بدهی دولت به بانک‌ها چقدر است؟

نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون دولت ۱۰۵ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،علی اسماعیلی نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری این شهرستان که در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: اقتصاد کشور ما تا سال ۸۶ تک قطبی و متکی به فروش نفت بود که با بالا و پایین رفتن قیمت نفت، اقتصاد کشور دچار تغییر و نوسان می‌شد.
وی افزود: با ایجاد سالانه  ۶۴۰ هزار شغل و افزایش تعداد بیکاران در نتیجه در سال ۹۲ با مشکل بیکاری مواجه شدیم به طوری که در سال ۶۰ حدود ۲۰ میلیون نفر شاغل داشتیم و اکنون هم همین تعداد شاغل داریم، اکنون لازم است سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم تا مشکل بیکاری رفع شود.
نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مشکل عمران و توسعه تنها از سوی دولت رفع نمی‌شود و نیازمند مشارکت مردمی است.
این مسؤول افزود: صندوق‌های ملی و بانک‌ها ناچار هستند کسری بودجه دولت را جبران کنند زیرا گاهی دولت مجبور می‌شود بودجه ماه‌های بعد را خرج کند و اکنون دولت ۱۰۵ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است و از طرف دیگر ۱۰۳ هزار میلیارد تومان معوقات تسهیلات و اعتباراتی که به مردم واگذار شد.
اسماعیلی با بیان اینکه آب و محیط زیست در برنامه ششم توسعه در اولویت قرار گرفت، اظهار کرد: آب، ریل، محیط زیست در اولویت قرار دارد تا با تدبیر و اقدام لازم این مشکلات رفع شود.
وی تأکید کرد: بحث زباله شهرستان و استان باید حل شود به گونه‌ای که زباله از تهدید به فرصت تبدیل شود و برای حفظ و تأمین آب شرب سالم و بهداشتی فاضلاب شهری در شهرستان اجرا شود.
نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: تأمین اجتماعی تا ۸۶ از جمله کارتل‌های بزرگ اقتصادی کشور بود اما امروز حتی توان پرداخت حقوق بازنشستگان را ندارد ما امسال در بحث لشکری و کشوری میزان حقوق را به حدود ۲ میلیون تومان رساندیم اما در بخش کارگری هنوز برخی ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان دریافتی دارند.
این مسؤول تصریح کرد: بانک‌ها بنگاه‌دار شدند و به سمت خرید ساختمان رفتند و اکنون دولت ۷۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد ولی تورم تک رقمی است، اقتصاد ما باید در مسیر درست حرکت کند و تلاش بر این است تا چالش‌های نظام بانکی بر طرف شد.
اسماعیلی گفت: برای مؤسسه کاسپین ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار مشخص شد اما اکنون ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه دارد و ۶ هزار میلیارد تومان دیگر معلوم نیست کجاست و مردم گرفتار شدند و هر روز اعتراض می‌کنند.
امام جمعه شهرستان نور نیز اظهار کرد: همه ما دو نوع تکلیف داریم، یک تکلیف اداری و یک وظیفه عمومی که باید به آن‌ها عمل کنیم، تنها حضور در شورای اداری وظیفه ما نیست بلکه باید در همه عرصه‌ها حضوری فعال داشته باشیم، عرصه‌های اجتماعی، محافل مذهبی، سیاسی باید حضور پیدا کنیم زیرا مردم ما را رصد می‌کنند و انتظار دارند مسؤولان را در کنار خود در همه عرصه‌ها ببینند.
حجت‌الاسلام سیدمهدی امیری‌ارجمند افزود: افزایش امید در جامعه و بین مردم ضروری است، امر به معروف و نهی از منکر مصادیقی دارد که از جمله آن حضور مسوولان در بین مردم و در مراسم ملی، استانی و شهرستانی که در شهرستان برگزار می‌شود، است.
وی گفت: مدیران و مسؤولان تعهداتی دارند از جمله حضور در محافل و مجالس دینی که انتظار به حق مردم است و می‌گویند ما مردم همه جا هستیم لیکن مسؤولان که از این دولت و نظام حقوق می‌گیرند هیچ جا مشاهده نمی‌شوند.