درمان بیماری هپاتیت C در گیلان به صورت رایگان انجام می شود
درمان بیماری هپاتیت C در گیلان به صورت رایگان انجام می شود

رئیس بخش گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به هزینه ۳.۵ تا هفت میلیون تومانی درمان بیماری واگیردار هپاتیت سی، گفت: این بیماری در استان به صورت رایگان انجام می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، فریبرز منصور قناعی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه یکی از برنامه شبکه ثبت هپاتیت در کشور، ریشه کن کردن این بیماری تا سال ۱۴۱۰ است، اظهار کرد: امروزه هپاتیت C قابل درمان است.

وی افزود: در حال حاضر گیلان مجهز به بزرگترین مرکز تخصصی گوارش و کبد است و درمان این بیماری که در حدود ۳.۵ تا هفت میلیون تومان هزینه دارد را به صورت رایگان انجام می دهد.

رئیس بخش گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: در گذشته در صورت تشخیص پزشک معالج برای درمان دارویی این نوع از هپاتیت، درمان با اینترفرون و ریباویرین صورت می گرفت اما امروزه با توجه به کشف داروهای جدید و تاثیر بسیار بالای آن ها در ریشه کنی هپاتیت نوع C  به درمان قطعی بیماری امیدوار هستیم.

قناعی در ادامه با تاکید بر اینکه هپاتیت نوع C می تواند بدون تظاهرات بالینی به کبد آسیب برساند، افزود: این بیماری واگیر دار است و طیف وسیعی از افراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

وی خاطرنشان کرد: در گیلان حدود  ۷۰ درصد بیماران هموفیلی، ۱۰ درصد بیماران تالاسمی و ۱۰ درصد بیماران دیالیزی مبتلا به هپاتیت نوع C  هستند.

قناعی گفت: اما این بیماری با یک آزمایش خونی ساده قابل تشخیص بوده و پزشک با بررسی شرح وبیمار و نتیجه آزمایش این بیماری را تشخیص می دهد.

رئیس بخش گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان ریشه کن کردن هپاتیت نوع C در گیلان را از مهمترین اولویت های این مرکز عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تنها راه شناسایی بیماران هپاتیت نوع C آزمایشگاه ها هستند که طی برنامه ای که با معاونت درمان و معاونت بهداشتی علوم پزشکی گیلان داریم، در صدد هستیم تا از این طریق افراد مبتلا به هپاتیت نوع C را شناسایی کنیم.

قناعی در ادامه با بیان اینکه ۶۰ درصد گیلانی ها دارای کبد چرب هستند، تاکید کرد: برخورد با بیماری باید به صورت علمی صورت بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با هشدار نسبت به دو بیماری واگیردار هپاتیت نوع  c و B تصریح کرد: واکسن هپاتیت  نوع B وجود دارد اما برای پیشگیری از شیوع این بیماری، افراد می توانند با دو آزمایش خونی، ساده  و کم هزینه(HBSAg) و (HCVAg) از سلامت کبد خود مطلع شده و در صورت بروز بیماری به مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مرکز تخصصی گوارش و کبد کاسپین مراجعه کرده و به طور رایگان دارو دریافت کنند.