خبر: 84064 / تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۳۷:۱۵
/منبع: تیتر شهر
یک کارشناس مسائل محیط زیست مطرح کرد

در طرح تله‌کابین لنگرود، علاوه بر کوهستان جنگل‌پوش، تالاب کیاکلایه هم تصرف شد

در طرح تله‌کابین لنگرود، علاوه بر کوهستان جنگل‌پوش، بخشی از تالاب کیاکلایه هم تصرف شده و قرار است که پایه‌ی دکل‌ها و تاسیسات دیگر در آن زده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، توسعه صنعت گردشگری با استفاده از امکانات و پتانسیل هایی که در چهار سوی جغرافیایی ایران قرار دارد به راحتی ممکن است اما گاه این سهولت سبب توهم دست اندازی به منابع طبیعی و خطوط قرمز محیط زیستی از سوی برخی سرمایه گذاران و مسئولان می شود.

ایجاد تله کابین در نقاط جنگلی و کوهستانی یکی از طرح های گردشگری است که در سال های اخیر در مناطق شمالی کشور مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است اما به دلیل تخریب های خاکی و جنگلی که این اقدام می تواند داشته باشد، این طرح همواره با مخالفانی همراه است.

در حال حاضر سه طرح راه اندازی تله کابین در منطقه حفاظت شده ورجین در لواسان، طالقان و پارک ملی خبر در استان کرمان، با مخالفت شدید دوستداران محیط زیست روبرو شده است چراکه مخالفان معتقداند اجرای این طرح ها، باب دست اندازی های بیشتر به مناطق حفاظت شده و طبیعی را باز می کند و زمینه برای شهرک سازی و ساخت و ساز در دل جنگل ها ایجاد می شود.

موضوعی که در جنگل های واقع شده در تله کابین رامسر و نمک آبرود باعث شده تا طبیعت از بکر بودن خارج و انواع آلودگی های صوتی و وارد شدن پساب به آب منطقه، وارد شود.

عباس محمدی، کارشناس مسائل محیط زیست در این باره می گوید: در شمال تهران، تله‌کابین توچال موجب شده که یک محدوده‌ بزرگ از کوهستانی که نقش اساسی در تامین آب پایتخت و نیز تاثیرگذاری بی ‌مانند در آرام‌سازی فضای زیستی و چشم‌انداز این ابرشهر شلوغ دارد، بسیاری از کارکردهای مثبت خود را از دست بدهد؛ جاده ‌ای از ولنجک در پای کوه تا نزدیکی قله کشیده شده که سبب رانش و فرسایش خاک شده، تسهیل دسترسی‌ها موجب لگدکوب شدن شدید پوشش گیاهی و نیز افزایش بهره‌برداری بی‌ضابطه از گیاهان منطقه (به عنوان سبزی کوهی یا گیاهان دارویی) گردیده، آرامش کوهستان به کلی از میان رفته، و افزایش ساخت و سازها (که تله‌ کابین در آن بی‌تاثیر نبوده) در دره‌ی ولنجک موجب اختلال در تبادل هوا و در نتیجه سبب افزایش آلودگی هوای شهر شده است.

او همچنین می افزاید: در تله ‌کابین حیران، حدود سیصد و پنجاه هزار مترمربع از زمین‌های جنگلی و مرتعی کم‌ مانند به سرمایه‌گذار واگذار شده که در آن هتل و خوراکخانه (رستوران) و دهکده‌ توریستی (مجتمع ویلایی) ساخته شود. در طرح تله‌کابین لنگرود، علاوه بر کوهستان جنگل‌پوش، بخشی از تالاب کیاکلایه هم تصرف شده و قرار است که پایه‌ی دکل‌ها و تاسیسات دیگر در آن زده شود. این تله‌ کابین که یکصد و پنجاه هکتار از منابع طبیعی را در اختیار گرفته و تله‌ کابین درفک که برای آن نیز در دولت پیشین چند صد هکتار جنگل و مرتع خزری اختصاص داده شده، از طرح‌هایی بوده اند که گروه مه‌آفرید خسروی (گروه اختلاس سه هزار میلیارد تومانی) کلید زدند.

تجربه ساخت تله کابین های تفریحی در مناطق حفاظت شده نشان می دهد که طرح های توسعه ای در این زمینه بیش از آنکه طبیعت محور باشد، بر مدار منفعت عده ای که اهدافی غیر از رونق گردشگری را در سر دارند، می چرخد که در این راه حساسیت سازمان محیط زیست و منابع طبیعی باید در شرایطی که ایران با فرسایش شدید خاکی و آتش سوزی هروزه در جنگل های شمال روبرو است، صدچندان شود.

کلیدواژه


نظرات | ۲ نظر

ابراهیم
مرداد ۱۴, ۱۳۹۶ در ۱۳:۱۴

آقای محمدی آخرش نگفتی تله کابین بزنندیانزنندملت تله کابین میخوان یانه ؟برادرمحمدی من دارم تائیدنمیکنم گروه اختلاسی سه هزارمیلیاردی راومقامات ومسئولین شهری که حامیانش هستند اما مواردی راکه شمابیان کردیدانگارچاره ای نیست ودست اقازاده هاست وکاری نمیشه کردوازانجائی که کشاورزبیچاره تمام محصولاتش درمعرض نابودی قرارگرفته وبراچندتومن پول شرمنده زن وبچه هست دیگه محیط زیست واکوسیستم طبیعی برایش معنی نداره حاضره زمینش راباهرپولی بفروشه برای ویلاساختن وکارهای دیگه

لنگرود
مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ در ۲۰:۲۸

افراد دلال منتسب به ذینفعان … دراین طرح باغات چای رو فقط با متری کمتر ازهزار تومان خریدند،این افراد با بیان اینکه آباء واجداد شما با کشاورزی به کجا رسیدن !اقدام به تطمیع روستاییان کردند!

هندزفری قيمت خودرو سكه و طلا ليگ برتر مكان تبليغات شما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ لنگر خبر” می باشد.
siteview.ir