تحریم‌های علیه ایران پس از برجام به‌شدت افزایش‌یافته است
تحریم‌های علیه ایران پس از برجام به‌شدت افزایش‌یافته است

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به پافشاری و نظارت اتحادیه اروپا بر اجرای تعهدات آمریکا در برجام تأکید کرد و گفت: تحریم‌های علیه افراد و نهادها در ایران پس از برجام افزایش‌یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محمدجواد جمالی نوبندگانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به نقد دستاوردهای برجام در دوسالگی شدن انعقاد آن اظهار کرد: استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای ایران با انعقاد برجام به تأیید جهان رسید.

وی به افزایش فروش نفت در پرتو برجام اشاره کرد و افزود: پس از برجام ما توانستیم نفت خود را باقیمت واقعی‌تری به فروش برسانیم.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به لغو تحریم‌های کشتی‌های تجاری ایران اشاره کرد و گفت: اکنون کشتی‌های تجاری ایران می‌توانند در تمامی بنادر پلو بگیرند و آمدوشد کنند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی همچنین به لغو تحریم در خصوص خرید هواپیمایی اشاره کرد و گفت: پس از برجام و تلاش‌های دولت چند هواپیما از نوع بروز آن به ما تحویل داده شد.

جمالی به تحرکات در حوزه علمی هسته‌ای هم پس از برجام اشاره کرد و گفت: در مباحث اشتراکات علمی با کشورهایی نظیر چک، مجارستان، فرانسه، سوئیس، روسیه و چین توانسته‌ایم ارتباطاتی در مباحث علمی هسته‌ای برقرار کنیم.

وی همچنین اشاره به حل مسائل مربوط به سوئیفت افزود: تحریم‌های بانکی نیز در حد بانک‌های کوچک برداشته‌شده و اکنون بانک‌های جهانی ارتباط‌هایی با جمهوری اسلامی ایران دارند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی به موضوع آب‌سنگین در اراک اشاره کرد و گفت: اجازه فروش آب‌سنگین اراک پس از برجام میسر شد و توانستیم ۶ تن به آمریکا و روسیه بفروشیم.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خرید کیک زرد را از دیگر دستاوردهای برجام برشمرد و افزود: در زمان تحریم کشوری به ما کیک زرد نمی‌فروخت اما بعد از برجام مشکل خرید کیک زرد برای ایران حل‌شده گرچه در آخرین خرید، انگلستان کمی کارشکنی می‌کند.

وی با اشاره به مرتفع شدن برخی از مسائل مربوط به پول‌های بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور بیان کرد: پول‌ها و دارایی که در کشورهایی نظیر عمان، هند، کره جنوبی و چین داشتیم تا حد زیادی رفع محدودیت شده و جمهوری اسلامی توانسته به دارایی‌های خود دست پیدا کند.

جمالی بابیان اینکه در کنار دستاوردهای برجام هنوز توفیقات قابل‌انتظاری حاصل نشده، اظهار کرد: متأسفانه آمریکا تمام تلاش خود را کرد تا بانک‌های بزرگ بین‌المللی با ما همکاری نداشته باشند.

نماینده مردم فسا در خانه ملت با اذعان به تلاش‌های آمریکا در فشار آوردن به کشورهای منطقه علی‌الخصوص ایران خاطرنشان کرد: متأسفانه علاوه بر اینکه تحریم‌ها علیه اشخاص، افراد و سازمان‌ها برداشته نشد بلکه به‌شدت افزایش نیز پیداکرده است.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: مسائل حقوق بشری، موشکی و سپاه پاسداران و موارد این‌چنینی از دیگر مواردی بودند که به‌شدت تحریم علیه آن‌ها افزایش پیداکرده است.

جمالی با اذعان به اینکه در برجام متأسفانه متحمل زیان‌های زیادی شدیم، گفت: دولت آقای ترامپ هم اعلام کرده که اعتقادی به این موضوع ندارند و هدفشان این بود که به‌زعم خودشان به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکنیم.

وی بابیان اینکه ایران تمام تعهدات خود را در برجام انجام داده است، تصریح کرد: در تأسیسات هسته‌ای اراک کاملاً بتن ریختیم و بیش‌ازحدی که آن‌ها مقرر کرده‌اند حق غنی‌سازی نداریم.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در فردم تأسیسات هسته‌ای صرفاً برای تحقیقات هسته‌ای کاربرد دارد، گفت: هیچ تغییراتی در فردم حق نداریم اعمال کنیم و در نطنز هم کاهش غنی‌سازی زنجیره‌ای را شاهد بوده‌ایم.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه آمریکا به تعهدات خود در برجام پایبند نبوده، بیان کرد: طرف آمریکایی تعهدات خود را انجام نمی‌دهد و این موضوع هم مورد تأیید وزارت خارجه دولت و هم اتحادیه اروپا قرارگرفته است.

جمالی به جستجو برای ارائه راهکار برای حل مسائل مربوط به برجام اذعان داشت و افزود: باید راهکاری ارائه شود که امریکا تعهدات خود را عملیاتی کند.

وی نظارت بر برجام را از وظایف اتحادیه اروپا، روسیه و چین برشمرد و صرفاً ابراز تأسف از سوی آن‌ها را ناکافی دانست.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای ۵+۱ باید با فشار به امریکا در جهت اعمال تعهدات خود در برجام پافشاری کنند و در این قضیه کمک کنند.

انتهای پیام/