بازتاب اثر« لقمه حرام »در خانواده‌ها / جرایم امروز نتیجه «لقمه حرام» در جامعه است
بازتاب اثر« لقمه حرام »در خانواده‌ها / جرایم امروز نتیجه «لقمه حرام» در جامعه است

یک روانشناس با اشاره به پیامدهای لقمه حرام در زندگی انسان گفت:کارشیطان جز نابود کردن زندگی انسان نیست اگر من کاسب،کارمند، پزشک، قاضی، کارگرو مهندس در حد خودمان به این مسئله مهم توجه نکنیم هر لحظه باید منتظر پیامد این عکس العمل باشم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، علی محمدی، روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با شبستان در خصوص آثار لقمه حرام در زندگی گفت: در دوران شیردهی و بارداری مادران اگر لقمه حرام وارد زندگی شود این لقمه حرام با گوشت و خون زن باردار آغشته می شود که در آینده اثرات آن در رفتار و کردار فرزندان ظاهر می شود.

وی با بیان اینکه مسئولیت مرد یک برابر و مسئولیت زن دو برابر است، بیان کرد: وقتی ازدواجی صورت می گیرد،مسولیت کاشت از آن مرد و مسولیت داشت و برداشت از آن زن است،وقتی لقمه حرام وارد زندگی و شیر مادر می شود ،چه انتظاری باید داشته باشیم، نتیجه این لقمه حرام چه می شود، نتیجه آن این می شود که شیطان جایگزین دل معنوی می شود.

این روانشناس با بیان اینکه افرادی مانند بیجه، خفاش شب و ریگی نتیجه لقمه حرام در زندگی بودند، تصریح کرد: وقتی دل مرد، ایمان هم می میرد، وقتی ایمان از بین برود دیگر چیزی در وجود انسان باقی نمی ماند، عقرب هم نیش می زند لذت می برد، فردی هم که بر سر افراد کلاه می گذارد لذت می برد.

محمدی با بیان اینکه تنها نتیجه لقمه حرام جایگزین کردن شیطان در زندگی است، اظهار کرد: کار شیطان هم جز نابود کردن زندگی انسان نیست اگر من کاسب، کارمند، پزشک، قاضی، کارگر و مهندس در حد خودمان به این مسئله مهم توجه نکنیم هر لحظه باید منتظر پیامد این عکس العمل خود در زندگی باشیم.

این مشاور خانواده با طرح این سوال که چرا لقمه حرام تا این اندازه شیرین است، افزود: رشوه گرفتن، جنس تقلبی فروختن، کم فروشی کردن همه اینها شیرین هستند، دلیل اولش این است که بدون زحمت و تلاش به دست می آید ثانیا اثر تخریبی لقمه حرام به این زودی ها در زندگی معلوم نمی شود، یعنی کسی که حرام‌خوار است بلافاصله مانند میکروب و ویروس موجود در بدن انسان خود را نشان نمی دهد، همین حرام در درازمدت وقتی در بدن انسان رشد کرد آنچنان فشار روحی برای انسان به جا می گذارند که فرد هر آن درخواست مرگ از خداوند می کند ولی مرگ سراغش نمی آید، محال است درآمد حرام در جای حلال هزینه شود.

وی با اشاره به قاچاق مواد مخدر در جامعه اظهار کرد: هیچ گاه درآمد سالم نمی تواند هزینه مواد مخدر شود، ممکن است بچه نااهل با درآمد سالم شما مواد مخدر تهیه و مصرف کند اما درآمد سالم هیچ گاه هزینه مواد مخدر نمی شود.

وی با بیان اینکه لقمه حرام امری فطری و وجدانی است، افزود: صدها نفر برای مشاوره نزد من می آیند که ممکن است اهل نماز و معتقد به اعتقادات مذهبی نباشند ولی رفتار و کردارشان نشان می دهد که اینها با لقمه حرام بزرگ نشده اند، لقمه حرام امری فطری و وجدانی است امری دینی نیست ولی چون دین ما بهترین و کامل ترین دین است تاکید بیشتری بر این موضوع دارد.

محمدی با بیان اینکه قرآن کریم، نهج البلاغه، سعدی، حافظ و مولانا به خطر اعمال حرام و لقمه حرام گوشزد کرده اند، اظهار کرد: قرآن کریم می فرماید: اموال تان را بین یکدیگر به باطل نخورید همچنین در اشعار شاعران بزرگ نیز به این نکته بسیار توجه شده است.

این روانشناس با اشاره به پیامدهای لقمه حرام در زندگی انسان تصریح کرد: از دل مرده ای که ایمان خود را از دست داده است قاچاق مواد مخدر خارج می شود، از دل مرده ربا خارج می شود و تقلب صورت می گیرد، دروغ ،مال دل سالم نیست. چرا در کشور دروغ می گوییم، این همه دروغ از کجا وارد سیستم های ما شده است؟ چه چیزی مریض شده؟کدام بعد بدن ما از فعالیت افتاده، جواب اینجاست ،بعد معنویت و روحانیت ما تضعیف شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هزاران جوان بیکار از کجا بلند می شوند، رشوه و تجاوز به نوامیس از کجا نشات می گیرد؟چه بر سر جامعه ما آمده؟ لذا باید گفت بیشترین عامل این جرایم در جامعه را باید از آثار و پیامدهای لقمه حرام دانست.

این مشاور خانواده با بیان اینکه نتیجه این همه جرایم به این دلیل است که  «دل»مریض شده است، اظهار کرد: دست مادی، چشم مادی و سر مادی ما تکان می خورند اما این دست ،وقتی دل بمیرد و ایمان در آن پمپاژ نشود بر سر مظلوم می زنیم.

محمدی اظهار کرد: تحمل یک درآمد سالم و کم در وضعیت اقتصادی حال حاضر جامعه ما بسیار قابل تحمل تر از بعضی از مشکلاتی است که ناشی از لقمه حرام می باشد که بعدها در زندگی گریبانگیر انسان می شود به ویژه پیامدهای لقمه حرامی که در پایان عمر، انسان ها به آن دچار می شوند بسیار سخت است.

وی در ادامه گفت: والدینی که در دوران میانسالی فرزندان شان به فساد کشیده می شوند پیامد همین لقمه حرام آنهاست به گونه ای که به جایی می رسند که نه دست دارند بر سر زنند و نه پا دارند برگردند. بدانید درآمدهای حرام مانند کف روی آب هستند که زود می آید و زود هم تمام می شود، اما عذاب وجدانش برای انسان می ماند، همچون سرطانی که ذره ذره آب می کند، راه چاره ای هم ندارد جز اینکه آب کند، مخصوصا در پایان عمر اگر کسی توبه نکند و رد مظالم اش را پرداخت نکند مانند شمع ذره ذره آب خواهند شد.

انتهای پیام/