نگاهی دیگر به پروژه پیاده راه سلامت پارک فجر لنگرود
نگاهی دیگر به پروژه پیاده راه سلامت پارک فجر لنگرود

پروژه پیاده راه سلامت یکی از نگین‌های ماندگار شهرداری لنگرود در کار ویژه‌های عمرانی مدیریت شهری خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی لنگرخبر، روابط عمومی شهرداری لنگرود نوشت: یکی از مشکلات عمده زندگی شهری بشر امروزی، اتکا بیش‌ازحد به حرکت سواره و درنتیجه غفلت از حرکت پیاده و ساماندهی فضاهای آن است. فضاها و عرصه‌های عمومی یکی از عناصر ضروری و اساسی زندگی روزمره شهری و مهم‌ترین بخش شهرها به شمار می‌روند.

 

پیاده راه یکی از پایدارترین روش‌های حمل‌ونقل بوده و می‌تواند از جنبه‌های مختلف کالبدی، اجتماعی، زیست‌محیطی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی سبب توسعه پایدار شهرها می‌گردد.

 

همچنین پیاده راه‌ها که بستر اصلی حرکت پیاده هستند در سطح شهرها همانند کانون‌های رشد عمل کرده و تأثیر بسزایی در اصلاح و تحریک فضاهای پیرامونی خویش ایفا می‌نمایند.

 

یک محیط شهری برای آن‌که به محیطی پیاده مدار تبدیل شود باید دارای شاخص‌ها و مؤلفه‌های فیزیکی خاصی باشد که در ذهن استفاده‌کنندگان به فضایی متمایز، ایمن، خاطره‌انگیز و سرزنده تبدیل گردد. پیاده راه ابزاری است برای فعالیت جمعی به‌خصوص در ارتباط با اقتصاد شهری، زیست‌محیطی و سلامت اجتماعی. در پیاده راه‌های آزادی عمل انسان پیاده برای توقف، مکث، تغییر جهت تماس مستقیم با دیگران بسیار زیاد است. احداث پیاده راه سلامت ازجمله راه‌هایی است که می‌تواند در تجدید حیات مدنی مراکز شهری مؤثر باشد. شهروندان، پیاده راه را به خاطر امنیت و آرامش فضای های آن و عدم وجود خودرو و آلودگی دوست دارند.

 

با توجه به مقدمه بالا، اولین پیاده راه سلامت در شهرستان لنگرود توسط شهرداری لنگرود در پارک فجر احداث گردیده است که مراحل اتمام خود را سپری می‌کند. این پروژه با نگاهی کاملاً جامع و کامل و استاندارد برای رفاه شهروندان تعریف گردیده است.

 

در نگاه اول آنچه در طراحی این پیاده راه سلامت جلوه گری می‌کند، آرامش روانی شهروندان در هنگام استفاده از تمامی بخش‌های آن است. ایجاد پارک و پیاده راه‌های سلامت از سویی دیگر به جهت زیباسازی و منظر شهری مهم است؛ زیرا یکی از موارد مهم جذب توریسم در عصر امروزی در شهرهای زیبا و هر شهری و استفاده از مزایای اقتصادی و فرهنگی آن، نیازمند دانش مدیریت شهری قوی است که بخشی از این مدیریت مربوط به ایجاد، کنترل و اهمیت دادن به پارک و فضای آرام‌بخش و تفریحی و ورزشی و فرهنگی برای شهروندان است.

 

پیاده راه سلامت در پارک فجر لنگرود، در کنار استخر شماره ۴، با همان چشم‌انداز طبیعی استخر که قسمتی از تالاب کیاکلایه است احداث گردیده شده است. ابتدا آنچه به دید می‌آید جاده‌ای به طول یک کیلومتر از ابتدای یادمان شهدای گمنام شروع می‌شود و به سمت مسکن مهر ادامه پیدا می‌کند. این خیابان که به نام شهدای منا نام‌گذاری گردیده با یک‌چشم انداز بسیار زیبا و به عرض ۴۵ متر با دو باند رفت‌وبرگشت که با طراحی فضای سبز دررفوژ میانی آن و نصب تیرهای روشنایی شکیل جلوه خاصی به پیاده راه داده است. اهمیت این جاده دوطرفه کم کردن بار ترافیکی منطقه است.

 

در دورتادور استخر آنچه موردتوجه قرار دارد نحو طراحی و چیدمان مبلمان شهری و فضای سبز و نورپردازی آن در شب است. نوع مبلمان شهری و نیمکت‌هایی که در آن استفاده‌شده در نوع خود جالب است.

 

این پیاده راه شامل دو مسیر مجزا درعین‌حال در کنار هم است. یکی مسیر پیاده‌روی شهروندان و دیگری مسیر پیست دوچرخه‌سواران است که این پیست در نوع خود منحصربه‌فرد است و هرکدام از استفاده‌کنندگان از مسیر، با امنیت و آسایش از آن بهره‌برداری می‌کنند.

 

در قسمت‌هایی از مسیر ست‌های ورزشی همگانی برای علاقه‌مندان به ورزش طراحی و جانمایی شده است و در کنار آن فوتبال دستی انسانی هم طراحی‌شده است که موجبات تفریح قشر جوان را محیا می‌کند.

 

چیدمان نمیکت های موازی با خیابان که به سمت تالاب است دارای چشم‌انداز بسیار مفرح و زیبایی است که خانواده‌ها در فصول مختلف شاهد حضور پرندگان مهاجر در این تالاب در گونه‌های کم‌نظیر و درختانی که به‌طور طبیعی در تالاب روئیده‌اند می‌باشند.

 

مجموعه پیاده راه سلامت شامل فضای روباز ورزشی و ایستگاه‌های سلامت و پزشکی و مشاوره ورزشی برای سالمندان و همچنین در کنار آن دو جزیره که جهت ایجاد کافی‌شاپ و سن سینما و تئاتر روباز و سرویس‌های بهداشتی و آب‌نما و… مورداستفاده قرار خواهند گرفت.

 

در کنار این پیاده راه، ایجاد و ساخت اولین بازارچه صنایع‌دستی در منطقه هم جالب‌توجه و چشم‌نوازی می‌کند که به شکلی زیبا طراحی‌شده است. وجود این بازارچه و این پیاده را می‌تواند بخشی از درآمدهای پایدار شهرداری لنگرود باشد.

 

پروژه پیاده راه سلامت یکی از نگین‌های ماندگار شهرداری لنگرود در کار ویژه‌های عمرانی مدیریت شهری خواهد بود. شهرداری لنگرود یکی از اولویت‌های کاری خود را بر ایجاد بوستان‌های شهری و توسعه فضای سبز و منظر شهری از بعد زیبا شناسانه، اختصاص داده است که با توجه به اقدامات صورت گرفته و همچنین برنامه‌های آتی مدیریت شهری به امید خدا شهری زیبا و آباد داشته باشیم.