما آمارهای نادرست و واردات بی‌رویه گندم در سال‌های اخیر راه را بر خودکفایی واقعی در تولید گندم بست و ایران را به یکی از اولین واردکنندگان گندم جهان تبدیل کرد!

انتهای پیام/