معاون وزیر اطلاعات خاتمی رئیس دانشگاه آزاد شد/ ۴ پرده از زندگی نامه فرهاد رهبر در دولت احمدی نژاد و وزارت اطلاعات

بعد از مدیریت بررسی‌های اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک که از سال ۶۸ تا ۷۳ ادامه داشت، به مدت ۵ سال، در دانشگاه تهران حضور داشتم اما در کنار تدریس اقتصاد خرد، همکاری‌های مختلفی با نهادها و سازمان‌های دولتی داشتم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، فرهاد رهبر بالاخره به ریاست دانشگاه آزاد از سوی هیات امنای این دانشگاه رسید و البته تا پیش از تایید حکم او توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط همین هیات جانشین نوریان سرپرست قبلی این دانشگاه شد. رهبر که پیش از این در ریاست دانشگاه تهران سر و صدای زیادی به پا کرده بود در دولت خاتمی نیز پس از قتل های زنجیره ای و روی کار آمدن علی یونسی به عنوان وزیر اطلاعات معاون این وزارت خانه شد و بعد از آن نیز به ریاست دانشکده این وزارت خانه رسید. در ادامه بخش هایی از زندگی نامه وی که از زبان خودش در مصاحبه با شهروندامروز بیان شد به همراه برخی مقاطع مهم شغلی وی خواهد آمد.

معاون وزیر اطلاعات خاتمی رئیس دانشگاه آزاد شد/ 4 پرده از زندگی نامه فرهاد رهبر در دولت احمدی نژاد و وزارت اطلاعات
شخصیت پیچیده ای ندارم!

من شخصیت پیچیده‌ای ندارم. نمی‌دانم در مورد من چه چیزهایی گفته می‌شود. در خیلی موارد،‌ گفته‌ها و شنیده‌ها اهمیت زیادی نمی‌توانند داشته باشند. مثل کف روی آب، می‌آیند و می‌روند. فرهاد رهبر آدم پیچیده‌ای نیست.از سال ۱۳۶۳ تا سال ۱۳۶۸ به عنوان کارشناس اقتصادی دفتر نخست‌وزیری فعالیت کردم و در دولت آقای‌هاشمی، به مدت سه سال، مدیرکل بررسی‌های اقتصادی مرکز استراتژیک بودم بعد از مدیریت بررسی‌های اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک که از سال ۶۸ تا ۷۳ ادامه داشت، به مدت ۵ سال، در دانشگاه تهران حضور داشتم اما در کنار تدریس اقتصاد خرد، همکاری‌های مختلفی با نهادها و سازمان‌های دولتی داشتم. در طول‌این مدت، بیشتر به صورت مشاور با نهادهایی مثل شورای امنیت ملی همکاری داشتم.

ماجرای ورود به وزارت اطلاعات در دولت اصلاحات
در سال ۱۳۷۸ توسط آقای یونسی به وزارت اطلاعات دعوت شدم و به مدت سه سال به عنوان معاون‌ایشان فعالیت کردم.ماجرای قتل‌ها در سال ۱۳۷۷ اتفاق افتاده بود و من در سال ۱۳۷۸ به وزارت اطلاعات پیوستم. ما زمانی به وزارت اطلاعات رفتیم که آقای یونسی وزیر بودند و برنامه‌های خوبی برای اصلاح ساختار و در مجموع اصلاح مسائل به وجود آمده تدوین کرده بودند.
سال ۸۷ هم فرهاد رهبر در ماجرای جنجال گیت های دانشگاه تهران گفته بود: بنده چهارسال معاون وزیر اطلاعات در حوزه اطلاعات اقتصادی بودم که این حوزه با مافیای اقتصادی و فساد اقتصادی و مالی کشور مقابله می‌کند. این حوزه دوره پرافتخاری برایم بوده است و از بیان این سابقه هیچ ابایی ندارم. با این حال او گفت که نصب گیت‌های ورودی دانشگاه هیچ ربطی به سابقه او ندارد و اصلا کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند، شناختی از مسائل امنیتی ندارند.
رفتنم به وزارت اطلاعات برای متوقف کردن فعالیت های اقتصادی این وزارتخانه بود
بحث توقف فعالیت‌‌های اقتصادی وزارت اطلاعات یکی از مهم‌ترین محورهای توافق من با آقای یونسی بود. صریح‌تر بگویم؛ من به آقای یونسی گفتم؛ شما تازه به وزارت اطلاعات پیوسته‌اید و من هم در صورتی کنار شما می‌‌ایستم که از برنامه قاطع من برای توقف فعالیت‌های اقتصادی وزارت اطلاعات حمایت قاطع کنید.به‌این نتیجه رسیدیم که فعالیت اقتصادی وزارت اطلاعات به صلاح اقتصاد کشور نیست و باید هر چه زودتر متوقف شود. پس از اتمام دوره ماموریت من در وزارت اطلاعات، آقای یونسی پیشنهاد پذیرفتن پست ریاست دانشکده وزارت اطلاعات را مطرح کردند که پذیرفتم و مدت کوتاهی هم در‌این پست فعالیت کردم.
یادم نیست به چه کسی رای دادم!
در دوره دوم به آقای احمدی‌نژاد رأی دادم. در دوره اول به خاطر ندارم. اما فکر نمی‌کنم به آقای احمدی‌نژاد رای داده باشم.
معاون وزیر اطلاعات خاتمی رئیس دانشگاه آزاد شد/ 4 پرده از زندگی نامه فرهاد رهبر در دولت احمدی نژاد و وزارت اطلاعات
یک مدیر شهرداری را با من اشتباه گرفتند
ظاهرا آقای احمدی‌نژاد در مورد من با کسی مشورت کرده بود و دنبال‌این بود که نشست مشترکی داشته باشیم. سراغ من را گرفته بودند و به دفترشان سفارش کردند که فرهاد رهبر را پیدا کنید. به‌این دلیل که من آدم ناشناسی برای مجموعه آنها بودم،‌ کسی شماره تلفن یا ردی از من نداشت. احتمال داده بودند که فرهاد رهبر باید یکی از مدیران شهرداری تهران باشد به همین دلیل با شهرداری ارتباط برقرار کردند و اتفاقا با کسی صحبت کردند که نام خانوادگی‌اش رهبر بود. قرار ملاقات با آقای احمدی‌نژاد تنظیم شده بود و روزی که‌ایشان با آقای رهبر شاغل در شهرداری ملاقات کرده بودند،‌ در مورد مسائل اقتصادی بحث پیش آمده بود و در نهایت متوجه شدند که اشتباه شده است. می‌خواهم بگویم هیچ‌گونه دوستی و رفاقتی پیش از دولت نهم با آقای احمدی‌نژاد نداشتم.
جلوی به زمین زدن دانشگاه آزاد ایستادم!
گفته می‌شود یکی از دلایل خروج شما از دولت، اختلافی بود که با آقای علی احمدی داشتید که آن زمان‌ایشان
ریاست دانشگاه پیام‌نور را بر عهده داشتند.‌ ایشان برای به حاشیه راندن دانشگاه آزاد، طرحی تهیه کرده بودند که بر مبنای آن قرار بود دانشگاه پیام‌نور جایگزین دانشگاه آزاد شود. ظاهرا‌ ایشان درخواست مجوز استخدام ۲۸۰۰ نفر و افزایش بودجه دانشگاه را تا سقف ۳۴۰ میلیارد تومان مطرح کرده بودند و شما به شدت مخالفت کرده بودید.‌این روایت درست است؟
وزیر آموزش و پرورش هستند، در جلسه‌ای که وزیر علوم هم حضور داشت، درخواست ۳۱۸ میلیارد تومان بودجه و استخدام ۳ هزار عضو را مطرح کرد. من با‌ ایشان صحبت کردم و قانع شدند که امکان‌پذیر نیست.

معاون وزیر اطلاعات خاتمی رئیس دانشگاه آزاد شد/ 4 پرده از زندگی نامه فرهاد رهبر در دولت احمدی نژاد و وزارت اطلاعات
رابطه با احمدی نژاد، از تعریف و تمجید تا نامه برای عزل
دی ۸۴ محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت در سخنانی تمجید آمیز درباره رهبر گفته بود: از سال ۶۰ تاکنون تقریبا تیم اقتصادی دولت منهای دوره شهید رجایی که فضای خاصی بوده،تغییر نکرده بود و الان افرادی مانند آقای دانش جعفری آمده اند و غربی ها هم بخاطر اینکه این جور افراد آمده اند،عصبانی شده اند.تغییرات بنیادی است. با این حال چند سال بعد، زمانی که فرهاد رهبر به ریاست دانشگاه آزاد رسید، احمدی نژاد دست به نامه شده و به وزیر علومش نوشته بود: متاسفانه و بر اساس اطلاعات دقیق در دو دانشگاه مهم ، دانشگاه تهران که مادر دانشگاه های کشور و پرافتخارترین آن است و دانشگاه تربیت مدرس که تنها مرکز رسمی تربیت مدرسین کشور است، فضای عمومی به گونه ی دیگری مدیریت میشود که نه تنها سازنده نیست، بلکه تا حدودی در نقطه مقابل حرکت عمومی ملت و شئون دانشگاه و دانشگاهیان است.رویکرد سیاست زده و غیرعلمی و یا احیانا امنیتی توسط مدیران در محیط اجتماعی ناکارآمد و تخریب کننده و در محیط دانشگاهی ناکارآمدتر و مخرب تر است.
نکته طنز این ماجرا اما دفاع صادق زیباکلام از فرهاد رهبر بود که پس از انتشار این نامه در نامه ای به رئیس جمهور وقتنوشت:
چرا دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران بعنوان “مقصر” برگزیده شده؟ کارنامه ایشان بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ در مقایسه با کارنامه بسیاری از روسای دانشگاههای دیگر بمراتب “سفید”تر و قابل قبول تر است.
معاون وزیر اطلاعات خاتمی رئیس دانشگاه آزاد شد/ 4 پرده از زندگی نامه فرهاد رهبر در دولت احمدی نژاد و وزارت اطلاعات
جدیدترین جنجال مربوط به فرهاد رهبر اما به زمانی مربوط شد که به همراه حجت الاسلام رئیسی برای ثبت نام وی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ به وزارت کشور رفت در حالی که پیش از این خبری در مورد عضویت او در هیات نظارت بر انتخابات منتشر شد. البته بعد از این اعلام شد که وی پیش از رفتن به ستاد آقای رئیسی از مسئولیت نظارتی خود استعفا داده است.