روحانی:‌ تحریم‌های آمریکا با متن برجام در تعارض است/ دولت دوازدهم تک‌‌جناحی نیست
روحانی:‌ تحریم‌های آمریکا با متن برجام در تعارض است/ دولت دوازدهم تک‌‌جناحی نیست

رئیس‌جمهور گفت: دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم، دولتی تک‌جناحی نبوده و فراجناحی خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت، درباره رفتار ناصحیح آمریکا در قبال تعهدات بین‌المللی‌اش گفت: عظمت و جایگاه سیاسی هر کشوری در دنیا، به اعتماد نسبت به آن کشور و احترامی که آنان به تعهدات خودشان دارند، مربوط می‌شود.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در دوران جدید، بسیاری از تعهداتشان را زیر پا می‌گذارند، افزود: آنها تعهد پاریس، تعهد با کوبا و بسیاری از تعهداتی را که در قراردادهایشان با آمریکای شمالی و نیز بخشی از تعهداتی را که نسبت به آسیای شرقی دارند زیر پا گذاشته‌اند و این نشان می‌دهد که آمریکا نمی‌تواند مروج حقوق بشر، قانونگرایی و ثبات و امنیت در جهان باشد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: کسی که خودش دارای ثبات نبوده، به قوانین و مقررات احترام نگزارده و به امضای خودش پایبند نیست، نمی‌تواند دیگران را دعوت به ثبات، امنیت و آرامش کند.

روحانی حضور آمریکایی‌ها در منطقه را موجب تشدید اختلافات و درگیری‌ها دانست و گفت: آنها نتوانستند در برابر تروریست‌ها اقدام خاصی انجام داده و ثبات را به منطقه بیاورند، بلکه این ملت عراق و سوریه بود و کشورهای همجوار و رزمندگان فداکار بودند که با همه وجود این مردم مظلوم را یاری و کمک کردند و منطقه را از تروریسم نجات داده و در آینده به‌طور کامل نجات خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نسبت به تعهدات خود پایبند بوده و خواهد بود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز یکی از توطئه‌های آمریکایی‌ها این است به‌گونه‌ای برخورد کنند که ایران بگوید دست از تعهدات خود برداشته و به امضای خود متعهد نیست، اظهار داشت: این توطئه اخیری است که آمریکا طراحی کرده و به‌اعتقاد من هرگز موفق نخواهد بود.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات بین المللی خود پایدار خواهد ماند هرچند که آمریکایی‌ها با دست پس می‌زنند و با پا به پیش می‌کشند و از سویی با گزارش رسمی به کنگره اعلام می‌کنند که ایران به تعهداتش کاملاً متعهد بوده و بنابراین ناچارند به برجام احترام بگزارند و نمی‌توانند برجام را نقض کنند و از سویی دیگر به‌بهانه‌های مختلف به‌دنبال اعمال یک‌سری تحریم‌های جدید هستند که با هیچ منطق و روح و متن برجام هم سازگار نبوده و در تعارض است.

روحانی با ابراز اینکه “باید هوشیار باشیم تا در دام آنها نیفتاده و در زمین آمریکا بازی نکنیم و در عین حال متعهد به تعهداتمان بوده و راه خودمان را که مسیر پیشرفت است ادامه دهیم”، افزود: امروز آمریکایی‌ها از فضایی که بعد از برجام ایجاد شده ناراحتند و نسبت به اینکه ایران با آسیا و اروپا روابط اقتصادی بهتری دارد نگران هستند و طبیعی هم هست که نگران باشند چون از این وادی سودی نصیب آنها نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشحالیم که تا امروز شرکای ما در ۱+۵ با قدرت برای حراست از برجام ایستادگی کردند و آمریکایی‌ها هم مثل همیشه، دوپهلو و دوچهره وارد عمل شدند، اما مطمئناً اگر آمریکایی‌ها بخواهند تحریم‌هایی را تحت هر عنوان و بهانه علیه ما اعمال کنند، ملت بزرگ ایران پاسخ مناسب به آنها داده و نسبت به مصوبات کنگره، مجلس شورای اسلامی نیز متقابلاً مصوباتی خواهد داشت.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: از تخلفات آمریکا نمی‌گذریم و در برابر آنها می‌ایستیم اما در عین حال حواسمان جمع است که باید چگونه از این فضای به‌وجودآمده بهره برداری کنیم.

روحانی تأکید کرد: ملت ایران با رهنمودهای مقام معظم رهبری و با حمایتشان کار بزرگی را در زمینه برجام انجام دادند و توانستند با یک قرارداد چندجانبه و بین المللی موفقیت بزرگ و کم‌نظیر و حتی بی‌نظیری را در تاریخ سیاسی ایران به‌دست آورده و در برابر قدرتهای بزرگ از حقوق خودشان دفاع کنند.

وی ادامه داد: ملت ایران با برجام توانستند قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت و مصوبات شورای حکام را لغو و موضوع PMD را حل‌وفصل کرده و مسئله تحریم‌های تسلیحاتی را محدود کنند و تحریمهایی را که نسبت به برنامه موشکی بود به‌صورت دیگری درآوردند که تحریم قبلی را از بین ببرند.

رئیس‌جمهور گفت: ملت ایران کار بسیار بزرگ و عظیمی انجام داد و امروز فضای خوبی برای ما ایجاد شده است که باید ملت و مسئولین از این فضا به‌خوبی استفاده کنند و نباید تحت تأثیر توطئه‌های آمریکا قرار بگیریم.

رییس جمهور با ابراز اینکه “امروز برخی از اینکه می‌خواهیم از این فضا به‌درستی استفاده کنیم، ناراحت می‌شوند”، ادامه داد: چرا باید از بهره‌برداری درست از فضایی که ملت ایجاد کرده ناراحت شویم؟ نباید چنین باشد و همه باید نسبت به منافع ملی متحد باشیم و راهی را که انتخاب کردیم به‌خوبی ادامه دهیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل دولت دوازدهم در آینده نزدیک گفت: به هر حال کابینه دوازدهم در چارچوب مقررات در حال شکل گرفتن است و رییس جمهور موظف است در این راستا  با افراد مختلف مشورت کند و بنده هم با افراد مختلف در جناح‌های گوناگون اصولگرا، اصلاح‌طلب، میانه‌رو یا اعتدالیون مشورت کرده و نظرات آنها را جویا شده‌ام و همچنین به دوستان دیگر هم گفتم اگر نظر خاصی نسبت به کابینه دوازدهم دارند، بگویند و این در حالی است که نظرات برخی افراد در بعضی از روزنامه‌ها، سایتها و رسانه‌ها منعکس شده اما در عین حال باید همه بدانند که دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم، دولتی تک‌جناحی نبوده  و فراجناحی خواهد بود.

وی اظهار داشت: افرادی که در دولت دوازدهم عهده‌دار مسئولیت می‌شوند باید خواسته و نظر اکثریت مردم را که در انتخابات رأی دادند به‌طور کامل باور و قبول داشته باشند و اگر کسی این‌طور نیست نمی‌تواند مسئولیت سنگین را به‌عهده بگیرد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه مبنای دولت بر دموکراسی، رأی مردم و قانون اساسی است، گفت: بحث این و آن جناح نیست، اما شیوه و تفکری که مردم در انتخابات به آن رأی دادند باید در دولت، استاندارها، فرماندارها، مدیرکل‌ها و در مسئولیت‌های سنگین و حساس حاکم شود، این بدان معنا نیست که غیر از ۲۴ میلیونی که به دولت تدبیر و امید رأی دادند، حق حیات ندارند؛ آنها هم حقوق دارند و حقوق اساسی‌شان محفوظ است، و می‌توانند فعالیت کنند، اما امروز در مسئولیت‌های رده‌بالا نوبت این ۲۴ میلیون است و اگر غیر از این باشد پس برای چه رأی دادیم و انتخابات برگزار کردیم؟

روحانی افزود: انتخابات برای آن بود که دو تفکر به رأی مردم گذاشته شود. مردم به این دو تفکر رأی دادند یکی شد اقلیت و دیگری اکثریت و ما طبق قانون اساسی و طبق رویه دموکراسی باید به رأی اکثریت احترام بگزاریم و بر مبنای آن عمل کنیم. اقلیت هم حقوق دارد و باید به حقوق او احترام بگزاریم.

وی با اشاره به اینکه همه حق صحبت و انتقاد دارند اما هیچ کس حق تخریب ندارد، گفت: تخریب هیچ کس نسبت به دولتی که از طرف ملت انتخاب شده و نماینده مردم است، قابل قبول نیست. رئیس‌جمهور تنها کسی در کشور است که با آرای مستقیم مردم از سراسر کشور انتخاب می‌شود و ما دیگر چنین انتخاباتی نداریم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه فردی که به‌عنوان رییس جمهور و با رأی اکثریت برگزیده می‌شود، منتخب و نماینده کل ملت ایران است، گفت: رییس جمهور از طرف مردم حرف می‌زند و اقدام می‌کند و وظیفه‌اش نیز احترام به افکار عمومی است.

روحانی افزود: درست است که ۲۴ میلیون نفر به رییس جمهور رأی دادند، اما رییس جمهور، نماینده همه ملت است هرچند که باید این نکته نیز مورد توجه قرار گیرد که ما در انتخابات، اندیشه، راه و تفکری را به رأی گذاشتیم و بارها در مناظرات و سخنرانی‌ها نیز گفته‌ام که انتخابات، انتخاب بین دو و یا چند فرد نیست بلکه انتخاب بین دو تفکر و اندیشه است و مردم به یکی از دو اندیشه رأی دادند و ما براساس آن اندیشه، پیش خواهیم رفت.

رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع انتخاب کابینه دوازدهم، اظهارداشت: معرفی کابینه به مجلس و در نهایت رأی نمایندگان محترم و تشکیل دولت، باید مایه امید، آرامش و وحدت بیشتر برای مردم ما باشد و نباید به یک اختلاف و فاصله تبدیل شود و همه باید تسلیم افکارمان باشیم.

روحانی افزود: به‌عنوان رئیس‌جمهور، وزرا را انتخاب و در نهایت به مجلس معرفی می‌کنم و این حق نمایندگان مجلس است که به وزرا رأی بدهند و یا رأی ندهند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “ما تسلیم قانون اساسی هستیم و برمبنای قانون اساسی حرکت می‌کنیم”، گفت: همه باید به پیام انتخابات توجه داشته باشیم. در این انتخابات بزرگ و عظیم بیش از ۴۱ میلیون نفر به پای صندوق‌های رأی آمدند و اگر اجازه می‌دادیم یک ساعت دیگر هم مردم رأی بدهند حتماً این آمار به ۴۵ میلیون نفر می‌رسید. این افتخار بزرگ برای کشور و ملت ما است.

روحانی در ادامه همگان را به پرهیز از حاشیه‌سازی فراخواند و تأکید کرد: در این ایام از همه دوستان، قوای مختلف و رسانه‌ها خواهش می‌کنم که لطفاً حاشیه نسازند.

وی افزود: خیلی از اقدامات را می‌توان در موقع خود انجام داد. ما که با قوای دیگر مخالف نیستیم و با همه رابطه خوب داریم. فرض کنید امروز که نزدیک دولت است مجلس طرح سه‌فوریتی بدهد که دولت را به هم بریزد. البته به هر حال اکثریت مجلس که به سه‌فوریتی رأی نمی‌دهد، اما آیا این حرکت خوب است؟ معلوم است که پسندیده نیست و ما همه یکی هستیم و یا اینکه قوه قضاییه بیاید حاشیه‌سازی کند.

روحانی تصریح کرد: اکنون وقت حاشیه‌سازی نیست. باید حاشیه‌ها را کنار بگذاریم و به‌فکر وحدت، مردم و آینده مملکت باشیم. همان‌طور که مقام معظم رهبری تأکید فرمودند اولویت ما تولید، رونق اقتصادی و اشتغال است و همه باید اهداف و منافع ملی را مدنظر قرار دهیم و اگر هم کسی خواست برایمان حاشیه بسازد در متن حرکت کنیم و بدون توجه به جاده‌های فرعی، به راهمان تا رسیدن به مقصد ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور در ابتدای سخنان خود نیز با تسلیت شهادت بنیانگذار مذهب شیعه امام جعفر صادق(ع)، گفت: امام صادق(ع) در دوران امامت خود با استفاده از شرایطی که در دنیای اسلام وجود داشت، توانستند راه امام باقر(ع) را برای ترویج اسلام واقعی در فقه، کلام و تفسیر و حتی علوم طبیعی با تربیت شاگردانی همچون جابربن حیان ادامه دهند.

روحانی با اشاره به اینکه امام صادق(ع) در مدینه کرسی‌های بحث در زمینه‌های گوناگون و افراد مختلف برگزار می‌کردند، اظهار داشت: آزادی اندیشه و فکر و فضای علمی که در مدینه آن دوران بود و افرادی که حتی به خدا و پیامبر اعتقادی نداشتند می‌آمدند با امام صادق(ع) و شاگردان ایشان بحث می‌کردند و امام نیز با احترام پاسخ آنها را می‌دادند و بسیاری از آنها را قانع می‌کردند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امام صادق(ع) به ما یاد داد که چگونه باید عمل کنیم و ما باید امروز آن راه و شیوه را مورد عمل قرار دهیم.

روحانی با اشاره به اینکه در مکتب علمی و سیاسی امام صادق(ع) علوم و دانش‌های مختلف تدریس می‌شد، خاطرنشان کرد: افتخار ما این است که پیرو مذهب شیعه جعفری اثنی‌عشری هستیم و این به‌صراحت در قانون اساسی کشور آمده و یکی از وظایفی که در قسم‌نامه برای رییس جمهور تعیین شده، پاسداری از این مذهب رسمی، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی است.

رئیس‌جمهور افزود: حراست از استقلال اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور هم بر اساس قسم‌نامه به‌عهده رییس جمهور است.

روحانی با بیان اینکه نام امام صادق(ع) با انقلاب اسلامی عجین است، گفت: روز شهادت امام صادق(ع) در سال‌های ۴۲ و ۵۶ از روزهای اوج  نهضت و انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و اولین خونی که در راه نهضت اسلامی بر زمین ریخته شد در مدرسه فیضیه در ایام شهادت امام صادق(ع) در سال ۴۲ بود.

وی با یادآوری اینکه “نام امام صادق(ع) همواره در انقلاب برای ما پیام داشته و راه را به‌سمت پیروزی گشوده است”، تصریح کرد: امروز یاد، نام و مکتب امام صادق(ع) می‌تواند بهترین راهنما برای حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های ما باشد.

روحانی با ابراز اینکه “ما باید بتوانیم همان شیوه و سعه صدری را که امام صادق(ع) نسبت به افکار و مذاهب دیگر داشتند در جمهوری اسلامی داشته باشیم”، گفت: باید بیاموزیم که با هم به‌خوبی و با لحنی دوستانه و برادرانه سخن گفته و از هم فاصله نگیریم و اختلافات جزیی را که معمولاً به‌خاطر  اساس انقلاب، دین و منافع ملی نیست و بیشتر در راستای منافع حزبی، گروهی و جناحی است، فراموش کرده و در مسیر اهداف اصلی انقلاب تلاش کنیم و گام برداریم.

انتهای پیام/*