پنج دلیل برای آنکه از طرح ترابردپذیری استفاده نکنید
پنج دلیل برای آنکه از طرح ترابردپذیری استفاده نکنید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، به نقل از آی تی رسان – از سال گذشته که بحث ترابردپذیری بین اپراتورهای موبایل مطرح شد، این موضوع واکنش‌های زیادی را داشته است، برخی از آن حمایت کرده و نتیجه را به نفع کاربر دانسته‌اند و بعضی آن را یک اقدام ریسک آور تلقی کرده‌اند. این طرح که […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، به نقل از آی تی رسان – از سال گذشته که بحث ترابردپذیری بین اپراتورهای موبایل مطرح شد، این موضوع واکنش‌های زیادی را داشته است، برخی از آن حمایت کرده و نتیجه را به نفع کاربر دانسته‌اند و بعضی آن را یک اقدام ریسک آور تلقی کرده‌اند.

این طرح که در دنیا با نام Mobile Number Portability شناخته می‌شود، به کاربر هر اپراتور اجازه می‌دهد تا بدون تغییر شماره تلفن همراه خود، به اپراتور دیگر مهاجرت کرده و از خدمات و تعرفه‌های آن استفاده کند. به عنوان مثال اگر شما صاحب یک خط با پیش شماره ۰۹۳۵ هستید، می‌توانید از اپراتور فعلی (ایرانسل) بههمراه اول منتقل شوید (یا بالعکس) و از این به بعد، قیمت مکالمه، پیامک، اینترنت و… شما طبق تعرفه اپراتور جدید محاسبه خواهد شد و به نوعی شما، عضوی تازه از آن می‌شوید.

این طرح که تا به حال در بیش از ۷۰ کشور دنیا هم اجرا شده است، در نگاه کلی می‌تواند برای مصرف کننده سودآور بوده و باعث رقابت بین اپراتورها هم شود. کاربر احتیاج به تهیه یک سیم‌کارت دوم جهت ورود به اپراتور دیگر ندارد و سرویس دهندگان هم برای جذب کاربر بیشتر و این بار از رقیب خودشان، نیازمند ارایه طرح‌های جذاب برای مصرف کننده هستند.

اما بایستی به این نکته توجه کرد که شرایط اپراتورها و حتی فرهنگ استفاده مردم در هر کشوری متفاوت است و چنین موردی، می‌تواند بر اجرای این طرح تاثیرگذار باشد. حال در این مطلب قصد داریم تا برای شما ۵ دلیل بیاوریم تا بدانید که ترابردپذیری، طرح چندان خالی از ایرادی هم برای همه نخواهد بود تا با دقت عمل بیشتر و خارج از هیاهوی تبلیغاتی برای استفاده از آن وارد عمل شوید.

۱- ایرادات فنی
یکی از مسایلی که به‌خصوص در ابتدای کار می‌تواند مشکلات زیادی برای کاربران ایجاد کند، مشکلات فنی است. با آنکه برخی از مسئولین رگولاتوری این فضیه را تکذیب می‌کنند اما عدم اجرای به موقع ترابردپذیری که قرار بود اردیبهشت ماه عملی شود و تا الان ۲ بار به تاخیر افتاده و هنوز هم زمان دقیقش مشخص نیست، به‌خوبی بر این قضیه صحه می‌گذارد که استارت طرح، می‌تواند ایرادات مختلفی داشته باشد، مواردی که پس از شروع هم به احتمال فراوان بایستی با آن دست و پنجه نرم کرد؛ پس چه بهتر اگر شما بر استفاده از این طرح کاملا مصمم هم هستید، باز مدت زمانی را صبر کنید تا حداقل باگ‌های اولیه برطرف شده و برخی از فیدبک‌های واقعی طرح را مشاهده کنید.

۲- ضرر و منفعت را پیدا کنید
این روزها استفاده از تلفن‌های هوشمند، دیگر محدود به مکالمه و یا فرستادن پیامک نیست و امکانات بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که مهم‌ترین آن را بایستی ارتباط با دنیای مجازی یا همان اینترنت دانست. اما باید پذیرفت که همچنان مکالمه باکیفیت و سریع، دغدغه اصلی هر کاربری خواهد بود. پس اگر قصد جایجایی دارید، ابتدا دقت کنید که پوشش هر اپراتور در کشور چگونه است. البته در این بین بحثی چون رومینگ ملی هم مطرح می‌شود اما تجربه نشان داده که اپراتورها، در بسیاری از موارد در خدمات رسانی به کاربر اپراتور دیگر سر باز زده‌اند و به همین خاطر نمی‌توان پوشش شبکه را برای همگی یکسان دانست و به‌طور قطع دارای تفاوت‌های زیادی هستند. با هم نگاهی بر میزان پوشش می‌اندازیم.

همراه اول

پوشش جاده‌های اصلی و فرعی کشور: ۶۶۱۵۹ کیلومتر تا پایان سال ۱۳۹۴
پوشش خطوط ریلی: ۸۹۲۶ کیلومتر تا پایان سال ۱۳۹۴
پوشش جمعیتی: ۹۴.۲ درصد تا پایان سال ۱۳۹۴
تعداد شهر تحت پوشش: ۱۲۴۲ شهر تا پایان سال ۱۳۹۴
تعداد روستای تحت پوشش: ۶۱۷۲۲ روستا تا پایان سال ۱۳۹۴

ایرانسل

پوشش جاده‌های اصلی و فرعی کشور: ۳۲۶۵۲ کیلومتر تا پایان سال ۱۳۹۴
پوشش خطوط ریلی: ۵۵۰۳ کیلومتر تا پایان سال ۱۳۹۴
پوشش جمعیتی: ۸۵.۸۴ درصد تا پایان سال ۱۳۹۴
تعداد شهر تحت پوشش: ۱۱۹۶ شهر تا پایان سال ۱۳۹۴
تعداد روستای تحت پوشش: ۱۱۷۸ روستا تا پایان سال ۱۳۹۴

رایتل

پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی کشور: ۱۲۹۰۹ کیلومتر تا پایان سال ۱۳۹۴
پوشش جمعیتی: ۶۱.۲۹ درصد تا پایان سال ۱۳۹۴
تعداد شهر تحت پوشش: ۴۸۷ شهر تا پایان سال ۱۳۹۴
تعداد روستای تحت پوشش: هیچ روستایی تا پایان سال ۱۳۹۴

با نگاهی به آمار بالا به‌خوبی می‌توان دریافت بیشترین فایده را مشترکینی از این طرح می‌برند که از اپراتور رایتل به ایرانسل و همراه اول منتقل شوند و پس از آن، مشترکینی که از ایرانسل به همراه اول می‌آیند. متضررین هم کسانی هستند که از همراه اول، به دو اپراتور دیگر می‌روند.

۳- اعتباری که از دست می‌رود
اگر سری به بازار بزنید، متوجه می‌شوید که ارزش سیم‌کارت‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. برخی از آن‌ها میلیونی قیمت دارند و ارزش بعضی حتی به چند هزار تومان هم نمی‌رسد. از آنجایی هم که در این طرح تنها دو بار قابلیت انتقال اپراتور در سال وجود دارد و از سوی دیگر، هنوز واکنش بازار نسبت به تغییر ارزش گذاری سیم‌کارت‌ها در این جابجایی مشخص نیست، قاعدتا بیشترین ریسک را کسانی می‌کنند که سیم‌کارت‌های باارزش‌تر دارند. این سیم‌کارت‌ها را از نظر اولویت بندی ارزش می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد.

۱- سیم‌کارت دائمی ۰۹۱۲ همراه اول با پیش شماره ۱
۲- سیم‌کارت دائمی ۰۹۱۲ همراه اول با پیش شماره ۲
۳- سیم‌کارت دائمی ۰۹۱۲ همراه اول با پیش شماره ۳
۴- سیم‌کارت دائمی ۰۹۱۲ همراه اول با پیش شماره ۴ و ۵ و ۶
۵- سیم‌کارت دائمی ۰۹۱۲ همراه اول با پیش شماره ۷ و ۸ و ۹ و ۰
۶- سیم‌کارت دائمی ۰۹۱ همراه اول در شهرهای مختلف
۷- سیم‌کارت دائمی ۰۹۳۵ دائمی ایرانسل
۸- سیم‌کارت دائمی ۰۹۰۲ دائمی ایرانسل
۹- سیم‌کارت دائمی ۰۹۲۰ رایتل
۱۰- سیم‌کارت‌های اعتباری اپراتورها

با کمی دقت، می‌توان به‌راحتی فهمید که دارندگان سیم‌کارت‌های دائمی (به‌خصوص همراه اول) بایستی دقت بیشتری در جابجایی داشته باشند تا مبادا به‌واسطه برخی مشکلات پیش‌بینی نشده، ارزش سیم‌کارت خود را از دست ندهند.

۴- تعرفه‌هایی که تغییر می‌کند
اگر قصد جدی برای استفاده از طرح ترابردپذیری دارید، جدا از بحث قیمت‌های اعلام شده از سوی اپراتورها، به بسته‌ها و طرح‌های تشویقی درون شبکه‌ای حتما توجه کنید. با توجه به اینکه این طرح‌ها به صورت دوره‌ای دستخوش تغییرات می‌شوند، نمی‌توان آن‌ها را جز به جز مورد مقایسه قرار داد اما به‌طور حتم حجم مکالمه درون شبکه‌ای، می‌تواند بر روی این هزینه تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، تماس از تلفن ثابت به سیم‌کارت‌ها و یا بالعکس، یکی از پر استفاده‌ترین نوع مکالمات است که در بخش طرح‌های تشویقی، فقط در بسته‌های همراه اول می‌گنجد (به دلیل یک‌پارچه بودن شبکه). بر فرض شما در این اپراتور اگر قبض خود را به موقع بپردازید، از یک روز مکالمه رایگان درون شبکه‌ای برخوردار می‌شوید که این موضوع شامل ارتباط با تلفن ثابت هم خواهد شد. اپراتورهای دیگر نیز از این مدل طرح‌های درون شبکه‌ای دارند اما تلفن ثابت، خارج از شبکه آن‌ها تعریف شده و قاعدتا نمی‌توان مکالمه رایگان با آن را از بسته‌های تشویقی درون شبکه‌ای قلمداد کرد. پس حتما قبل از مهاجرت به یک اپراتور دیگر، این موضوع را حسابی سبک و سنگین کنید و فقط بر روی آمار و ارقام اعلام شده، تصمیم نگیرید.

۵- ایجاد سردرگمی
فرض کنید دوست شما یک سیم‌کارت همراه اول دارد اما به رایتل مهاجرت کرده‌ است. شما هم که سیم‌کارت همراه اول دارید، شامل یک بسته تخفیفی درون شبکه بوده و به‌همین خاطر با وی تماس می‌گیرد،‌ غافل از آنکه شماره او دیگر شامل این طرح نشده و برای‌تان هزینه می‌افتد. از سوی دیگر، اگر فردی دارای بسته مکالمه تخفیف‌دار در رایتل باشد، از اینکه دوست شما به این شبکه مهاجرت کرده باخبر نیست و قاعدتا با وی تماس نمی‌گیرد! این موضوع در ارتباط با تمام جابجایی‌ها وجود دارد و از طرفی می‌تواند سبب ضرر برای شخص بی‌اطلاع شده و از سمت دیگر، فردی که مهاجرت کرده را از یک سود، محروم کند. در واقع این امر موجب به‌وجود آمدن نوعی سردرگمی در استفاده از بسته‌های درون شبکه‌ای شده و افراد مجبور هستند یا با احتیاط بیش‌تری عمل کنند و یا بی‌خیال استفاده از این طرح‌های جذاب شوند.

شما فکر می‌کنید طرح ترابردپذیری تا چه حد مورد استقبال قرار می‌گیرد و سود و ضرر آن را برای کدام اپراتور بیشتر می‌دانید؟!