ارزیابی برنامه وزرا هر ۶ ماه یکبار/ تخصیص بودجه بر مبنای عملکرد دستگاه ها
ارزیابی برنامه وزرا هر ۶ ماه یکبار/ تخصیص بودجه بر مبنای عملکرد دستگاه ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: رئیس جمهوری این سازمان را موظف کرده است تا هر ۶ ماه میزان و نحوه اجرای برنامه های ابلاغی به وزرا را بررسی، ارزیابی و گزارش کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، محمدباقر نوبخت که دوشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حضور یافته بود، با بیان اینکه اقدام بی سابقه و ضروری از سوی حجت الاسلام حسن روحانی در ارتباط با عملکرد و مأموریت وزرا انجام شد، اظهار داشت: رئیس جمهور از وزرا خواست درباره شفافیت مالی، سلامت نظام اداری، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، ایجاد فرصت برابر، مراقبت از اموال دولتی و اجرای مُر قانون؛ جدی و کوشا باشند و موظف هستند به آن عمل کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد که این سازمان باید بر اجرای درست تکالیف وزرا و دستگاه ها نظارت و کنترل کند و به رئیس جمهور در باره آن گزارش دهد.

وی افزود: رئیس جمهوری علاوه بر ابلاغی که به هر یک از وزرا داد، دو نوع اولویت برای هر کدام از آنان تعیین و اعلام کرد که وزرا باید برنامه اجرایی خود را برای برنامه ارائه شده شان به مجلس و به رئیس جمهوری ارائه کنند.

نوبخت  با اشاره به اینکه این برنامه اجرایی باید حداکثر در مدت ۲ ماه به دفتر رئیس جمهوری تسلیم شود، ادامه داد: این وظایف شامل اولویت های عمومی و تخصصی است که هر وزارت خانه باید به آن بپردازد و این اقدام در راستای عمل به وعده های انتخاباتی رئیس جمهور به مردم است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای پاسخگویی به مطالبات مردم باید برنامه داشته باشیم و رئیس جمهور باید به وعده های خود عمل کند، افزود: حجت الاسلام روحانی تلاش کرد کابینه را ترمیم کند و وزرا در چارچوب برنامه دولت برنامه های خود را ارائه کردند و مجلس هم بر مبنای آن به دولت رأی داد که از این بابت سپاسگزاریم.

وی با بیان اینکه وزرا باید برنامه های عملیاتی هم داشته باشند، گفت: وزرا باید برای تدوین برنامه های خود اولویت های عمومی و تخصصی را در نظر بگیرند.

نوبخت گفت: سازمان برنامه و بودجه بنا به خواسته رئیس جمهور بر روی دستگاه ها نظارت می کند تا حتماً از افراد شایسته و همچنین بانوان و جوانان و قومیت ها و مذاهب مختلف برای انجام امور مدیریتی در سطوح مختلف استفاده کنند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه بر اساس اصل ۱۲۶ قانون اساسی یک معاونت عادی رئیس جمهور نیست بلکه خود رئیس جمهور است.

وی افزود: این اصل مقرر می کند که امور برنامه و بودجه، اداری و استخدامی از اختیارات و وظایف خاص رئیس جمهور است و سازمان برنامه و بودجه آن را اعمال می کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد:‌ بسیاری از موارد تکلیف شده به وزرا از جمله استفاده از جوانان برای مدیریت به بودجه نیاز ندارد امّا در بقیه موارد به میزان بودجه ای که به دستگاه ها می دهیم انتظار کار داریم .

وی  افزود: دولت در شورای پول و اعتبار عضو دارد از جمله رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی عضو این شورا هستند و بر امور بانکها نظارت دارند.

وی ادامه داد: بنابراین دولت باید نسبت به عملکرد دستگاه های مرتبط با خود پاسخگو باشد زیرا در همه جا اختیار دارد و به تناسب آن اختیار مسئولیت دارد.

نوبخت با بیان اینکه کار نظارتی سازمان برنامه و بودجه به قوه مجریه محدود نیست، ‌ گفت: این سازمان در کارهای خاص وظایف قوای دیگر مداخله نمی کند اما اهرم هایی را در اختیار دارد از جمله اینکه بودجه مجلس و قوه قضائیه در دست دولت است.

معاون رئیس جمهور افزود: بودجه سال ۱۳۹۷ را بر مبنای قیمت تمام شده محصول تصویب و پرداخت می کنیم و هر سه ماه یکبار بر اساس عملکرد آن دستگاه تخصیص دهیم.

وی با اشاره به اینکه قوای مقننه و قضائیه از دولت بودجه می گیرند، اضافه کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس و سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری باید نظارت کافی در چگونگی عملکرد آن ها داشته باشیم.

نوبخت افزود: بودجه بر مبنای عملکرد دستگاه ها داده می شود بنابراین باید نظارت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هیچ دستگاهی وجود ندارد که با سازمان برنامه و بودجه موافقت نامه مبادله نکند، اضافه کرد: همه دستگاه ها باید با این سازمان موافقت نامه مبادله کنند.

نوبخت گفت: ساز و کارهای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در دولت یازدهم آماده شده است و قیمت واحد هر فعالیت دستگاه ها را محاسبه کردیم و بر مبنای این قیمت و کمیّت به آن دستگاه ها بودجه می دهیم و این بودجه لزوماً از سال قبل بیشتر نیست بلکه بر مبنای عملکرد آن دستگاه هاست.

وی ادامه داد: اکنون آمادگی داریم به ازای هر پولی که می دهیم و موافقت نامه مبادله می کنیم هر سه ماه عملکرد دستگاه ها را از طریق ابزارهایمان ارزیابی کنیم و هر شش ماه به رئیس جمهور گزارش می دهیم.

نوبخت ادامه داد: براساس خواسته رئیس جمهور مبنی بر لزوم دسترسی مردم به اطلاعات، باید وضعیت عملکرد دستگاه ها را به مردم گزارش دهیم .

وی افزود: رئیس جمهور هر وقت احساس کند که می تواند با تغییر آرایش و ترمیم؛ کابینه دولت را تقویت کند بر مبنای آن عمل می کند و وزیر و دیگر مسئولان را تغییر می دهد.

معاون رئیس جمهور گفت: محصول همه این فعالیت ها در جهت رفاه بیشتر و بهبود در وضعیت معیشت و خواسته های مردم است.

نوبخت افزود: اقدامات دولت در راستای بهبود معیشت مردم باید در زندگی واقعی مردم نمود داشته باشد و لازمه آن این است که این رشد اقتصادی و اقدامات خوب استمرار داشته باشد.

انتهای پیام/