۷۸ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال کشور خریداری شده است

رئیس سازمان چای با اشاره به پایان مرحله اول چین دوم برداشت برگ سبز چای از باغ های گیلان و مازندران گفت: تاکنون ۷۸ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال کشور خریداری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محمدولی روزبهان ارزش اقتصادی این میزان برگ سبز چای را یک هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال عنوان و ۵۲ درصد آن را درجه یک و بقیه را درجه دو ذکر کرد.

وی ادامه داد: تاکنون افزون بر ۸۱۰ میلیارد ریال به چایکاران پرداخت شده و ۷۴۰ میلیارد ریال دیگر نیز در حال پرداخت است که بتدریج به حساب آنان واریز می شود.
به گفته رئیس سازمان چای، سال گذشته در همین زمان، فقط ۲۷۰ میلیارد ریال به چایکاران پرداخت شده بود که پرداخت امسال، سه برابر سال گذشته است.
روزبهان در رابطه با کیفیت چای نیز خاطرنشان کرد: کیفیت چای در سال جاری بسیار مناسب است و استقبال بالایی از چای خشک تولید داخلی شده است.
برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه آغاز می شود.
استان های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.
از سوی شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی ۹۶، مبلغ ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه ۲ ، ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال تعیین شده است.
سال گذشته ۱۳۹ هزار و ۲۲۸ تن برگ سبز چای شامل ۲۹ درصد درجه یک، از باغ های گیلان و مازندران برداشت شد که از این میزان، ۳۱ هزار تن چای خشک بدست آمد.
لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان (رشت) واقع شده و سازمان چای کشور، در این شهرستان مستقر است.