گیلان، اردبیل، همدان و … دارای بیشترین نرخ بیکاری در کشور / طرح تولید پوشاک در مناطق روستایی کلید خورد
گیلان، اردبیل، همدان و … دارای بیشترین نرخ بیکاری در کشور / طرح تولید پوشاک در مناطق روستایی کلید خورد

استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، همدان و گیلان که دارای نرخ بیکاری بالاتری هستند و البته ظرفیت تولید پوشاک را دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، روزنامه ایران ۱۴ شهریور ماه استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، همدان و گیلان را دارای نرخ بیکاری بالاتری نسبت به دیگر استان ها دانسته و از اجرای طرح تولید پوشاک در مناطق روستایی  خبر داده است:

در روستاها فرصت‌های کاری برای همه فراهم نبود و شهرها از دور، زرق و برق زیادی داشتند. مردم روستا در سودای کسب و کار سودده به شهر مهاجرت کردند و بیشتر در حاشیه شهرها ساکن شدند، اما اوضاع چندان بسامان پیش نرفت و مشکلات زیادی به وجود آمد. از آن طرف، روستاها نیز نیروی کار خوب خود را از دست داد و چرخ زندگی مانند سابق نچرخید. همین قصه ساده، مشکل امروز روستاها را نشان می‌دهد که بیشتر از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. حالا دولت در تلاش است تا با طرح‌های مختلف، روستایی‌ها را توانمند کند و ۱.۶میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه را برای این کار اختصاص داده است. در آخرین خبر نیز طبق تفاهم انجام شده بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح تولید پوشاک در مناطق روستایی با سرمایه حداقل ۶٨میلیارد تومان در هر استان اجرایی خواهد شد که استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، همدان و گیلان که دارای نرخ بیکاری بالاتری بوده و البته ظرفیت تولید پوشاک را دارند، استان‌های هدف هستند. تسهیلات پرداختی با مشارکت بانک کشاورزی و با سود مصوب ۱۸درصدی پرداخت می‌شود که نیمی از آن از سوی سازمان برنامه و بودجه در قالب یارانه سود پرداخت خواهد شد. پیش‌بینی شده در هر استان حدود ٩ میلیارد و ٨٠٠ میلیارد تومان یارانه سود پرداخت شود و بر این اساس سود بازپرداخت تسهیلات ٩ درصد و در دوره پنج ساله خواهد بود.

 

رضوی: در برخی از روستاها با اجرای طرح، مهاجرت معکوس اتفاق افتاده است

ابوالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران درباره جزئیات عملیاتی این طرح می‌گوید:«طرح تولید پوشاک با توجیهات مختلفی مورد توجه قرار گرفت. با توجه به مسأله آب در کسب و کارهای روستایی، نیاز پوشاک در مصرف آب حداقل ممکن است، طرح آن زودبازده است و به سرمایه کمتری نیاز دارد. اندازه بازار پوشاک ایران حدود سالی ۳۰ هزار میلیارد تومان است، اما حداکثر حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان از آن در داخل تأمین می‌شود و بقیه از کشورهای خارجی تأمین، یا به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود که آمارهای رسمی هم نشان می‌دهد بیشتر آن از طریق قاچاق است.»
بر اساس صحبت‌های رضوی، در این طرح خرید تضمینی نیز مورد توجه قرار گرفته است:«ما بعد از بررسی‌های فراوان، به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم با آموزش و خرید تضمینی، کار خوبی پیش ببریم. خرید تضمینی یعنی اینکه ما بازار مصرف محصول نهایی را هم پیش‌بینی کرده‌ایم که کارها صرفاً برای تولید نباشد. کار را بعد از ۱۵ ماه مطالعه و مذاکره شروع کردیم که از بازار مصرف نهایی مطمئن باشیم.»
اما طرح تولید پوشاک چه انواعی را دربرمی گیرد؟ رضوی با توضیح اینکه در برخی روستاها کار عملیاتی پیش از این هم شروع شده بود، می‌گوید:«این طرح، همه نوع پوشاک را دربرمی گیرد و این‌طور نیست که هدف، تولید پوشاک روستایی باشد. هم‌اکنون هم در بعضی از روستاها تولید می‌کنیم. در شهرستان لالجین همدان، محمد آباد در میامی سمنان و… تولید پوشاک را شروع کرده‌اند. از وقتی که این کار در میان آنها رونق گرفته، مهاجرت معکوس هم اتفاق افتاده است. همین الان هم روستاها در این کار فعال هستند، کم کم که وام صندوق ملی پرداخت شود، این تولید پوشاک افزایش پیدا می‌کند.»

شریعتمداری:زمانی در لندن از برندهای ایرانی استفاده می‌کردند

«باید بازارهای خود را در عرصه جهانی بار دیگر به دست آوریم، زمانی حتی در لندن از برندهای ایرانی برای فروش کالاهای خود استفاده می‌کردند اما اکنون در چه جایگاهی قرار داریم؟ پس باید با توجه به سلیقه و قدرت بزرگ طراحی ایرانی بتوان از پتانسیل موجود بهره برده و به جایگاه واقعی خود در جهان برگردیم.» محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته چنین از فرصت‌های از دست رفته ایران صحبت کرد و به جای سرزنش عوامل خارجی، سیاست‌های داخلی را عامل اصلی مشکلات دانست. شریعتمداری گفت: «متأسفانه اقداماتی کرده‌ایم که خود باعث شرایط فعلی شده‌ایم؛ به طوری که تجارت مرزی را بدون حقوق ورودی مجاز دانسته‌اند یا موافقت‌هایی را ابلاغ کرده‌ایم که شرایط فعلی را رقم زده است. در حال حاضر با سود تسهیلات بالای ۲۰ درصد نمی‌توان در صنعتی که در بسیاری از بخش‌ها بازده کمتر از ۱۰ درصد دارد موفق بود. در این شرایط، تولید محکوم به شکست است.»
شریعتمداری با تردید به آمار ۲.۵ میلیارد دلاری قاچاق گفت: «قاچاق پوشاک بیش از این رقم است و در این سال‌ها بازار را مفت و مجانی در اختیار خارجی‌ها قرار داده‌ایم. به طور حتم می‌تواند با مجموع وارداتی که بدون پرداخت حقوق گمرکی انجام می‌شود، این قاچاق باعث عذاب تولیدکنندگان شود که باید برای آن فکری کرد.»
او در صحبت‌هایش با ارائه آمارهایی درباره وضعیت بازار پوشاک گفت: «در رابطه با حدود ۲۰ هزار شاغل در حوزه پوشاک در کشور نگرانی‌هایی وجود دارد و باید برای آینده آن فکری کرد. این در حالی است که در حال حاضر ۲۳ هزار فروشنده پوشاک در کشور داریم و حدود ۲۵۰ برند خارجی دارای نمایندگی هستند.»

نوبخت: طرح از محل منابع ۱۰ هزار میلیارد تومان اجرا یی می‌شود

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز روز گذشته درباره امکانات عملیاتی این طرح گفت:«طرح تولید پوشاک در مناطق روستایی از مطالعه امکان سنجی مالی و فنی برخوردار بوده و پشتوانه مطالعاتی خوبی دارد.» او با اشاره به مجوز مجلس برای برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال در مناطق روستایی و عشایری گفت:«در طرح تولید پوشاک، در کنار آورده بخش خصوصی، از مجوز استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز استفاده می‌شود.»
بر اساس صحبت‌های معاون رئیس جمهوری، در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه، بر تولید و اشتغال برای تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی و ایجاد ۹۵۵ هزار شغل تأکید شده که در دستور کار است.
نوبخت درباره سیاست‌های دولت برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز گفت:«دولت از ابتدای امسال سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از فروش نفت را به ۳۰ درصد افزایش داده است، بخشی از اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح تولید پوشاک در مناطق روستایی از محل منابع ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی تأمین می‌شود.»
او با تأکید بر توصیه رئیس جمهوری برای کاهش هزینه‌های جاری دولت و اختصاص آن به تولید، توسعه و عمران کشور، خطاب به وزیر صنعت اظهار داشت: «از آنجا که با محدودیت منابع مواجه هستیم باید اولویت‌بندی کرده و اعتبارات را برای تولید و اشتغال تخصیص دهیم.»