زائران گیلانی از مرز مهران به اربعین حسینی می‌روند
زائران گیلانی از مرز مهران به اربعین حسینی می‌روند

معاون حج و زیارت استان گیلان گفت: زائران گیلانی برای حضور در مراسم اربعین حسینی از مرز مهران وارد خاک عراق می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، رضا کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با اشاره به نزدیکی ایام محرم و شهادت حضرت اباعبدالله حسین (ع) اظهار داشت: زائرانی که تصمیم به زیارت کربلایی معلی در ایام تاسوعا و عاشورا حسینی را دارند می‌توانند با مراجعه به دفاتر زیارتی در سراسر استان گیلان در کاروان‌های در نظر گرفته شده ثبت نام کنند.

معاون حج و زیارت استان گیلان به اشاره به لزوم ثبت نام در سامانه سماح جهت شرکت در مراسم اربعین حسینی و تشرف به کربلای معلی خاطرنشان کرد: زائران گرامی با ورود به سامانه سماح و درج مشخصات شناسنامه خود می‌توانند برای شرکت در مراسم اربعین اقدام کنند.

کریمی تصریح کرد: زائران اربعین حسینی پس ورود به سامانه سماح و معرفی یکی از دفاتر زیارتی نزدیک محل سکونتشان باید نسبت به ارائه گذرنامه خود به آن دفتر جهت اخذ ویزا اقدام کنند.

وی اعلام کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که سفارت عراق در صدور ویزا در ایام اربعین دارد توصیه می‌شود زائران  جهت تسریع در صدور ویزا حتی‌الامکان به‌صورت گروهی ثبت نام کنند.

کریمی با اعلام اینکه هزینه دریافت ویزا امسال ۱۹۰ هزارتومان در نظر گرفته شده است عنوان داشت: زائران گیلانی امسال از مرز مهران وارد خاک عراق می‌شوند و هیچ زائری امسال بدون گذرنامه و ویزا امکان عزیمت به کشور عراق را ندارد.

معاون حج و زیارت استان گیلان گفت: امسال نیز همانند سال گذشته طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین مستقر در وزارت کشور بیمه زائران اربعین اجباری بوده و هزینه آن همزمان با ثبت نام از زائران دریافت می‌شود و شرکت بیمه ایران به‌عنوان شرکت بیمه‌گر مسئولیت بیمه زائران اربعین را برعهده دارد.

کریمی با اشاره به اینکه بیمه زائران اربعین، صرفاً برای زائرانی است که در پیاده روی اربعین شرکت می‌کنند اعلام کرد: محدوده جغرافیایی که زائران اربعین تحت پوشش بیمه هستند از فاصله ۲۰ کیلومتر مانده به مرز عراق و داخل خاک عراق در شهرهای زیارتی است.

انتهای پیام/