ترامپ هفته آینده عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام می‌کند
ترامپ هفته آینده عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام می‌کند

۲ مقام ارشد آمریکایی بر این باورند که دونالد ترامپ هفته آینده قصد دارد عدم پایبندی ایران به توافق هسته ایران را رسما اعلام کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر به نقل از سی ان ان، ۲ مقام آمریکایی تاکید کردند که دونالد ترامپ هفته آینده اعلام خواهد کرد که توافق هسته ای با ایران به نفع امنیت ملی آمریکا نیست و کنگره آمریکا بازنگری درباره توافق هسته ای را آغاز خواهد کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز که نامش فاش نشده روز پنجشنبه در سخنانی گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا احتمالا به زودی اعلام خواهد کرد که توافق بین المللی به منظور محدود شدن برنامه هسته ای ایران را تایید نمی کند.

این مقام آمریکایی افزود: ترامپ احتمالا قصد دارد یک راهبرد جامع در قبال ایران را اعلام کند که تقابل جویانه تر خواهد بود.

ترامپ باید تا ۱۵ اکتبر یعنی ۹ روز دیگر تصمیم نهایی خود را درباره توافق هسته ای ایران اعلام کند.

ترامپ در سخنانی در جمع فرماندهان نظامی در کاخ سفید گفت: نباید به ایران اجازه دهیم که به سلاح های اتمی دست پیدا کند. رژیم ایران از تروریسم حمایت می کند و خشونت، خونریزی و هرج و مرج و آشوب را در سراسر خاورمیانه صادر می کند. به همین دلیل است که باید به تجاوز و بلندپروازی های ادامه دار ایران خاتمه دهیم. آنها به روح توافق هسته ای پایبند نبوده اند.

پیش از این کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ تصمیم خود در خصوص باقی ماندن یا نماندن در توافق هسته‌ای با ایران را اتخاذ کرده است.

سارا سندرز، سخنگوی دولت آمریکا در نشستی خبری گفت: ترامپ گفت که او تصمیم خود را گرفته و در زمان مناسب آن را اعلام می‌کند. او در درجه اول بر ترسیم استراتژی فراگیر در تعامل با ایران متمرکز شد.

وی در ادامه افزود: تیم رئیس جمهور یک راهبرد متحد را ارائه داده است که تیم امنیت ملی به طور کامل از آن حمایت می کند.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز به سی ان ان گفت: تحت راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، توافق فعلی حفظ خواهد شد ولی همراه با تلاش هایی که در چارچوب توافق هسته ای فعلی صورت گرفته، سعی خواهد شد تا بازرسی ها تقویت گردد و طرحی برای آنچه که پس از انقضای اعتبار توافق هسته ای اتفاق می افتد، تنظیم شود.

ولی یک دستیار ارشد دموکرات به سی ان ان گفت: نمایندگان در طرف دیگر این قضیه بر این باورند که رئیس جمهور باید تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام کند.

وی افزود: حداکثر نقطه اهرم فشار برای برخورد با فعالیت های ایران، الان است، پیش از تصمیم وحشتناکی که انتظار آن می رود، نه بعد از آن، زمانی که ترامپ به اعتبار آمریکا برای پایبندی به تعهدات خود در کنار متحدان و شرکایش لطمه بزند.

دیپلمات های اروپایی نیز که منتظر اقدام ترامپ هستند، پیش از این نشستی را با دموکرات ها و جمهوریخواهان کنگره داشته اند تا با آنها درباره توافق هسته ای ایران رایزنی و لابی کنند.

به نظر می رسد نمایندگان کنگره تمایلی برای دستیابی به یک توافق جدید با ایران ندارند ولی برخی در کنگره از این مساله ابراز نگرانی می کنند که جمهوریخواهان تندرو شاید قانونی را اعلام کنند که در نهایت مجبور به این مساله شوند.

دموکرات ها از توافق هسته ای حمایت می کنند و تعداد کمی از انها علیه آن رای داده اند از جمله چاک شومر نماینده نیویورک که تاکید کرده است همچنان از توافق هسته ای حمایت می کند.

یک دیپلمات اروپایی در این باره گفت: اکثر جمهوریخواهان تمایلی به بحث و مذاکره بر سر توافق هسته ای جدید با ایران ندارند. انها می خواهند از وقوع یک بحران جلوگیری کنند و نمی خواهند توافق از بین برود.میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا و کوین مک کارتی رهبر اکثریت مجلس نمایندگان نمی خواهند کار خطرناکی انجام دهند.

ولی از سوی دیگر تام کاتن و تد کروز نمایندگان جمهوریخواه و تندرو قصد دارند قانونی را معرفی کنند تا کنگره و سنا را مجبور به این کار کنند. ایران تاکنون به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای پایبند بوده است.

یک دیپلمات اروپایی گفت: عدم تایید برجام ، تصمیم گیری بر سر توافق هسته ای را به کنگره منتقل خواهد کرد، با این خطر که تصمیم کنگره برای اعمال مجدد تحریم ها می تواند منجر به خروج آمریکا از توافق هسته ای شود. اگر عدم تایید برجام بخشی از یک طرح بزرگتر با کنگره باشد تا آمریکا همچنان در توافق هسته ای باقی بماند، این نقض مستقیم به شمار نمی رود. گرچه همه شواهد تا کنون نشان داده است که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا نیز روز سه شنبه در جلسه استماع کنگره تاکید کرد: ایران به طور ساختاری به توافق هسته ای پایبند بوده است. آمریکا باید در توافق هسته ای باقی بماند مگر آنکه ثابت شود که تهران از مفاد توافق تبعیت و پیروی نکرده یا اینکه این توافق مطابق با منافع امنیت ملی آمریکا نباشد.

هفته گذشته وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تهران شاید توافق هسته ای را تعلیق کند، اگر واشنگتن تصمیم به خروج از آن بگیرد.

انتهای پیام /