عواقب لغو کنسرت ناظری چیست/ تصمیمی که هزینه‌اش بر دوش کشور است

کنسرت «آواز پارسی» با حضور شهرام ناظری و فرزندش حافظ ناظری شب گذشته در قوچان لغو شد و حاشیه‌های بسیاری در پی داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، در روزهای گذشته خبر برگزاری کنسرت شهرام ناظری و حافظ ناظری در شهر قوچان همه جا پیچید و تقریباً همه دوستداران فرهنگ و هنر از این اتفاق باخبر شدند. اما ناگهان شب گذشته خبر پلمب شدن سالن و در نهایت لغو این کنسرت تأیید شد، این یعنی باز هم تصمیم مدیران استانی در دقیقه ۹۰ برای جلوگیری از یک اتفاق هنری.

انگار مسئولان استانی نمی‌دانند که هر تصمیم آنها در لغو و جلوگیری از برگزاری اتفاق‌های هنری می‌تواند بازخوردهای نامناسبی علیه کشور داشته باشد. از هم‌اکنون باید منتظر بود و دید که رسانه‌های ضدانقلاب چگونه این اتفاق را دست‌مایه اهداف شومشان می‌کنند. آنها این اتفاق را به کلّیت سیاست‌های کشور تعمیم می‌دهند در حالی که هرگز این‌گونه نیست و در سیاست‌های کُلی کشور همواره حمایت از فرهنگ و هنر ایرانی مورد توجه بوده است.

شهرام ناظری به‌عنوان خواننده‌ای بزرگ و پیشکسوت در عرصه موسیقی جایگاهی والا در هنر ایران‌زمین دارد. او همواره کنسرت‌هایش را در تهران و شهرستان‌های دیگر با عزت و احترام برگزار می‌کند. در آخر همین هفته جاری، شهرام ناظری و پسرش در تهران و در تالار وزارت کشور برای چند شب پروژه «آواز پارسی» را به صحنه می‌برند، پروژه‌ای که محوریتش سروده‌های فردوسی است و ناظری می‌خواست آغاز کنسرت‌های این پروژه از سرزمین فردوسی باشد اما این مهم هرگز رخ نداد.

حال باید دید علت این ماجرا چیست و چه‌کسی مسئول این اتفاق است. وقتی شهرام ناظری خودش به‌تنهایی می‌تواند نمادی از هنر و فرهنگ اصیل ایرانی باشد، چرا کنسرت او با وجود داشتن مجوز، لغو می‌شود.

این گفته‌ها را به‌دقت بخوانید:

«رمضانعلی آذری دادستان قوچان علت لغو کنسرت شهرام ناظری و حافظ ناظری را نامناسب بودن سالن ورزشی کارگران این شهر بیان کرده است. او علت دیگر برای لغو این کنسرت را چینش نامناسب خانواده‌ها بیان کرده است.

حمید ضیایی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان هم اعلام کرده که لغو کنسرت شهرام ناظری بدون ابلاغ کتبی صورت گرفته است. افشین تحفه‌گر، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم شب گذشته در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها گفته بود: تمامی مجوزهای لازم برای اجرای این برنامه صادر شده و تاکنون هیچ ابلاغیه رسمی در خصوص لغو و یا به تعویق افتادن این برنامه به ما نرسیده است».

گزارش‌های خبرنگار تسنیم هم نشان می‌دهد که مردمی که بلیت‌های این کنسرت را خریده بودند تا نیمه‌های شب جلوی سالن حضور داشتند و حاضر نبودند آنجا را ترک کنند. شهرام ناظری و گروهش هم تا نیمه‌های شب در حال رایزنی برای برگزاری کنسرت بودند اما هیچ مقام مسئولی به آنان پاسخی روشن و قانع‌کننده نمی‌داد. در نهایت هم شهرام ناظری به‌دلیل خستگی و فشار عصبی راهی بیمارستان شد.

حال باید پرسید “مسئول این اتفاق‌های ناخوشایند کیست؟”

اگر سالن برگزاری، استانداردهای امنیتی و ترافیکیِ لازم را نداشته، چرا دادستان قوچان زودتر وارد عمل نشده و در روزهای قبل برگزاری این کنسرت را لغو نکرده است. درباره چینش مخاطبان کنسرت هم باید گفت که خانواده‌ها برای دیدن برنامه‌های هنری کنار هم به سالن می‌آیند و جدا کردن آنها از همدیگر کار پسندیده‌ای نیست.

از همه اینها مهمتر نوع موسیقی است که شهرام ناظری و حافظ ناظری اجرا می‌کنند. شهرام ناظری با چند دهه فعالیت در عرصه موسیقی، سابقه‌ای کاملاً روشن دارد و همه می‌دانند که آنچه او اجرا می‌کند ریشه در اصالت‌های فرهنگی و هنری ایران‌زمین دارد. بی‌شک هنگام خواندنِ شهرام ناظری قرار نیست هیچ اتفاق خلاف شئونات اسلامی رخ دهد.

سابقه هزاران کنسرت برگزارشده از سوی شهرام ناظری نشان می‌دهد که مخاطبان موسیقی او از فرهیختگان جامعه هستند و آرام می‌آیند و می‌نشینند و کنسرت خود را می‌بینند و آرام هم از سالن خارج می‌شوند. در کنسرتِ اسطوره آواز ایرانی بی‌شک خبری از جیغ و دست و هورا نخواهد بود. هرچه هست ادبیات کُهن و موسیقی اصیل ایرانی است.

جایگاه شهرام ناظری در فرهنگ و هنر ایران‌زمین و حتی در سطح بین‌المللی بر کسی پوشیده نیست. چنین شخصیت‌هایی را باید ارج نهاد و از آنان حمایت کرد، نه این‌که برنامه‌هایشان را لغو کنیم و چنان فشار عصبی به او وارد کنیم که کارشان به بیمارستان بکشد.

پس لغو چنین کنسرتی با دلایلی غیرمنطقی کار چندان سنجیده‌ای نیست و عواقب خوبی برای کشور ندارد. چنین کاری بی‌شک موجب ایجاد فضاهای متشنج، آزرده‌خاطر شدن هنرمندِ بزرگی مانند شهرام ناظری، نارضایتی مردمِ علاقه‌مند به هنر و امنیتی شدنِ فضای هنری کشور می‌شود.

لغو کنسرت شهرام ناظری بی‌شک آب به آسیاب دشمنان ریختن است. این کار بهانه دادن به دست کسانی است که خوراکشان همین اتفاق‌هاست تا با دست‌مایه قرار دادن این اتفاق‌ها سعی در تیره کردن چهره بین‌المللی ایران داشته باشند.

پس چه خوب است که اگر سالنی مشکل امنیتی و ترافیکی دارد، مسئولان استانی و شهرستانی و در رأس آنها مسئولان کشوری در برطرف کردن این مشکلات کوشا باشند تا دیگر شاهد لغو چنین کنسرت‌هایی نباشیم. شاید زمان آن فرارسیده که مسئولان شهرستانی و استانی پیش از اتخاذ هر تصمیمی کمی به عواقب کارهایشان برای چهره بین‌المللی کشور بیندیشند. شاید زمان آن فرارسیده که دیگر برای تصمیم یک مدیر استانی کل کشور مجبور به هزینه دادن نباشند.

شهرام ناظری و فرزندش حافظ ناظری قرار بود روز گذشته، جمعه ششم مرداد ۱۳۹۶، پروژه «آواز پارسی» را در ۲ سئانس و در سالن ورزشی کارگران قوچان روی صحنه ببرند.

انتهای پیام/