خبر: 83937 / تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۲۲:۲۵
لنگرخبر گزارش می دهد

گلایه کاسبان لنگرود از برپایی جمعه بازار و خروج نقدینگی از شهرستان + فیلم

به گواه کاسبان لنگرود بیش از ۹۰ درصد کاسبان جمعه‌بازار غیربومی، از شهرستان و حتی استان‌های دیگر هستند و بازاریان و مغازه‌داران لنگرود معتقدند که جمعه‌بازار باعث راکد شدن بازار شهرستان و خروج هنگفت نقدینگی از شهرستان می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، بازارهای هفتگی گیلان میراثی ماندگار که از دیرباز تا امروز با حضور فعال مردم به بخش مهمی از فرهنگ این سرزمین کهن تبدیل‌شده که همواره به‌عنوان یک جاذبه فرهنگی اقتصادی در جذب گردشگر در تمام فصول مؤثر بوده است.

 

این بازارها، محلی برای تبادل کالا، فروش محصولات روستایی و صنایع‌دستی و خرید کالاهای شهر به شهروندان، مسافران و گردشگران در طول سال است.

 

لنگرود یکی از شهرستان‌هایی است که در هفته دو بازار در روزهای شنبه و چهارشنبه دارد که حتی مردم شهرهای هم‌جوار نیز برای تهیه میوه و سیفی جات خود به بازار لنگرود مراجعه می‌کنند.

 

بازار لنگرود از دیرباز ازجمله بازارهای درجه اول استان گیلان است که همواره فروشندگان دوره‌گرد را به‌سوی خود می‌کشاند.

 

ساماندهی دوره گردان و دست‌فروشان یکی از اقداماتی بود که توسط مسئولین لنگرود برنامه‌ریزی شد که ایجاد بازار غدیر در پارک فجر که قدمت آن به بیش از یک دهه می‌رسد به همین جهت بود، ولی بعد از گذشت ۱۰ سال همچنان شاهد حضور دوره گردان در کوچه و خیابان و از طرف دیگر دکان‌های خالی در پارک فجر لنگرود هستیم.

 

متولیان بازار غدیر لنگرود که به‌صورت هیئت‌امنایی اداره می‌شود در چند سال پیش اقدام به ایجاد جمعه‌بازار کردند که مسیرهای تردد بازار غدیر را به متقاضیان اجاره دادند و دکان‌ها همواره بی تکلیف ماندند.

 

به گواه کاسبان لنگرود بیش از ۹۰ درصد کاسبان جمعه‌بازار غیربومی، از شهرستان و حتی استان‌های دیگر هستند و بازاریان و مغازه‌داران لنگرود معتقدند که جمعه‌بازار باعث راکد شدن بازار شهرستان و خروج هنگفت نقدینگی از شهرستان می‌شود.

 

در این خصوص تعدادی از بازاریان به اصناف، صنعت، معدن و تجارت، شهرداری و شورای شهر لنگرود، فرمانداری و … مراجعه کردند تا در این خصوص اقداماتی انجام شود که کاسبان دوره‌گرد و مغازه‌داران شهرستان موجب بی‌مهری و ضرر نشوند.

 

مغازه‌داران معتقدند که هزینه‌های اصناف، مالیات، عوارض و … را به دولت پرداخت می‌کنند ولی مسئولان لنگرود با ایجاد جمعه‌بازار در پارک فجر لنگرود علاوه بر بیرون رفتن نقدینگی از شهرستان، موجب ضرر و زیان و سکوت بازاریان لنگرود شده است.

 

در این خصوص مصاحبه با کسبه لنگرود انجام داده‌ایم که بخش اول مصاحبه را می‌توانید مشاهده کنید.

 

 

کلیدواژه


نظرات | ۳ نظر

باران
مرداد ۱۲, ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۷

باسلام نگفتید این پولی از کسانی جلوی مغازه مردم در پارگ بازار سانتی متری پول میگیرن به جیب کی میره سالی میلیارد دارن میگیرن .واقعا به داد مغازه داران برسید که پول دادن مغازه گرفتن بعد اقایان با راند خواری این همه مردم رو اذیت میکنن

    فرهنگستان
    مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ در ۲۲:۵۷

    رانت خواری صحیح است

صالح
مهر ۲۶, ۱۳۹۶ در ۱۶:۳۷

سلام

کلا بازار خرابه آقا

ربطی به جمعه بازار نداره

جمعه بازار هم یه بازار روزه دیگه
چرا نون همشهریاتونو میبرید؟

قيمت خودرو سكه و طلا ليگ برتر نشر خبر مكان تبليغات شما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ لنگر خبر” می باشد.
siteview.ir