تحول در آمار تجارت گمرک با توزیع “تریاک دولتی”
تحول در آمار تجارت گمرک با توزیع “تریاک دولتی”

با مطرح شدن پیشنهاد توزیع تریاک دولتی، از این پس شاهد کاهش اخبار مربوط به کشف موادمخدر سنتی در گمرکات خواهیم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، در روزهای گذشته موضوع توزیع تریاک دولتی در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفته است، با توجه به مطرح شدن این موضوع از طرف سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس میتوان نسبت به جدی بودن این طرح مطمئن بود.

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به تصویب نهایی پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاقچیان از موافقت تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با این پیشنهاد خبر داد.

وی هفته گذشته گفته بود،  طرح توزیع مواد مخدر دولتی، مشابه همان طرحی است که پیش از انقلاب انجام می‌ شد.

نکته جالب آنکه در طی هفته های گذشته رسانه‌ها  اخبار متنوعی درباره کشف موادمخدر که در کالاهای مختلف جاسازی شده بود را منتشر کردند. به عنوان نمونه میتوان به کشف تریاک در کله قند و گردو، تریاک جاساز شده در پاشنه کفش و پوشاک بچه گانه، تریاک پنهان شده در صندلیهای آرایشگاهی و همچنین به  خبر کشف محموله بزرگ تریاک در تنورهای صنعتی اشاره کرد. آنگونه که سازمان گمرک اطلاع داده، با توجه به موفقیتهای اخیر در کشف انواع تریاک و… ایران توانسته رتبه نخست مبارزه با مواد مخدر در بین  گمرکات سراسر جهان را کسب کند.

حال با مطرح شدن پیشنهاد توزیع تریاک دولتی از سوی مجلس باید منتظر ماند و دید قاچاق مواد مخدر به کشور به چه سمت و سویی خواهد رفت. همانطور که سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس نیز اشاره کرد یکی از اهداف این پیشنهاد قطع شدن رابطه قاچاقچی و معتاد است، بنابراین دولت علاوه بر سیستم توزیع باید برای تولید یا تامین این ماده مخدر ساز و کار را طراحی کند. لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشیم از آنجا که کشورمان تولید کننده مواد مخدر نیست، احتمالا بایستی منتظر واردات انواع تریاک از کشورهای همسایه  باشیم. در این بین احتمالا کشور افغانستان به یکی از شرکای تجاری ایران در امر واردات تبدیل خواهد شد و از این پس آمار واردات ماهیانه تریاک نیز در خروجی رسانه‌ها قرار خواهد گرفت!

انتهای پیام/