نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساخت و ساز در حریم تالاب کیاکلایه این شهرستان از وضعیت نامطلوب این تالاب خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، مهرداد لاهوتی در گفت و گو با خبرنگار پانا، اظهارداشت: در گذشته عشایر در مراتع و جنگل ها حضور داشتند که وضعیت جنگل ها و مراتع بهتر بود اما از وقتی این روند حذف شده عملکرد مناسبی در حفظ مراتع و جنگل ها نمی بینیم و تنها جنگل ها و مراتع تخریب و به تخریب طبیعت منجر می شود اما امروز سازه های غیر مجاز در حاشیه برخی تالاب ها و حتی ساحل دریای خزر علاوه بر نداشتن ایمنی، سلامت شهروندان و گردشگران را نیز به خطر می اندازد.

وی همچنین با اشاره به تهیه طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور در اوایل دهه ۸۰ توسط سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: این طرح به منزله نقشه جامعی برای کار بری های مختلف در سواحل کشور و با همکاری کمیته های ساحلی سواحل استان ها با مدیریت استانداران و دبیری مدیران کل بنادر و دریانوردی هر استان با هدف استفاده بهینه از سواحل دریا و حاشیه تالاب ها و با هماهنگی ۱۸ ارگان در کشور به مرحله اجرا درآمد.

لاهوتی درخصوص برخورد قانونی با ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده تالاب ها گفت: ساخت هرگونه سازه در حاشیه تالاب ها، نیازمند مطالعات پایه ای است که پس از انجام بررسی های لازم در خصوص رعایت موضوعات ایمنی و حفظ محیط زیست مجوزهای مربوطه صادر می شود.

وی افزود: درچند سال اخیر شاهد تجاوز به حریم رودخانه ها و دریا هستیم که خسارات زیادی را به محیط زیست وارد کرده است که مجوزهای این ساخت و سازها باید بررسی و با تخلفات برخورد شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی درباره ساخت و ساز مسکن مهر و اجرای طرح های گردشگری توضیح داد: اجرای این طرح ها باید با بررسی کارشناسی و در نظر گرفتن تمام ابعاد زیست محیطی انجام شود اما تعرض به حریم این تالاب بدون در نظر گرفتن ارزیابی زیست محیطی آن بوده است. علاوه بر این زباله یکی از چالش هایی است که باعث نابودی تالاب شده است و آسیب بسیاری به تالاب وارد کرده است.

تالاب کیاکلایه یکی از تالاب‌های زیبای گیلان است که در محدوده شهری لنگرود واقع شده است. از جنوب و جنوب شرقی به روستای سالکویه، از شرق به جاده کومله و از غرب به لیلاکوه و ضلع شمالی آن به لنگرود منتهی می‌شود. این تالاب که در گذشته از پهنه وسیعی برخوردار بود و مساحتی در حدود ۳۵۰ هکتار داشت،متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل تعرضات از وسعت تالاب به شدت کم شده و فقط مساحتی در حدود ۱۵۰ هکتار از آن باقی مانده است.

انتهای پیام/