دودی‌ترین دربی تاریخ و غیبت بهترین گلزن/ انتخاب سخت پیش روی شفر
دودی‌ترین دربی تاریخ و غیبت بهترین گلزن/ انتخاب سخت پیش روی شفر

هشتاد و پنجمین دیدار تیم های فوتبال استقلال و پرسپولیس امروز پنجشنبه در شرایطی برگزار می شود که روزهای منتهی به این بازی با حواشی قلیان کشیدن دو بازیکن مطرح این تیم ها سپری شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، هشتاد و پنجمین دیدار تیم های فوتبال استقلال و پرسپولیس ساعت ۱۶:۴۰ دقیقه امروز پنجشنبه در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود.

استقلال و پرسپولیس تاکنون ۸۴ بار یکدیگر را در قالب این دیدار سنتی دیدار کرده‌اند و هشتاد و پنجمین دیدار آنها در شرایطی اتفاق می‌افتد که شاگردان برانکو در رده سوم و شاگردان شفر در رده سیزدهم جدول قرار گرفته‌اند.

پرسپولیس با ۱۶ گل زده بعد از پارس جم و پدیده سومین خط حمله خطرناک لیگ برتر را دارد و آبی پوشان با ۴ گل زده ضعیف ترین خط حمله را دارند. شاگردان برانکو ۶ و شاگردان شفر ۸ بار دروازه شان بر روی حریفان باز شده که چهار بار آن از روی نقطه پنالتی بوده است.

این در حالی است که مدافعان پرسپولیس در این فصل تاکنون مرتکب خطای پنالتی نشده‌اند. در این بازی شرایط جدولی دو تیم کاملا متفاوت بوده و این شرایط کاملا به سود پرسپولیس است. اما چه کسی است که نداند نتیجه دربی هیچ ارتباطی به شرایط دو تیم قبل از بازی ندارد.

* اولین بازی مهم شفر
شفر به تازگی استقلال را تحویل گرفته و تنها دو بار با این تیم به میدان رفته که هر دو بار هم در تهران و در ورزشگاه آزادی بوده است. یکبار در لیگ مقابل فولاد و یکبار در جام حذفی مقابل نساجی. شفر در هیچ یک از دو بار قبلی که هدایت آبی پوشان را عهده دار بوده بازنده نبوده و با یک مساوی در لیگ و یک پیروزی در جام حذفی میدان را ترک کرده است.

* سه دیدار متوالی با سه تیم قرمز در ورزشگاه آزادی
پرسپولیس سومین تیم قرمز پوشی است که شفر در همین ابتدای کارش با استقلال باید با آن مقابله کند. فولاد، نساجی و حالا هم پرسپولیس. نکته جالب اینجاست که شفر هر سه بار هم در ورزشگاه آزادی با تیم های سرخ پوش دیدار کرده و می کند.

* پنجمین دربی برای برانکو
در حالی که شفر اولین دربی تهران را تجربه می‌کند که برانکو از این لحاظ به مراتب با تجربه تر از او حساب می‌شود. برانکو تا پیش از این ۴ بار در دربی‌ها روی نیمکت سرخ پوشان نشسته و امروز برای پنجمین بار این تجربه را تکرار می‌کند.

* آمار برانکو مقابل استقلال
همانطور که در بالا آوردیم، برانکو تاکنون چهار بار بعنوان سرمربی پرسپولیس در دربی‌ها حضور داشته و حاصل چهار بار حضور او در این بازی ها یک پیروزی، یک شکست و دو نتیجه مساوی است تا این مربی تعادل نتیجه را در دربی حفظ کرده باشد.

سرخ پوشان با هدایت برانکو در ۴ بازی ۷ بار به استقلال گل زده‌اند و در مقابل ۶ بار گل خورده‌اند تا از نظر گل شماری یک گل از حریف خود پیش باشند.

* غیبت بهترین گلزن برانکو در دربی ۸۵
مهدی طارمی بهترین گلزن تیم برانکو در دربی ها محسوب می شود. او تنها بازیکن پرسپولیس است که با هدایت برانکو بیشتر از یک گل به استقلال زده است. طارمی با دو گل زده بهترین مهاجم برانکو در دربی ها است که به دلیل یک محرومیت بین المللی غایب بزرگ پرسولیس در این بازی به حساب می‌آید.

* جابر انصاری بهترین گلزن به تیم برانکو
استقلال هم یک بازیکن در اختیار دارد که در دربی‌هایی که برانکو هدایت سرخ پوشان را بر عهده داشته دو بار موفق به گلزنی شده است. جابر انصاری با زدن دو گل به تیم‌های برانکو بهترین عملکرد را در بین استقلالی‌ها داشته است که این بازیکن بر خلاف طارمی، در اختیار سرمربی کنونی آبی پوشان است و احتمال حضورش در این بازی وجود دارد.

* دودی ترین دربی تاریخ
دربی ۸۵ را می توان از یک حیث متمایز ترین دربی تاریخ دانست. این دربی بر خلاف دربی‌های گذشته تحت تاثیر عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده از بازیکنان دو تیم با قلیان است. وریا غفوری و محسن مسلمان دو بازیکن مطرح و تاثیر گذار دو تیم که حواشی بابت انتشار عکس‌های شان با قلیان ایجاد کرد و کارشان به محرومیت و کمیته اخلاق هم کشیده شد تا این دربی را بتوان دودی ترین دربی تاریخ دانست.

* انتخاب سخت پیش روی شفر
یکی از سخت ترین انتخاباتی که برای چیدن ترکیب اصلی آبی پوشان پیش روی شفر قرار دارد، انتخاب دروازه بان است. باوجود این که استقلال در بازی‌های اخیرش با سید حسین حسینی به میدان رفته است، اما به نظر می‌رسد شفر برای این بازی بزرگ اعتماد لازم را به وی ندارد و در این روزها برای انتخاب نهایی‌اش قدری دچار تردید شده باشد.

سرمربی آلمانی استقلال سخت ترین انتخاب را باید در درون دروازه تیمش انجام دهد. انتخاب بین سید حسین حسینی یا سید مهدی رحمتی.

* نگرانی برانکو از چارچوب دروازه
برانکو مثل شفر مشکلی برای انتخاب دروازه بان ندارد و قطعا انتخاب او بیرانوند است. اما برانکو بابت چارچوب دروازه‌اش به شدت نگران است. بیرانوند در دوران افت به سر می‌برد و شاید بدترین مقطع فوتبالی‌اش را سپری می‌کند و این اصلا نمی‌تواند اتفاق خوبی برای پرسپولیس و برانکو باشد.

بیرانوند در ماه‌های اخیر هم زیاد گل خورده و هم گل‌های بدی خورده است. معمولا در ماه‌های اخیر کمتر پیش آمده توپی در چارچوب دروازه سرخ پوشان باشد و با تور این تیم آشنا نشود. افت روحی و بدنی بیرانوند در بد مقطعی گریبان پرسپولیس را گرفته و این موضوع یکی از اصلی ترین نگرانی‌های برانکو و سرخ پوشان است.