آمریکایی‌ها بدنبال نسخه‌های مکمل برای برجام در حوزه موشکی هستند
آمریکایی‌ها بدنبال نسخه‌های مکمل برای برجام در حوزه موشکی هستند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه آمریکایی‌ها بدنبال نسخه‌های مکمل برای برجام هستند، گفت: اگر بازی دربیاروند دلیلی برای باقی ماندن بر توافق وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به انتشار گزارش اخیر یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران اظهار داشت: آنطور که به نظر می رسد از گزارش اخیر آمانو بهانه ای برای آمریکایی ها به دست نیامده که موضوع عدم پایبندی ایران را مطرح کنند.

وی افزود: ادعای آمریکایی ها همان چیزی است که در هفته اول آغاز اجرای برجام برطرف شد که همان موضوع ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران یا PMD بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس تجربه های قبلی  از پرونده های آژانس از جمله پرونده های مربوط به ایران مخصوصا پرونده مطالعات ادعایی، مقدمه هر گونه بازرسی و همکاری را بر حل مساله PMD گذاشت که این پرونده بسته شود و بعد از برجام هم با اعلام آژانس این پرونده بسته شد.

فلاحت پیشه ادامه داد: پیش از برجام و از زمان مذاکرات آقای لاریجانی با طرف اروپایی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، ایران موضوع مدالیته مطرح کرد که بررسی شش ادعای اصلی آژانس را در بر می گرفت و در نهایت هم البرادعی مدیرکل سابق آژانس رسما اعلام کرد که ایران تخلفی نداشته است.

وی تاکید کرد: با توجه به همه این سوابق اگر قرار باشد حالا ترامپ گزارش عدم پایبندی ایران را به سنا یا مجلس نمایندگان ارائه دهد با واکنش دیگر شرکای برجام مواجه می شود؛ چرا که برجام به یک رژیم بین المللی تبدیل شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه ایران در مقابل هر گونه اقدام آمریکایی ها علیه برجام از جمله ایجاد تحریم های فرامرزی اقدام متقابل می کنند، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها به دنبال نسخه های مکمل برای برجام از جمله در حوزه های موشکی هستند اما خودشان هم می دانند که جمهوری اسلامی ایران زیر بار نخواهد رفت.

فلاحت پیشه با بیان اینکه قوام برجام وابسته به آمریکا نیست، تصریح کرد: تا زمانی که برجام منافع ما را تامین کند پایبند می مانیم ولی اگر بازی جدیدی از سوی آمریکایی ها شروع شود دلیلی برای باقی ماندن برجام نیست.

وی با بیان اینکه برجام از سه رکن آمریکایی ها، آژانس و اروپایی ها تشکیل شده، تاکید کرد: تاکنون فقط آمریکایی ها در مقابل این معاهده بین المللی بازی درآورده اند و حالا هم تلاش می کنند تا مانع دستیابی ایران به منافع و آثار برجام شوند.