سنگ قبرهایی که برای زنان ساخته نمی‌شود + تصاویر
سنگ قبرهایی که برای زنان ساخته نمی‌شود + تصاویر

شیرهای سنگی که به‌روی سنگ قبر افراد شجاع و دلاور به کار گرفته می‌شود و دارای نماد و نشانه‌های متعددی از فرد متوفی است، امروزه فقط در برخی قبرستانهای کشور استفاده می‌شود، سنگ قبرهایی بسیار سنگین که هرگز برای زنان ساخته نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، شیرهای سنگی که نماد شجاعت و دلاوری اهالی بختیاری چهارمحال و بختیاری است به‌روی سنگ قبر بزرگان آنها کار گذاشته می‌شود، شیرهای سنگی از رشته‌های سنگ‌تراشی است که قدمت بسیار طولانی دارد.

در این رابطه یاسر یزدی هفشجانی ــ سنگ‌تراش و مجسمه‌ساز شیرهای سنگی که در بیست‌وهشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی حضور یافته بود، در توضیح ساخت و کاربری این نمادها به تسنیم عنوان می‌کند: شیرهای سنگی برای هر کدام از متوفیان به‌صورت خاصی ساخته می‌شود، مثلاً برای افراد بلندقامت، شیر سنگی آنان نیز کشیده‌تر ساخته می‌شود، و برای افراد چاق، شیر سنگی آنان کمی بزرگتر و فربه‌تر ساخته می‌شود و برای متوفی که سن پایینی داشته باشد متعاقباً شیر سنگ کوچک ساخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ساخت هر شیر سنگی چندین ماه طول می‌کشد، درباره قیمت این نمادهای بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری توضیح می‌دهد: قیمت‌ها از ۱۰ میلیون تومان به بالا است، البته امروزه استقبال بیشتر به‌سمت مجسمه‌های شیرهای سنگی به‌شکل شیرهای آفریقایی کشیده شده است.

این سنگ‌تراش شیرهای سنگی اوضاع کسب و کار در این رشته صنایع دستی را به هیچ عنوان مساعد عنوان نمی‌کند، و می‌گوید: ما در این حوزه بیشتر دلی و برای علاقه خودمان کار می‌کنیم.

یزدی هفشجانی درباره برخی جزئیات شیرهای سنگی نیز توضیح می‌دهد: مثلاً بر بدن شیر سنگی نقطه‌هایی را به‌صورت دایره مشاهده می‌کنید، که هر کدام از این نقطه‌ها برابر با ۱۰ سال از سن فرد متوفی است یعنی کسی در سن ۸۰سالگی فوت کند بر بدن شیر سنگی هشت نقطه سوراخ می‌شود. البته شیرهای سنگی برای زنان درست نمی‌شود.

وی همچنین درباره دیگر جزئیات شیرهای سنگی ادامه می‌دهد: شیر نماد صلابت است و همیشه چهره عبوس و خشنی دارد ولی در شیرهای سنگی استان چهارمحال و بختیاری؛ ما شاهد لبخند به‌روی این شیرهای سنگی هستیم، و این نشان از این دارد که افراد کنار زندگی روزگار که بسیار پرتلاطم و سخت است باید منش تعادل و اعتدال را پیش بگیرند.

یزدی هفشجانی با بیان اینکه مشخصات متوفی به‌روی کمر شیرهای سنگی نوشته می‌شود، خاطرنشان می‌کند: شیرهای سنگی ثبت ملی شدند.

به گزارش تسنیم، بیست‌وهشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی یکم تا هفتم شهریور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران میزبان علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/