اولویت های مناطق آزاد برای چهار سال آینده/منطقه آزاد انزلی در کاهش نرخ بیکاری چه نقشی خواهد داشت؟
اولویت های مناطق آزاد برای چهار سال آینده/منطقه آزاد انزلی در کاهش نرخ بیکاری چه نقشی خواهد داشت؟

سرمایه‌گذاری خارجی، داخلی و توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی و ایجاد اشتغال برای افراد بومی این مناطق از جمله مهمترین اولویت های مدیریتی دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در چهار سال آینده خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، به نقل از افق انزلی به تازگی مرتضی بانک از سوی نهاد ریاست جمهوری به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و جایگزین اکبر ترکان، انتخاب شده است.

در تازه ترین اخبار از مرتضی بانک، وی جذب سرمایه‌گذاری خارجی، داخلی و توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی را دو اولویت مهم مناطق آزاد کشور در چهار سال آینده دانسته است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در کنار این دو اولویت بر لزوم استفاده از امکانات منطقه‌ای و بومی مناطق آزاد برای ایجاد اشتغال پایدار و رفاه مردم ساکن در این مناطق تاکید دارد.

اما منطقه آزاد انزلی در طول چهار سال گذشته و مدیریت رضا مسرور روند رو به رشدی را نسبت به سالهای گذشته طی کرده است. این روند رو به رشد به گونه ای طی می شود که شاهد حضور گستره سرمایه گذاران کشورهای حاشیه خزر و همچنین کشورهای اروپایی در این منطقه هستیم.

منطقه آزاد انزلی طی چند سال گذشته چه در سطح کشور و چه در سطح کشورهای منطقه بیش از گذشته جایگاه خود را پیدا کرده است و در ایام تعطیلات خیل عظیم مسافران برای تفریح و همچنین خرید به این منطقه سفر می کنند.

این منطقه طی سالهای گذشته برنامه های ویژه ای را در خصوص توسعه صادرات کالاهای داخلی، صنعت گردشگری، تجارت و اقتصاد داشته است و افتتاح مجمتع بندری کاسپین نیز اهمیت منطقه آزاد انزلی را از همه جهات دو چندان کرده است.

اما این منطقه تا چه اندازه می تواند نسبت به تحقق اولویت های مرتضی بانک پیش قدم باشد؟ در این خصوص دو دیگاه بد بینانه و خوشبینانه وجود دارد.

دیدگاه بد بینانه

آنها بر این دیدگاه پای بندند که وجود منطقه آزاد و افتتاح مجتمع بندری کاسپین خطری برای بندرانزلی است و رشد و توسعه این منطقه صنعت گردشگری و اقتصاد را در شهرستان بندرانزلی فلج می کند و بندرگاه این شهرستان را با چالش های جدی مواجه خواهد ساخت.

دیگاه خوش بینانه

آنها که بر این دیدگاه پای بندند، منطقه آزاد انزلی را یک فرصت ویژه برای توسعه بندرانزلی و استان گیلان می دانند و معتقدند که باید از ظرفیتهای این منطقه برای رسیدن بندرانزلی و استان گیلان به یک موقعیت اقتصادی متعالی استفاده کرد. و مجتمع بندی کاسپین راه را برای افزایش سرمایه گذاری خارجی در گیلان بیشتر می کند.

 

باید اشاره داشت اگرچه مناطق آزاد در ایران با اهداف کلان و راهبردی چون بهبود محیط کسب و کار حاکم بر مناطق از طریق ارتقای شفافیت، پیشگیری و مقابله با فساد و بهبود فرایندها، تلاش برای تقویت رقابت پذیری و واگذاری عادلانه و رقابتی فرصت ها به عموم و اجرای طرح های جامع توسعه مناطق و تدوین و اجرای برنامه های عملیاتی آنها در شرق، ‌غرب، شمال و جنوب ایران راه اندازی شده،اما به نظر می رسد با گذشت چند سال از این اقدام هنوز همه اهداف مورد نظر در این مناطق حاصل نشده است.

پر واضح است که منطقه آزاد انزلی در سالهای گذشته فعالیتهای ویژه ای را برای توسعه اقتصادی انجام داده است اما قطعا این موارد کافی نبوده و با توجه به اولویت های مطرح شده از سوی مرتضی بانک باید رویکرد های ویژه ای را در جهت ایجاد اشتغال برای افراد بومی این مناطق فراهم نماید.

قطعا منطقه آزاد انزلی به دلیل بهره مندی از یک موقعیت استراتژیک در کریدور شمال-جنوب در آینده نزدیک به یکی از مهمترین قطبهای اقتصادی منطقه تبدیل خواهد شد که در صورت اتخاذ تصمیمات ویژه می تواند نرخ بیکاری را در استان گیلان و بندرانزلی به حداقل برساند و البته مردم بندرانزلی نیز باید در ایجاد این اشتغال در اولویت باشند.