شورای عالی فضای مجازی از سوی رئیس‌جمهور جدی گرفته نمی‌شود‌
شورای عالی فضای مجازی از سوی رئیس‌جمهور جدی گرفته نمی‌شود‌

مرجع تقلید شیعیان گفت: شورای عالی فضای مجازی که به عهده رئیس‌جمهور است جدی گرفته نمی‌شود و باید این مسئله در دستور کار مسئولان قرار گیرد و جدی گرفته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی عصر دیروز در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در مدرسه امام سجاد(ع) برگزار شد اظهار داشت: وزارت ارشاد از حساس‌ترین وزارتخانه‌هاست و حکومت اسلامی مرکب از جمهوریت و اسلامیت است، بنابراین اسلامیت از سوی وزارت ارشاد باید تأمین شود.

وی بابیان اینکه حوزه‌های ۸ گانه وزارت ارشاد بسیار وسیع و گسترده است، گفت: در این میان برخی از حوزه‌ها بسیار حساس‌تر از برخی دیگر از حوزه‌ها است، یکی از این حوزه‌ها مسئله کتاب است، چراکه نظارت بر کتاب‌ها بسیار حساس شده است و کتاب می‌تواند دارویی شفابخش یا سم مهلک باشد.

مرجع تقلید شیعیان گفت: برخی در یک صفحه از کتاب سم خود را می‌ریزند، برای نمونه در دوران طاغوت کتابی تحت عنوان جامعه‌شناسی تدریس می‌شد، و تنها یک صفحه از آن راجع به مذهب بود و می‌گفت مذهب ناشی از ترس بشر است، یعنی مسلم می‌توان برداشت کرد که مذهب ساخته‌وپرداخته ذهن بشر است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به آثار تخریبی برخی کتب گفت: باید کنترل بر روی کتاب‌ها داشته باشیم، عناوین کتاب‌ها نباید فریبنده بوده و به دین و مذهب ضربه بزند.

وی با تأکید بر حساس بودن حوزه سینما گفت: مطالب زیادی در حوزه سینما و در فیلم‌ها وجود دارد که ممکن است فریبنده و آسیب‌رسان باشد، از همین رو باید بسیار در این زمینه دقت شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بابیان اینکه فضای مجازی به‌وسیله موبایل در اختیار همگان قرارگرفته است، گفت: گاهی برخی می‌گویند که فضای مجازی چیزهای خوبی دارد و یا اینکه همچون بمب اتمی از آن استفاده خوبی نمی‌شود.

وی ادامه داد: تنها راه تقویت شبکه ملی ارتباطات است و آنچه که زیان‌بار و مضر است باید نفی شود، ضمانت اجرای آن نیز خوب است و مسئولان نیز می‌دانند اما نخواسته‌اند که این فضا را ایجاد کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی ابراز کرد: اگر بتوانیم دسترسی‌ها را متفاوت کنیم می‌توانیم افراد را به این سمت‌وسو بکشیم که چیزهای خوب را در فضای مجازی استفاده کنند، باید بدلی برای استفاده‌های بهتر از فضای مجازی ایجاد کنیم تا شاهد ناهنجاری‌ها در فضای مجازی نباشیم.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به فعالیت گروهی در حوزه فضای مجازی گفت: در زمینه اخلاق، عقاید و مسائل سیاسی و در حوزه‌های مختلف افراد زیادی مشغول کار هستند و دولت هنوز این مسئله را جدی نگرفته است، برای نمونه شورای عالی فضای مجازی که به عهده رئیس‌جمهور است جدی گرفته نمی‌شود و باید این مسئله در دستور کار مسئولان قرار گیرد و جدی گرفته شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی اظهار داشت: اخیراً در روزنامه جوان خوانده‌ام که قرار است جشن قهوه با حضور هم‌جنس‌بازان در تهران برگزار شود که مجوز دادن به چنین برنامه‌هایی به وزارت ارشاد آسیب می‌رساند.

وی بابیان اینکه نباید وزارت ارشاد به جایگاهی برای مطرح‌شدن مسائل سیاسی تبدیل شود، گفت: باید مسئولان وزارتخانه در مقابل فشارها ایستادگی کنند و اجازه سیاست کاری‌ها را ندهند، آسیب دوم روشنفکری‌های افراطی است که اگر نفوذ کند یکی از آسیب‌های جدی است.

مرجع تقلید شیعیان آسیب دیگر را پراکندگی کار ارشاد بیان کرد و گفت: باید برنامه‌ریزی صورت بگیرد که حوزه‌های هشت‌گانه به نحو احسن به وظایف خود عمل کند، هم باید ارشاد بوده و هم اسلامی باشد، اما هماهنگی‌ها باید در عمل صورت گیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی بابیان اینکه باید ارتباط بین حوزه‌های علمیه و وزارت ارشاد تنگاتنگ باشد، گفت: این مسئله نباید فراموش شود که دوران وزارت دوران محدودی است و باید در این دوران محدود کار کرد، حال اینکه نتیجه‌اش چه می‌شود باید واگذار به خدا کرد.

انتهای پیام/