تاکید آمریکا بر لزوم دسترسی به هرگونه تاسیسات مشکوک به فعالیت هسته‌ای

دفتر نمایندگی آمریکا در دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل اطلاعیه‌ای درباره محتوای دیدار نماینده ایالات متحده در سازمان ملل و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، دفتر نمایندگی آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در اطلاعیه ای از دیدار نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در عصر چهارشنبه خبرداده است.

در این اطلاعیه آمده است: نیکی هیلی حمایت شدید ایالات متحده از ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی را ابراز می‌دارد و تاکید می‌کند آژانس اتمی قدرتمند و معتبر به نفع امنیت ملی آمریکاست. وی از تخصص فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی و از اعتبار، حرفه ای گرایی و جدیت آن در اجرای کار نظارت و راستی آزمایی در ایران ستایش کرد. هیلی  و آمانو درباره نگرانی‌های آمریکا از تضمین پایبندی شدید ایران به تعهدات خود گفتگو کردند. آنها به این امر اشاره کردند که گزارش‌های آژانس می‌تواند فقط زمانی خوب باشد که ایران به هر گونه تاسیساتی که آژانس مشکوک به فعالیت هسته‌ای است، دسترسی دهد. هیلی و آمانو درباره اهمیت جلوگیری ایران از بهره برداری از ادبیات مبهم در توافق هسته‌ای (برجام) تاکید کردند. هیلی مجددا بر عزم ایالات متحده برای تضمین منابع مورد نیاز آژانس اتمی جهت راستی آزمایی شدید فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای در ایران، تاکید کرده است.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرده بود تبلیغات واشنگتن درباره سفر یک مقام دولت این کشور به وین برای گفت‌وگو درباره برجام «پیامدهای زیان‌باری» برای اجرای موفقیت‌آمیز این توافق هسته‌ای دارد.

هیلی در واکنش به نامه ظریف به واشنگتن‌پست گفت: «این برایم جالب است که ایران تا این حد نگران سفر من به وین است. اگر چیزی برای پنهان کردن ندارند، نباید نگران پرسش‌های من از آژانس باشند.»

انتهای پیام/