رهاسازی ۱۸ میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه لنگرود رودخان
رهاسازی ۱۸ میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه لنگرود رودخان

رئیس اداره شیلات لنگرود از رهاسازی ۱۸ میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه لنگرود رودخان خبر داد.

ابوالقاسم حسن دوست در گفت و گو با خبرنگار لنگرخبر با اشاره به برنامه‌های حفظ و بازسازی ذخایر دریای خزر توسط شیلات اظهار کرد: عملیات اجرایی رها کرد بچه ماهی سفید بهاره تولیدشده در مرکز تکثیر یوسف پور سیاهکل در رودخانه لنگرود رودخان از اول تیرماه و در دو مرحله آغاز شد.

 

وی با بیان اینکه نخستین مرحله رهاسازی از سه تیرماه به مدت ۱۰ روز کاری انجام شد، گفت: در نخستین مرحله که به‌وسیله سه دستگاه کامیون ویژه حمل بچه ماهی انجام شد، ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه در رودخانه لنگرود رودخان واقع در محل زیر پل چمخاله رهاسازی شد.

 

رئیس اداره شیلات لنگرود مرحله دوم رهاسازی ماهی در رودخانه چمخاله را از هشتم مرداد به مدت پنج روز کاری اعلام کرد و افزود: در مرحله نیز دوم شش میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه رها سازی شد که در مجموع ۱۸ میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه لنگرود رهاسازی شد.

 

حسن دوست با اشاره به رهاسازی ۲۱ میلیون بچه ماهی در سال ۱۳۹۴ و ۲۳ میلیون در سال ۱۳۹۵، تصریح کرد: بر اساس ارزیابی و ظرفیت سنجی انجام‌شده حاشیه رودخانه با پوشش نی‌زار زیستگاه طبیعی بچه ماهیان بوده و با توجه به شرایط محیطی خوب و مناسبی که در پایین‌دست مسیر رودخانه فوق واقع در محدوده بعد از پل چمخاله وجود این مکان جهت رها کرد از موقعیت خوبی برخوردار است.

 

وی اذعان کرد: با توجه به ضریب بازگشت شیلاتی که بین ۸ الی ۱۰ درصد تخمین زده می‌شود امیدواریم با توجه به حجم فعلی از رها کرد، تأثیرات چشمگیری را در حفظ و بازسازی ذخایر و جبران صید از دریا را به همراه داشته باشیم.

 

رئیس شیلات لنگرود گفت: در حال حاضر شهرستان لنگرود دارای سه شرکت تعاونی پره صیادی با تعداد ۲۱۸ نفر که در حوضه اطراف رودخانه شلمان رود به فعالیت صیادی می‌پردازند.

انتهای پیام/