۷۰ درصد لوازم‌ آرایشی موجود در کشور قاچاق است
۷۰ درصد لوازم‌ آرایشی موجود در کشور قاچاق است

رئیس پژوهشگاه سازمان غذا و دارو گفت: به دلیل ارزان و در دسترس بودن، ۷۰ درصد لوازم‌ آرایشی موجود در بازار قاچاق است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حسین رستگار امروز در همایش ملی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالای سلامت‌محور گفت: با توجه به قیمت مناسب و ارزان لوازم‌آرایشی قاچاق، سهولت دسترسی به این مواد، فرهنگ‌سازی نامناسب و غیره موجب شده است استفاده از این قبیل کالا در جامعه رواج پیدا کند.

وی افزود: متأسفانه کشور ایران طبق آمارهای بررسی‌شده در مصرف مواد آرایشی پیشرو است و جزو پرمصرف‌ترین کشور دنیا و خاورمیانه به شمار می‌آید.

رئیس پژوهشگاه سازمان غذا و دارو تصریح کرد: قاچاق لوازم‌ آرایشی در کشور از درصد بالایی برخوردار است که این میزان تا مرز ۷۰ درصد نیز پیشرفته است.

رستگار با بیان اینکه استفاده از کالاهایی همچون رژلب، پودر و ریمل‌های آرایشی به‌سلامت فرد آسیب می‌زنند، بیان داشت: بسیاری از برندهای اروپایی حاضر در بازار تقلبی بوده و سلامتی افراد را به خطر می‌اندازند.

وی در پایان با بیان اینکه تشخیصی تقلبی بودن کالای آرایشی به دلیل شبیه‌سازی فراوان امری مشکل به نظر می‌رسد، اظهار داشت: دلیل غیربهداشتی بودن این مواد ترکیب نامتعارف فرمولاسیون مواد و استفاده بیش‌ از حد از ترکیبات است که معتبر نیستند و خطراتی همچون حساسیت و بیماری‌های پوستی را به همراه خواهند داشت.

انتهای پیام/